Мін’юст не надає інформацію про кандидатів на посаду головного люстратора

У Міністерстві юстиції відмовляються надати інформацію про кандидатів на посаду директора департаменту з люстрації.

Про це у своєму блозі на «Українській правді» написала голова Ради ГО «Громадський люстраційний комітет», координатор коаліції «Декларації під контролем» Саша Дрік.

«З 17 по 19 січня Мін'юст обиратиме нового директора Департаменту з питань люстрації. Проте в міністерстві відмовились надати детальну інформацію про кандидатів, не включили жодного представника громадськості до комісії з відбору і навіть не збираються робити онлайн трансляцію конкурсу», - йдеться у тексті блогу.

За словами Дрік, 10 січня на сайті Міністерства юстиції з'являється новина з переліком імен претендентів без будь-якої інформації про кандадитів. Пошук за іменами (а це – єдина доступна інформація про кандидатів) у загальнодоступних джерелах виявив, що серед 12 кандидатів: помічник судді, помічник нардепа, податківець, два міліціонери, адвокат, яка публічно критикувала люстрацію, кілька людей, яких вдалося ідентифікувати лише як кандидатів на посади в інші новостворювані органи, і один представник департаменту. Але навіть ця інформація може не бути 100% достовірною, оскільки серед них цілком вірогідні, наприклад, повні тезки, а Мін'юст відмовляється надати документи - навіть на запит Громадської ради з питань люстрації, яка створена та діє відповідно до Закону "Про очищення влади".

«Тобто хтось із цих 12 людей вже наступного тижня може обійняти важливу державну посаду, а ми навіть не маємо права дізнатись, хто?», - підсумовує активіст і додає, що в Мін'юсті не тільки відмовились надавати інформацію, але й не змогли дати відповіді на питання, чи буде організована пряма трансляція, відправивши із цим питанням безпосередньо до Міністра, "і лише дозволили «з барського плеча» представникам Громадської ради «бути присутніми при проведенні конкурсного відбору з правом дорадчого голосу», не надавши жодних документів про кандидатів для попереднього ознайомлення, щоб їх проаналізувати".

«У результаті ми по суті не знаємо, хто ці люди, які 17-19 січня братимуть участь у конкурсі на посаду "головного люстратора" від держави. Одним із ключових завдань Департаменту є захист люстрації в судах, де майже кожен другий люстрований оскаржує застосування до нього заборон, передбачених Законом "Про очищення влади". І саме від директора Департаменту залежить, наскільки якісно і ефективно буде проводитись ця робота. Нагадаю, що ключова цінність Закону – в таки званій люстрації за посадами, яка передбачає заборону повертатись на керівні посади кільком тисячам високопосадовців часів Януковича, в тому числі, наприклад, 21 чинному народному депутату, які не можуть бути міністрами, прокурорами, податківцями, поліцейськими і тд. Ця заборона зберігатиметься доти, доки діє закон – тобто до 2024 року, якщо Департамент і надалі якісно виконуватиме свою роботу», - пише Дрік.

За її словами, будь-яка "кулуарщина" у призначенні нового Директора може призвести до того, що цю посаду обійме людина із завданням звести нанівець всі досягнення Закону - єдиного на сьогодні інструменту, який дав конкретні результати в усуненні "папєрєдніков" від влади.

Відтак, активісти вимагають оприлюднити інформацію про кандидатів на посади, доступ до якої не може бути обмежений відповідно до законодавства, та забезпечити онлайн-трансляцію всіх етапів конкурсу. Ще одна вимога - залучити представників Громадської ради до роботи комісії з метою забезпечення громадського контролю за проведенням конкурсу.

Як повідомляв «Ні корупції!», раніше заступник міністра юстиції, куратор департаменту люстрації Мінюсту Сергій Петухов просив громадськість долучитися до конкурсу в якості спостерігачів для забезпечення максимальної прозорості відбору кандидатів на заміщення вакантної посади директора Департаменту з питань люстрації.