Свято по-мамаївськи: 500 гривень + путівка = нецільове використання коштів і зловживання владою

Яким чином Полтавська міськрада «пояснила» щедрі дарунки свого шефа місцевим журналістам, і що, за словами юристів, тепер можна інкримінувати полтавському мерові Мамаю, з’ясовував «Ні корупції!».

Як повідомляв «Ні корупції!», 16 листопада міський голова Полтави Олександр Мамай з нагоди Дня працівників радіо, телебачення і зв’язку вручив журналістам по 500 гривень.

До слова, премії були у конвертах із символікою місцевої партії «Совість України», від якої мер балотувався на виборах.

Окрім грошей, міський голова нагородив працівників ЗМІ почесними грамотами, подяками, нагрудними знаками та подарував кожному із присутніх журналістів путівки у Львів.

Після цього інциденту експерт Інституту Політичної Освіти Андрій Осіпов у юридичному коментарі для «Ні корупції!» розтлумачив, ЩО саме згідно з законодавством міг порушити Мамай, і що йому може загрожувати. Зокрема, зазначив Осіпов, журналісти не належать до переліку фізичних та юридичних осіб, яким міський голова уповноважений надавати грошові кошти.

«Тобто, якщо гроші, які були роздані Полтавським міським головою у конвертах журналістам, виділялися з бюджету, то цілком очевидно, що має місце нецільове використання грошових коштів місцевого бюджету», - сказав експерт і додав, що «окрім аморальності цієї поведінки мера, можливими є порушення:

- Закону України «Про політичні партії в Україні» (згідно зі ст. 12 цього закону, політичні партії можуть надавати матеріальну підтримку виключно молодіжним, жіночим та іншим об’єднанням громадян);

- Закону України «Про місцеві вибори» (у відповідності до нього, встановлено час передвиборчої агітації та заборону здійснювати агітацію органам місцевого самоврядування та в належних їх приміщеннях).

- статуту політичної партії «Совість України».

Крім того, наголосив Осіпов, Полтавська міська рада, здійснюючи виплати грошових коштів фізичним особам, у цьому випадку є податковим агентом, тому зобов’язана була здійснити нарахування та утримання податку з доходів фізичних осіб.

Після вручення грошей частина журналістів зазначила, що на їхні професійні якості мерова «подяка» жодним чином не вплине, вони і далі будуть такими ж неупередженими. Їхні колеги, які не отримали грошей, засудили нагороджених або ж поставилися байдуже. Додамо лишень, що гроші від Мамая взяли усі присутні «акули пера», так само як і путівки до Львова. Не відмовився ніхто! (Більше коментарів полтавських журналістів з приводу відзначення Дня працівників радіо, телебачення і зв’язку по-полтавськи можна прочитати у матеріалі "Совість в конверті, або Як мер Полтави журналістів «купляв», що розміщений на сайті Інституту масової інформації – авт.)

Одначе далі розмов справа про грошову подяку Мамая журналістам не пішла. Більше того, виглядає так, що її хочуть зам’яти. Не продовжують тему із меровими винагородами працівникам ЗМІ ані місцеві журналісти - ні нагороджені, ні ті, що лишились без півтисячі гривень, – ані журналісти центральних ЗМІ.

Невже вручення грошей «акулам пера» від представника влади – буденна справа, яка не варта розслідування, не кажучи вже про проведення правоохоронними органами розслідування по факту зловживання владою ?

Медіа-експерт ІМІ Роман Кабачій переконаний, що гроші від влади під соусом премій – не що інше, як підкуп: «Журналісти, котрі мають бути апріорі критичними до влади (не плутати із критиканством), але отримують від неї премії – це нонсенс. Це фактичний підкуп лояльності такого журналіста. На жаль, в умовах, коли в Україні не позбулися таких рудиментів радянської системи як звання «заслужений журналіст», коли журналістів за їх «діяльність» і з нагоди професійного свята нагороджують орденами, а ті їх приймають, сприймаються багатьма нормально. То чому «премія» це не той самий орден чи звання?»

«Ні корупції!» вирішив розібратися і направив до Полтавської міської ради запит, у якому, зокрема, просив надати інформацію:

1. Скільки журналістів і хто саме були нагороджені міським головою Полтави до Дня працівника телебачення і радіомовлення. Вказати ПІБ журналістів, а також вказати перелік нагород чи інших подарунків, які вони отримали від міського голови.

2. Які суми грошей були вручені журналістам. Вказати джерела походження цих коштів.

3. Вказати правові підстави, на яких відбувалося вручення журналістам грошових подарунків у конвертах із логотипом політичної партії міського голови Полтави.

4. Вказати кількість і перелік журналістів, які отримали від міського голови Полтави путівки до Львова. Вказати вартість однієї путівки, а також вказати джерела надходження коштів на оплату путівкок.

Відповідь, яка надійшла від Полтавської міськради, зводиться до того, що документу, який би містив всю запитувану публічну інформацію у мерії немає, відтак, надати його підлеглі Мамая не можуть.

Водночас у відповіді на наш запит було зазначено, що нагородження відбулося на основі рішення восьмої сесії Полтавської міської ради 23 скликання від 12.08.1999 року, яким встановлено відзнаки територіальної громади та міського голови. І все, більше ні про витрати  на нагородження і на путівки у міськраді не відповіли.

Оскільки відповіді на запитання, за чий рахунок «був банкет» до Дня працівників радіо, телебачення і зв’язку по-полтавськи, «Ні корупції!» так і не отримав, ми направили наступний запит з проханням надати копію Положення про встановлення відзнак територіальної громади та міського голови від 1999 року, бодай там мала би відповідь про те, що журналістам таки можна вручати гроші до свят як своєрідні відзнаки.

У Полтавській міськраді надіслали копію документу. Ось деякі сторінки з нього:

Так ось, згідно з цим документом, відзнака міського голови – це не 500 гривень у конверті із партійною символікою, а нагрудний знак розміром 35 мм на 15 мм. Крім того, у мерії мав би бути список всіх нагороджених відзнакою журналістів, оскільки, згідно з документом, «короткі біографічні дані про нагородження відзнакою міського голови заносяться до Почесної книги м.Полтави, що зберігається у Полтавському краєзнавчому музеї».

Так само повідомлення про нагородження, згідно з Положенням, на яке посилаються підлеглі Мамая, мають бути оприлюдненні у засобах масової інформації.

Якщо ж мер вручав не відзнаки, а подяки у вигляді півтисячі гривень у конвертах, то все одно у мерії мав би бути офіційний документ – подання - із списком усіх відібраних для подяки, який би мав бути сформований за 20 днів до відзначення свята чи урочистого заходу. Таке подання мало би бути оформлене у вигляді офіційного документу і також мало би бути оприлюднене на сайті Полтавської міськради.

Але його, як перевірив, «Ні корупції!», там немає. Скажімо, розпорядження №88-р міського голови Мамая від 28 вересня 2016 року «Про відзначення щорічною Премією Полтавського міського голови за особливі заслуги педагогічних працівників» на сайті міськради є, і розпорядження №101-р від 18 листопада 2016 року «Про надання іменної стипендії міського голови» там теж є. А от подання про нагородження подяками міського голови журналістів там немає.

На черговий запит «Ні корупції!» з проханням надати інформацію про видатки з бюджету, за рахунок яких журналістам роздали по 500 гривень і купили путівки у Львів, у Полтавській міській раді відповіли, що гроші з бюджету виділялися лише на нагрудні знаки, грамоти і рамки. І жодного слова про видатки на грошові нагороди журналістам та екскурсії в інше місто за рахунок міського бюджету.


Таким чином, Мамай вручив гроші і путівки журналістам або з власної кишені, або з кишені своєї партії, або з того ж таки бюджету, але тоді це вже інша історія - про нецільове використання коштів.

Як зазначив у коментарі для «Ні корупції!» юрист ІМІ Роман Головенко, актом, яким встановлена «Подяка міського голови», чітко не визначено, в чому має полягати «подяка».

«Можливо, вони протягнули 500 грн. через цю категорію, а, може, фінансування надала «Совість України». Тут дійсно вбачається ч. 5 ст. 164-12 (нецільове використання бюджетних коштів) Кодексу про адмінправопорушення. Крім того, гроші вручені мером, але на конвертах було лого партії (фактично реклама партії суб’єктом владних повноважень). Тут вже можна інкримінувати кримінальне правопорушення за ст. 364 КК (Зловживання владою або службовим становищем), хоча, імовірно, правоохоронці не побачать тут істотної шкоди і провадження закриють», - сказав Роман Головенко.

Юрист також підтвердив, що нагородженню подякою міського голови мали передувати подання та документ, яким воно приймається. Оскільки на сайті Полтавської міськради такого документу немає, за словами Головенка, «можна говорити про порушення права на пасивний доступ до інформації - неоприлюднення документів розпорядником (п. 2 ч. 1 ст. 15 ЗУ Про доступ). На жаль, це поширене явище у сфері місцевого самоврядування».

Хоча це, звісно, за умови, що такий документ зі списками журналістів, поданими до нагородження, у мерії дійсно був. А може, підлеглі Мамая просто прикрились документом від 1999 року про відзнаки і подяки міського голови, бо по-іншому просто не могли пояснити 500 гривень у конверті і путівки на екскурсію для журналістів.

Бо наряд чи існує документ, який дозволяє на професійне свято  роздавати  журналістам гроші і путівки у конвертах з логотипом рідної міському голові партії та ще й без передбачених на ці цілі бюджетних видатків.

Виходить, що Мамаєві підлеглі чесно зізнались ще в першій відповіді, що «документу, який би містив всю запитувану публічну інформацію у мерії немає, відтак, надати його вони не можуть».

Валентина Новицька, «Ні корупції!»