Дрогобицька влада економить на освіті. А могла б на власному піарові

У Дрогобичі місцева влада хвацько звітувала наприкінці 2016-го про суттєво перевиконаний бюджет.  І хочеш же ж вірити, що все і справді налагоджується, але… 

У 2017 році на нас усіх, не лише у Дрогобичі, а і в країні загалом, усіма правдами-неправдами, найімовірніше, чекає закриття-скорочення-оптимізація бюджетних закладів – лікарень, шкіл. Все тому, що  субвенціями з держбюджету покриватиметься лише зарплата освітян та медиків. Та й то – не в повному обсязі - відповідно до реально існуючих показників, а згідно з  міністерськими формулами.

Оплата ж комунальних послуг, утримання технічного персоналу лягає на плечі місцевих бюджетів. І здавалось би смішна сума у 32 тис.грн в місяць, якої бракує тій чи іншій школі,  може виявитись непідйомним тягарем.

Статут переписали як собі хотіли

Дрогобицька гімназія ім. Богдана Лепкого гарно зарекомендувала себе і на обласному, і на всеукраїнському рівнях. Чого вартий показник 2015-го року, коли з-поміж семи тисяч навчальних закладів України ця гімназія за результатами ЗНО посіла 23 місце. Гімназисти з Дрогобича – неодноразові призери та переможці різнорівневих олімпіад, спортивних змагань тощо. Вчителі кажуть, що все тому, що і дітки обдаровані у них, і навчальний процес побудований так, щоб якомога більше інформації донести до кожного учня. Був. Зараз їх роками усталена традиція опинилась під загрозою – в гімназії ліквідовують поділи класів під час вивчення математики та української літератури.

А тому днями  у Дрогобицькій гімназії  відбулася зустріч педагогічного колективу із представниками засобів масової інформації.

«Підставою для такої зустрічі став той факт, що рішенням Дрогобицької міської ради від 15.12.2016 року без громадського обговорення і без дотримання належної процедури був затверджений новий Статут Дрогобицької гімназії, у якому не передбачається здійснення поділу класів при вивченні математики та української літератури. Кошти з 01.09.2016 р. на здійснення вищезгаданого поділу не виділені,  й не передбачається їх виділення на 2017 рік», - б’ють на сполох у гімназії, та додають: ліквідація поділів призведе в майбутньому до руйнування засад гімназійної освіти в Дрогобичі і ліквідації Дрогобицької гімназії як навчального закладу.

На зустріч зі ЗМІ запросили також представників влади. Але ті не прийшли. Прислали відписку-пояснення, у якій йдеться: «Відділ освіти Дрогобицької міської ради на запрошення від 28.12.2016  повідомляє, що так як 29 грудня 2016 року необхідно забезпечити оплату видатків та послуг через структуру Державної казначейської служби, а також перебуванні у відпустці міського голови Т. Кучми, секретаря міської ради О. Хруща та начальника фінансового управління О. Савран,  немає можливості взяти участь у відкритій зустрічі з педагогічним колективом.

Відповідно до пропозиції заступника міського голови з гуманітарних та соціальних питань В. Качмара, пропонуємо перенести дану зустріч на період після 03 січня 2017 року

«Вони нас бояться», - прокоментували цю відповідь у гімназії. Та вирішили не зупинятись. Вчителі Дрогобицької гімназії, які не можуть змиритися й погодитися з ліквідацією поділів класів при вивченні математики та української літератури, звернулися до місцевої влади та керівництва відділу освіти із відкритим зверненням.

У Зверненні, адресованому міському голові, секретарю ради та керівнику відділу освіти, читаємо:

«Неодноразові звернення адміністрації гімназії, учителів, представників батьківської громадськості до Вас, до депутатів міської ради, зустрічі та дискусії, круглі столи щодо даної проблеми не дали результату. Міська влада й керівництво відділу освіти проявили байдужість, недалекоглядність та зневажливе ставлення до подальшого функціонування й розвитку Дрогобицької гімназії. І це призвело до того, що рішенням Дрогобицької міської ради від 15.12.2016 року без громадського обговорення і без дотримання належної процедури був затверджений новий Статут Дрогобицької гімназії, у якому не передбачається здійснення поділу класів при вивченні математики та української літератури. Кошти з 01.09.2016 р. на здійснення вищезгаданого поділу не виділені й не передбачається їх виділення на 2017 рік.

         Ми, учителі Дрогобицької гімназії, вважаємо, що причин того, що не може бути вирішена проблема виділення додаткових коштів з міського бюджету для фінансування вищезгаданих поділів, не існує. Адже додаткові надходження до бюджету м. Дрогобича в 2016 році були значними, і треба було лише Вашої доброї волі та згоди, щоб виділити необхідні 32 тис. грн. на місяць.

         На Львівщині в кожному районі й місті обласного підпорядкування додатково виділяються кошти для здійснення поділу класів при вивченні окремих предметів у гімназіях і ліцеях, навіть якщо вони не передбачені наказом МОН України. Місцеві органи влади, виділяючи додаткові кошти на ці потреби, виявляють підтримку гімназій і ліцеїв та сприяють їхньому розвитку, а їх педагогічні та учнівські колективи, у свою чергу, демонструють високу результативність у своїй роботі і презентують район чи місто на рівні області чи держави".

        У Зверненні також повідомлено про подальші дії «в боротьбі за право учнів гімназії мати кращі умови навчання». Серед них: створення ініціативної групи вчителів та батьківської громадськості; звернення до Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич, голови Львівської обласної державної адміністрації Олега Синютки, голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина, директора департаменту освіти і науки ЛОДА Любомири Мандзій та в обласні та всеукраїнські засоби масової інформації; акції протесту, пікетування Дрогобицької міської ради тощо.

32 тисячі в місяць, кажуть, нема

З запитанням, чому все відбувається саме так, я  звернулась до керівника відділу освіти Петра Сушка і профільного заступника міського голови Дрогобича Василя Качмара. Пояснили наступне: нема коштів.

Петро Сушко, зокрема, зазначив, що згідно з 228-м Наказом, існує вичерпний перелік дисциплін, з яких має відбуватись поділ класів, і  що оплачує Держава. Виходити за межі цього переліку при використанні коштів держбюджету не можна, оскільки це розцінюватиметься як нецільове використання коштів. З його слів, під час неодноразових зустрічей з представниками обласного департаменту освіти та обласної профспілки йшлося про те, що у, наприклад, у львівських гімназіях батьки самі доплачують по кілька тисяч гривень за «додаткові послуги», до яких належить і отакий поділ.

Йшлося, що місто може оплачувати за соціально  незахищених діток, а батьки інших учнів мали б оплачувати за такі послуги самотужки. Але в дрогобицькій гімназії на такі умови (залізти до кишень батьків) не пристали, вирішили знайти інший вихід із ситуації. Тому  відмовились від доплат, як от 10% за заклад нового типу та до 20% за престижність. Заповнили тарифікаційні списки, знайшли ті 32 тис.грн. (яких, власне, щомісячно бракує для поділу). А з 1 січня оклади мають зрости, і тепер інші працівники почали обурюватись, чому в одних забрали без погодження - для інших.

Тому, щоб не зростала напруга всередині колективу, педколектив вирішив просити-вимагати ті кошти в міста, пояснює він. «Медицина на наступний рік забезпечена субвенцією лише на 60%, це десятки мільйонів гривень, які треба десь місту знайти. По освіті – місто має платити за комунальні послуги і техпрацівників – це ще 35 млн. грн.. Колосальні кошти! Припускаю, що може скластись так, що весь бюджет розвитку буде витрачено на оці цілі… І знайти ще 700 тис.грн (стільки потрібно для поділу класів в гімназії) – хто зна, чи вдасться. Звісно, добре було б платити ті гроші і мати спокій. Але звідки їх взяти? Якби у 2012-2013 роках було проведено оптимізацію освітньої мережі – то цієї ситуації, мабуть вдалось би уникнути»,- каже Петро Сушко.

«Все впирається в фінансування. Я не маю нічого проти поділу вказаних класів, за нього, єдиний момент, який стримує –ми наразі не розуміємо, чи «вліземся» в фінансування», - каже профільний заступник міського голови Василь Качмар. Поміж тим, зауважив Качмар, ситуація дуже непроста, і, каже, має «дуже попереднє бачення», що деякі школи в місті доведеться закрити. Водночас додає: і в 2016 році коштів не вистачало. Але, каже, завдяки йому, міському голові та п.Сушку вдалось домовитись з областю та отримати додатковий ресурс на фінансування індексації за 2015, т.ін. А щодо гімназії, зауважує: не виключено, що поділ буде збережено, але чи буде він підтриманий фінансово – невідомо. Попередня інформація щодо того, чи знайдуться кошти, каже, – буде наступного тижня.

Аби бажання!...

А поміж тим, лише поверхневий аналіз рішень міської ради, які були ухвалені того ж таки 15-го грудня – в день, коли гімназія отримала новий Статут, свідчить: якби бажання, то на поділ кошти можна було б знайти. Але пріоритети чи то в ратуші, чи то в депутатському корпусі дещо інші. Бо чого варте чергове вливання коштів в КП «ЖЕО» - цього разу згідно з новоухваленою наприкінці 2016-го року програмою на той же ж таки 2016 рік, на суму, попередньо 300 тис. грн.. Чи чого варта програма із «висвітлення діяльності ради» - тобто,  піару себе коханих на 2017 рік на суму попередньо 598 тис.грн.

Із програми з висвітлення діяльності ради

 

Із програми підтримки КП "ЖЕО"

Отака «стабілізація економіки і ситуації в країні» від держави та «нема грошей» від місцевої влади. Згадався Отто фон Бісмарк: “Той, хто економить на школах, будуватиме тюрми” .

Марія Кульчицька, для «Ні корупції»