Prozorro для «своїх»? Трускавецький відділ освіти хитрує, аби обдурити систему держзакупівель

З 1 серпня 2016 року система електронних торгів ProZorro, яка прийшла на зміну паперовим держтендерам, стала обов’язковою для органів місцевого самоврядування. Головне її досягнення — це збільшення конкуренції шляхом спрощення доступу бізнесу до тендерів, прозорості всіх процедур. Відповідно до Закону «Про публічні закупівлі» тендери мають проводити за умови, якщо вартість предмета закупівлі товарів або послуг становить не менше 200 тис. гривень, а робіт — 1,5 млн. гривень.

Зрозуміло, що впровадження ProZorro зовсім не втішило держчиновників, які звикли наживатися на бюджетних закупівлях. Тому є чимало прикладів, коли замовники винаходять різні способи обійти систему та провести «своїх» підрядників.

Найпоширенішою пасткою є намагання заховати тендер, щоб потенційні учасники не змогли його знайти і подати свої пропозиції. Ну, а довірені постачальники, звичайно ж, про все дізнаються вчасно і абсолютно «випадково» стануть переможцями. Так можна зробити, коли сума замовлення не дотягує до 200 тис. гривень, і відбуваються допорогові закупівлі. Ще один поширений спосіб провести тендер сумнівної прозорості — прописати у вимогах до учасників настільки дискримінаційні умови, що їм будуть відповідати лише 1-2 потенційних підрядників. Звичайно, за таких умов дуже зручно просувати до перемоги «своїх».

Як це не прикро констатувати: аби обдурити систему ProZorro до таких хитрощів  вдається й відділ освіти Трускавецької міської ради, очолюваний Орестом Лобиком. Ось приклад: 10 листопада минулого року відділ освіти оголосив про проведення допорогової закупівлі акустичної системи, сабвуферу та комутаційного кабелю. До участі у торгах зголосилося троє підприємців, переможцем став Сергій Ромашко з Києва, який запропонував найнижчу ціну – 93 915 тис. гривень. Проте, мабуть, такий результат не влаштовував очільника відділу освіти Ореста Лобика – торги було відмінено. Підставою для такого рішення щодо переможця тендерний комітет назвав: подання учасником невідсканованих відомостей про себе, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців виданий більше місячної давності до моменту оголошення закупівлі, паспорт та довідка при присвоєння ідентифікаційного коду завантажена після закінчення терміну подання пропозицій електронних торгів, не надано довідки про наявність досвіду виконання аналогічного договору.

Також був дискваліфікований інший учасник  - Анатолій Шелковенко через те, що у довідці про наявність досвіду не вказав, «кому постачався товар, місцезнаходження, телефон підприємства». Так вказано у протоколі тендерного комітету відділу освіти м. Трускавця. Сміх та й годі! Таке твердження не відповідає дійсності: подаємо нижче копію довідки підприємця Шелковенка, де зазначено назви організацій та номери договорів! Одне слово, шукали причіпку, до того ж, вимога подання такої довідки є незаконною.

Бо згідно з наказом ДП «Зовнішньоторгвидав України» № 35 від 13. 04. 2016, виключними підставами дискваліфікації учасника торгів можуть бути:  пропозиція учасника, який запропонував найменшу ціну, не відповідає умовам закупівлі; учасник, який запропонував найменшу ціну, відмовився від підписання договору. А у разі дискваліфікації учасника система визначає переможцем наступного. Як бачимо, тендерний комітет під головуванням очільника відділу освіти Ореста Лобика цих вимог не дотримався!

Проведення тендеру на закупівлю акустичної системи та кабелю виставили повторно 24 листопада, того ж дня, коли було складено протоколи про відхилення пропозицій учасників. Зголосилося двоє підприємців, які брали участь попереднього разу: Анатолій Шелковенко з Одеси, який цього разу запропонував ціну 99 900 грн., та Наталія Коновалова з Дрогобича. Її пропозиція різнилася суттєво -  109 700 гривень. Дивно, але переможцем була визнана саме ця пані, яка у відомостях про напрямок своєї діяльності зазначила: продаж товарів широкого вжитку. Звукове обладнання, як з’ясувалося, не підлягає обов’язковій державній сертифікації. 

Чому ж тендерний комітет відхилив пропозицію Анатолія Шелковенка, який  запропонував нижчу ціну, аніж Наталя Коновалова? Дізнатися неможливо, оскільки протокол тендерного комітету, оприлюднений наProzorro щодо цього рішення, завантажений не в PDF, як попередні, а у незрозумілому форматі: усі намагання ознайомитися з ним натикаються на абракадабру з символів та цифр. У такому ж форматі виставлено й контракт та протокол рішення про переможця. Маємо усі підстави стверджувати, що це не є технічною помилкою, а зроблено зумисне, аби сховати кінці у воду. Ось у такий спосіб відділ освіти «протягнув» потрібного переможця, хоча він запропонував найвищу ціну. Мабуть, заклавши у неї й відкати для замовника. А якщо б у цих торгах переміг неугодний учасник з Києва, пропозиція якого - 93 915 грн., то економія бюджетних коштів склала б 15 785 тис. грн.! Сума чималенька – можна було б закупити підручники чи інше шкільне приладдя!

Ще один спосіб для замовників, які звикли до корупційних схем, привести в тендер лише «потрібних» підрядників - виділити для подання пропозицій короткий період часу. Звичайно ж, «свої» вчасно дізнаються про тендер і надішлють заявки на торги. А ось чужі можуть і не встигнути. Так було, коли відділ освіти 24 листопада торік під завершення робочого часу оголосив про купівлю мультимедійних комплексів та ноутбуків, вказавши кінцевий термін подання пропозицій – 1 грудня. Закупівля була допороговою -  до 200 тис. грн. «випадково» не дотягнули. Переможцем став Анатолій Суховерський з м. Миколаєва, що на Львівщині. Цей пан, судячи з поданої довідки, мав досвід співпраці з відділом освіти Миколаївської РДА, який у 2013-2016 роках очолював Орест Лобик. Як кажуть – коментарі зайві. Хочемо лише зазначити: якщо б освітянський тендерний комітет об’єднав закупівлю комп’ютерної техніки з придбанням акустичної системи та кабелю (вони виставлені на ProZorro в один день), то така пропозиція перевищила б поріг у 200 тис. гривень. І розглядалась би у відкритих торгах, де значно потужніша конкуренція цінових пропозицій учасників, а отже, економія бюджетних коштів зростає в рази. 

Що стосується відкритих торгів – то, оголосивши їх, вдаватися замовникам до маніпуляцій значно складніше, хоч вони й тут намагаються диктувати свої правила гри. Хочемо повідомити підприємцям регіону важливу інформацію: міський відділ освіти має намір закупити продукти для харчування дітей в закладах освіти Трускавця на загальну суму понад 4,2 млн. гривень! Частина лотів уже оголошена наProzorro 13 січня: йдеться про закупівлю яловичини на 663 тис. грн., курячого філе – 549 тис. грн., фруктових соків – 240 тис. грн., кисломолочного сира, молока, вершкового масла. Подання пропозицій триватиме до 30 січня.

Аби взяти участь у торгах, необхідно зареєструватися у системі електронних закупівель Prozorro у якості учасника, вказавши, який саме профіль вас цікавить, набрати назву або ЄДРПОУ замовника й подати заявку. У нашому випадку це  відділ освіти Трускавецької міської ради  - ЄДРПОУ 02144513. Частина лотів, які не дотягують до 200 тис. грн., буде виставлена за кілька днів як допорогові закупівлі, інформація у випадку реєстрації на ресурсі Prozorro прийде на вказану підприємцями електронну адресу. Зголошуйтеся, є за що позмагатися – сума закупівлі серйозна!

Зазначимо, що до участі у торгах учасникам слід ретельно готувати свої пропозиції, ознайомившись з інформацією про предмет закупівлі. Якщо є моменти, які незрозумілі,  варто звернутися до замовника за поясненнями, контактний телефон завжди вказується.Якщо ж ви зробили все правильно, але замовник уклав договір з іншим учасником, пропозиція якого була об`єктивно гіршою – пишіть скаргу. Її треба подати до Антимонопольного комітету протягом 15-ти днів.

І наостанок - процедура електронних торгів, незважаючи на те, що її механізм потребує вдосконалення, є важливим кроком у реформуванні системи закупівель. Як вона буде працювати та наскільки буде ефективною — залежатиме і від нас з вами, тобто, від громади.  Неабияку роль в цьому процесі відіграє суспільний інтерес та контроль. І готовність руйнувати корупційні схеми.

Ольга КУЦ, Джерела Трускавця