Про перевірку фонду стародруків Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Г.Возницького з документами

Відкрили коробки зі стародруками, а там – пусто... Фото: Високий замок

Історія перевірки збереженості фондів Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Г.Возницького, а отже,  і її підрозділу Музею мистецтва давньоукраїнської книги, почалася не з нещодавньої прес-конференції у Львові.

Вона має довгу історію. І всі зацікавлені особи про це добре знають. Проте вдають, що почули про проблеми у Музеї книги у Львові вперше. І навіть починають маніпулювати непоінформованою публікою.

А тому важливо висвітлити всю цю історію в деталях і документах – щоб не було поля для маневру тих, хто хоче зам’яти всю цю історію. Зам’яти чи з допомогою наглої брехні, чи з допомогою делікатного мікшування ситуації.

Найбільш вульгарні й нахабні фальсифікатори просто заявляють, що всі стародруки за попередньої директорки були і «десь щезли». Інші мудрують на тему, що якщо їх перерахувати не справа наліво, а зліва направо, то вже тепер більше як сто фоліантів якось самі собою матеріалізуються у опечатаному книгосховищі. Отак появляться з нічого півтора центнера стародруків -  і все.

Не будемо заглиблюватися у давню історію. Хоча, як на мене, на це ще прийде час. Займімось тільки найближчими трьома роками і кількома останніми тижнями, коли події довкола Музею книги почали розгортатися з карколомною швидкістю.

У відповідності з наказом міністра культури України В.Кириленка, у ЛНГМ ще у 2015 році мала пройти загальна звірка фондів.

Про це було видано наказ тодішньої генерального директора ЛГНМ п. Л.Б.Разінкової:

Наказ Л. Б.Разінкової від 13.02.2015 р.

Наказ передбачав повну звірку наявності у всіх підрозділах та фондах музею – в тому числі і у Музеї книги. Але все одразу йшло якось не так. Галерея чомусь хронічно не встигала здійснити її вчасно - до 31.12.2015 р. Галерея тягне із звіркою і врешті просить продовжити термін звірки до 31.12.2016 р.:

Лист Л.Б.Разінкової з проханням продовжити звірку на один рік №404 від 24.12.2015

Тим часом змінюється міністр культури - новим міністром стає Євген Нищук. І як новий господар він зацікавився, а чому ж так повільно йде звірка наявності у ЛНГМ? Начальник управління музейної справи та культурних цінностей В.М.Рожко, що за станом на 01.06.2016 ЛНГМ інформації про хід звірки не надала і своїм листом від 06.06.2016 зобов’язує ЛНГМ надати інформацію про хід звірки до 10.06.2016 р.

Лист начальника управління музейної справи та культурних цінностей В.М.Рожка № 560/10-3/64-16 від 06.06.2016

А в Музеї книги ти часом розігрувалася ціла драма.  Звірку чи то проводили, чи то ні. За результатами вона так і не відбулася. Керівництву Галереї було запропоновано підписати – а отже, розділити відповідальність - певний проект Акту звірки, яка, якщо вірити цьому проекту, розпочалася 16.03.2015 р. і завершилася 17.04.2015 р. Але цей проект навідріз відмовилися підписати частина членів комісії на чолі з головним зберігачем І.М.Хомином та головою комісії В.П.Пшиком – заступником Л.Б.Разінкової.

Документ про те, що все є на місці, підписали тільки два працівники цього ж Музею на чолі з матеріально відповідальною особою Л.І.Спаською – завідувачем Музею книги. І, о диво, не підписала цього акту і сама Л.Б.Разінкова, яка сьогодні всюди, де може, переконує, що звірка «була» і «все було». То чому ж не підписала цього папірця? Можливо, що вже тоді знала про реальний стан у Музеї книги і просто боялася підписати цей з дозволу сказати Акт звірки"

Таким чином, звірка у Музеї книги в правовому сенсі слова не відбулася. І всі про це чудово знали. Тим не менше, в подальшому Л.Б.Разінкова неодноразово буде вводити в оману широку публіку, стверджуючи, що вона відбулася. Документу про це просто не існує! Є тільки спроба прикрити реальний стан справ.

Ось перша сторінка «Акту звірки» без підписів посадових осіб:

Де тут підпис Л.Б.Разінкової і скріпляючи його мокра печатка?

А голова комісії (!) з проведення звірки у Музеї книги В.П.Пшик у своєму поясненні з гідною римлян лаконічністю пише, що йому цього «Акта» просто не подавали на підпис та аналіз…:

Пояснююча записка В.П.Пшика від 10.01.2017.

Відчули щось недобре і у Міністерстві культури. З огляду на наполягання все ж звітувати про хід справ, Л.Б.Разінкова листом рапортує міністру, що на 10.06.2016 р. звірка успішно проведена у всіх підрозділах Галереї. Але, о диво, знову крім Музею мистецтва давньоукраїнської книги! Ось і лист:

Лист Л.Разінкової з результатами звірки №201 від 10.07.2016

Хоча сьогодні Л.Б. Разінкова стверджує протилежне… Це знову насторожило Міністерство. І тоді заступник міністра Т.В.Мазур розсилає листа  №111/9-2148-16 від 08.08.2016 з проханням  у термін до 15.09.2016 остаточно завершити звірку у всіх підпорядкованих інституціях і доповісти у паперовій (що передбачає наявність Акту про завершення звірки) та електронній формі.

Лист заступника міністра Т.В.Мазур №111/9-2148-16 від 08.08.2016

А у відповідь мовчок – повне ігнорування Міністерства. Ніякого листа віл ЛНГМ до Міністерства культури з цього питання не надсилається. Бо немає про що – з правової точки зору звірка не була проведена.

У той сам час відбувається конкурс на заміщення посади генерального директора ЛНГМ, і 15.09.2016 новим генеральним директором стає  Т.С.Возняк.

Як новий керівник він починає переймати справи і, природно, починає звірку у різних підрозділах ЛГНМ. Назагал звірки проходять без проблем. У кількох відділах музею звірка успішно завершується, що фіксується Актами. Розпочинається перша в історії ЛГНМ фотофіксація предметів зберігання.

Справа доходить і до Музею книги – дуже важко було знайти справжнього незалежного спеціаліста зі стародруків. Ним стала колишня завідувач Музею книги, яка полишила його на початку 90-х, В.Я.Фрис.

Тоді новий генеральний директор видає наказ про створення комісії і початок звірки наявності предметів зберігання у Музеї мистецтва давньоукраїнської книги  №162 від 09.11.2016 р. В комісію він так само вводить і особу, яка є матеріально відповідальною за фонди і яку власне перевіряють, – Л.І.Спаську.

Наказ №162 від 09.11.2016 р.

Фонди Музею книги складаються з кількох фондових груп:

  • фонд стародруків кирилицею
  • фонд рукописів
  • фонд стародруків латиницею
  • графіки
  • федоровіани
  • україніки
  • та ін.

Попри явний спротив, саботаж та спроби розпочати звірку з менш цінного книжкового фонду, нарешті розпочинається звірка і фотофіксація саме стародруків кирилицею, які є найціннішими для української культури.

І тут важливо зрозуміти, що звірку проводить не генеральний директор, а вповноважена до цього комісія. Його справа тільки належним чином зреагувати на висновок комісії.

За результатами звірки 03.01.2017 комісія, яка проводила звірку, подає два Акти  по фондовій групі стародруків кирилицею та фондовій групі рукописів:

Акт звірки фондової групи стародруків кирилицею

Акт звірки фондової групи рукописів

Результат - на папері за підписом трьох членів комісії. Не виявлено 95 стародруків і 2 рукописи…

Коли у Національній бібліотеці України ім. В.І.Вернадського щез один стародрук – Апостол Івана Федоровича – скандал піднявся несусвітний. Керівництво одразу звинуватили в тому, що воно впродовж тижня, перебуваючи у шоку, не повідомило відповідні інституції та громадськість.

Що мав робити в такій ситуації кожен керівник? На основі цих Актів він як генеральний директор ЛГНМ  зобов’язаний у триденний термін повідомити про виявлену відсутність такої шокуючої частини стародруків (разом з тим Апостолом Івана Федоровича) Міністерство культури України,  Головне управління Національної поліції, Прокуратуру та Службу безпеки України. Інакше потрапляє  в категорію співучасників… Тому на другий день він і пише відповідні заяви:

З того моменту вже Національна поліція і розпочала свої слідчі дії.

А насамкінець кілька запитань:

Чи попереднє керівництво ЛНГМ в особі Л.Б.Разінкової упродовж попередніх років знало про реальний стан збереження стародруків у Музеї книги і саме тому й не підписувало фальшивих Актів звірки?

Чи своїми діями воно впродовж років вводило в оману Міністерство культури України  про реальний стан збереження стародруків у Музеї книги?

Чи не робиться сьогодні наступна спроба вкотре уникнути відповідальності через зволікання із процесом звірки чи взагалі блокування його реалізації?

Чи врешті решт ми зможемо якось хоча б зафіксувати, що там ще залишилося?

Адже, як  свідчать акти, – у цих фондових групах відсутній кожен п’ятий стародрук…

Вероніка Палій, для "Ні корупції!"