У ВР починають збір підписів за створення інституту Інформаційного комісара

У Верховній Раді розпочинають збір підписів за створення Інформаційного комісара України –незалежної інституції, яка б здійснювала нагляд у сфері додержання конституційних прав на доступ до інформації, захист персональних даних та захист викривачів.

Про це заявила народний депутат Ірина Суслова, повідомляє «Доступ».

Йдеться про пропозицію доповнити Конституції України статтею 101, у якій закласти положення про те, що контроль за додержанням конституційних прав на доступ покладається на Інформаційного комісара.

«Одразу після того, як буде зібрано 150 підписів, ми розпочнемо розробляти відповідний законопроект, який регламентуватиме діяльність цієї незалежної інституції», - сказала народний депутат.

Основними причинами створення інституту Інформаційного комісара Ірина Кушнір, представник Уповноваженого з прав людини – начальник управління з питань підготовки конституційних подань та дотримання права на доступ до публічної інформації, назвала перевантаженість офісу та те, що у випадку, якщо офіс Омбудсмана здійснює контрольну функцію щодо інформаційного права громадян, то він не може гарантувати незалежність захисту цього права, у випадку якщо громадянин захоче оскаржити висновки офісу.

До того ж Інформаційного комісара буде наділено правом, якого не має Офіс Омбудсмана – видавати приписи, обов’язкові до виконання.

За словами Ірини Суслової, поки що немає бачення, яким чином буде гарантувати незалежність інституції і яка з чинних моделей буде взята за основу. Механізм призначення, основні функції, повноваження, інструменти – все це буде виписано в додатковому законопроекті, який розпочнуть розробляти одразу після того, як буде зібрано 150 підписів за внесення змін до Конституції.

Теоретично цей закон може бути розглянуто на сесії ВР, що розпочнеться у вересні 2017-го року, якщо буде позитивне рішення Конституційного суду, повідомляє "Доступ".

Як повідомляв «Ні корупції!», ініціатива створення інституту Інформаційного комісара належить Секретаріату Уповноваженого з прав людини, який нині здійснює функції контролю в галузі інформаційного права.

"Розуміючи важливість права на доступ до інформації в демократичному суспільстві та враховуючи євроінтеграційний курс розвитку України, що передбачає імплементацію міжнародних стандартів, зокрема, в сфері прав людини, вбачається за доцільне створити окремий інститут Інформаційного комісара.

Однак, створення інституту Інформаційного комісара, який би максимально відповідав міжнародним стандартам, потребує закріплення його статусу на конституційному рівні, оскільки для ефективного здійснення контролю за вказаним правом такий орган має бути незалежним від гілок влади", - йдеться у повідомленні Офісу Омбудсмана.