Замість Саакашвілі: хто такий містер Степанов, новий губернатор Одещини

 

Міхеїлу Саакашвілі знайшли офіційну заміну. Порошенко призначив Максима Степанова головою Одеської обласної державної адміністрації. Що це за людина?- запитує НВ.

Президент Петро Порошенко призначив Максима Степанова головою Одеської обласної державної адміністрації. Про це глава держави повідомив сьогодні у Twitter. Саме він напередодні виграв конкурс на посаду голови Одеської облдержадміністрації.

Степанов народився 18 серпня 1975 року у Сковородино в Амурській області Росії.

До останнього часу він працював директором Поліграфічного комбінату Україна, який займається виготовленням паспортів громадян України, водійських посвідчень і поштових марок. Туди він прийшов у грудні 2011 року.

Перед тим, з 2008-го до весни 2010 року, Степанов обіймав посаду першого заступника голови Одеської ОДА Миколи Сердюка. Був звільнений після приходу до влади Віктора Януковича.

Свій трудовий шлях він починав санітаром у лікарні, закінчив Донецький державний медичний університет і Київський національний економічний університет за спеціальністю Міжнародна економіка. Обіймав керівні посади у ДК Торговий дім Газ України НАК Нафтогаз України та Державній податковій адміністрації України – був заступником її голови.

За інформацією, отриманою НВ у парламенті у ніч прийняття Бюджету на 2017 рік від народних обранців, фракція Народний фронт буцімто отримала низку бонусів за голосування, одним з яких було призначення Степанова. Його називали людиною, близькою до «фронтовиків».

За іншою неофіційною версією, Степанов – людина Коломойського, олігарха, який має бізнес-інтереси в Одеській області та з яким мав відкритий конфлікт попередній очільник ОДА Міхеїл Саакашвілі. Він, нагадаємо, навіть обіцяв посадити за ґрати Коломойського. А згодом своє рішення про відставку, в яку пішов гучно, Саакашвілі пояснив тим, що Одеську область продовжують «здавати корупційним кланам».

Ким насправді є Максим Степанов, чия він людина та як довго протримається у кріслі очільника Одеської області, НВ розпитало експертів.

Володимир Фесенко, політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента:

Я не маю наразі достатньої інформації про цю людину. Не буду ані спростовувати, ані підтверджувати версій. Чи пов'язаний він з Коломойським і Народним фронтом – подивимося. Думаю, він є людиною, прийнятною для Адміністрації президента. Навряд чи Порошенко призначив би на Одеську область після Саакашвілі людину, яка б могла працювати в інших інтересах.

Може бути компроміс. Та треба враховувати, що був конкурс. Степанов має досвід роботи в Одеському регіоні. Я б казав, що це – перехідний керівник.

Думаю, що зараз домінуватиме тренд призначення не політичних фігур, а адміністраторів. Партійність не буде ключовою ознакою, головним критерієм у призначеннях. Досвід свідчить, що найбільш успішні голови обласних адміністрацій – це якраз адміністратори. Хоча вони можуть бути пов’язаними з БПП, наприклад, як чинний голова Адміністрації президента. На Харківщині і Дніпропетровщині працюють люди, які демонструють не стільки політичний, скільки адміністративний стиль керування. Але вони радше бюрократи.

Чи є зв’язки з НФ у Степанова?  Можливо. Я не виключаю. Але моя версія: якщо цей голова ОДА буде орієнтуватися не на Адміністрацію президента у своїй політиці, а на Народний фронт, стане виконавцем волі або Коломойського, або НФ, то він довго на цій посаді не пропрацює.

Ця людина, можливо, уособлюватиме баланс інтересів різних гравців у регіоні: і президента, і, можливо, НФ, можливо, і Коломойського.

Ситуація з Одеським припортовим заводом (ОПЗ) – дуже непроста. Підприємство у боргах. Через це провалилася приватизація ОПЗ. Очікувати, що швидко і якісно можна вирішити цю проблему, зараз нема жодних підстав. Продовжиться пошук оптимального виходу ОПЗ з кризової ситуації. Губернатор, скоріше, демонструватиме певну політичну нейтральність. Але орієнтуватися буде не на партію, не на Коломойського, а на Адміністрацію президента, яка домінуватиме в регіональній політиці країни.

Віталій Бала, політолог, директор Агентства моделювання ситуацій:

Безумовно, квотний принцип у нас існує. Коли політичні сили створюють парламентську коаліцію, то так чи інакше забаганки членів більшості мають задовольнятися – інакше коаліції не буде. Нам намагаються пояснити, що так є у Європі. Та там є виборність, нема війни, і трохи люди інакше живуть.

Одещина – справді непростий регіон. Його завжди контролювала Партія регіонів. Є люди, які перефарбовуються і біжать підтримувати владу. У даному випадку, це скоріш за все, буде президент і його політична сила. Окрім того, призначений і представлений президентом чиновник так чи інакше зобов’язаний главі держави. З моменту призначення відповідь на запитання «Чия це людина?» вже не є однозначною і лінійною.

Не варто перебільшувати призначення чиновника навіть обласного рівня. У них немає реальних важелів та можливостей реформувати окремий регіон, сподіватися можна лише, що Степанов – ефективний менеджер, який буде дотримуватися правил, що вже існують. Все інше – перебільшення. Не треба думати, що з призначенням голови ОДА вирішуються всі проблеми. Він – звичайний український чиновник, а не губернатор США.

Тарас Березовець, політконсультант, президент Фонду національних стратегій:

Чув інформацію про Коломойського і НФ, та я не можу стверджувати, що це так. Не знаю Степанова. Однак, він – це технічна кандидатура, як і інші голови обладміністрацій, приміром, Запорізької чи Дніпропетровської ОДА.

Він може бути близьким до Коломойського. Після націоналізації ПриватБанку відбулися неформальні домовленості, частину з яких ми ще не можемо знати. Оскільки Одеська область завжди цікавила Коломойського, то гіпотетично призначення його людей на регіон може бути частиною домовленостей. Але у будь-якому випадку у нас усі губернатори технічні. У них повноваження набагато менші, аніж у часи Януковича. Йде децентралізація. Посада губернатора починає втрачати свій вплив. Це вже не є такі господарі територій, якими вони були завжди. Діяльність Степанова буде підзвітна президенту, який вирішуватиме: залишити його на посаді чи звільнити.

Степанов буде сірим. Ми від нього не почуємо стільки заяв і піару, як звикли отримувати від Саакашвілі. Регіон складний. Та, на відміну від Дніпропетровщини чи Львівщини, там немає збитої в купу політичної еліти, яка об’єднана інтересами. Вона дуже там розпорошена. Там, як мінімум, чотири різних клани у області: мають свої впливи Олексій Гончаренко, Ігор Коломойський, Сергій Ківалов та Давід Жванія. В принципі, губернатору в таких умовах керувати простіше, адже блокувати рішення груп з різними інтересами набагато легше.

НВ