Підрядна організація з “підмоченою” репутацією знову отримала бюджетні кошти

Я пам'ятаю, як мої батьки з острахом йшли до місцевої ради, коли їм необхідно було отримати якусь довідку, написати заяву або «недайбоже» записатись на прийом до чиновника. За радянських часів для більшості пересічних громадян будь-який чиновник вважався своєрідним «Царем», потрапивши на прийом до якого, багато хто відчував, як тремтять коліна.  Радянська пропаганда зробила своє, ще й досі значна частина суспільства вважає, що владні коридори краще обходити стороною: “Ми їх обрали — то нехай працюють”.

Звісно, зараз вже вдається поступово ламати стереотипи, закладені ще в радянські часи, і переконувати у тому, що не “люди для влади”, а “влада для людей” . До багатьох вже нарешті приходить розуміння, що чиновник отримує заробітну платню з бюджету, який наповнюється за рахунок саме наших податків.

Мені сподобався вислів одного з громадських активістів: “Все, що є довкола нас, належить нам. Не абстрактній "владі", як думає більшість людей, а нам. Кожен із нас є співвласником свого будинку, міста, країни і світу загалом. Якщо ми зневажаємо свою власність і не даємо їй ради - природньо, знаходиться негідник, який забирає в нас це. Як завжди, знайдеться той, хто забере захаращений підвал собі на тій підставі, що там немає господаря. Рейдерство виникає лише там, де власник погано порядкує. Ми не маємо цього допускати. Якщо щодня слідкувати за тим, щоб світ не захаращувався, нам не доведеться раз на десять років виходити на революції з сумнівним результатом, щоб відбити у вкрай знахабнілих негідників захоплений підвал. Щоб згодом знову його забруднити, і тим самим привести туди інших негідників ціною тисяч поламаних життів”.

Владу необхідно контролювати навіть для того, щоб вона розуміла що перебуває під “ковпаком громадськості”, й не робила певних помилок або зловживань. На жаль,  міська влада Сквири продовжує вперто наступати на граблі своїх попередників.

У 2014 році я вже описував одну корупційну схему, за допомогою якої було вкрадено значну суму бюджетних коштів.

Нагадаю, що у 2012 році Сквирська міська рада заключила договір з ТОВ “Дорожний Торговий Дім” щодо встановлення двох дитячих майданчиків. За фактом виконання робіт (було підписано акт виконаних робіт) Сквирська міська рада перерахувала з бюджету всю суму коштів за “встановлені майданчики”. Проте дитячих майданчиків на визначеному договором місці не виявилось. Тобто, міськрада перерахувала кошти вищезазначеній фірмі за проведення фіктивних робіт.

На жаль, протягом двох років наші правоохоронці не бачили цього відвертого розкрадання бюджетних коштів, і тільки після втручання окремих громадських активістів та депутатів міської ради в 2014 році було порушено кримінальне провадження, слідчі дії за яким станом на 2016 рік ще тривають.

Що повинна робити новообрана місцева влада по відношенню до фірми, яка заплямувала себе злочином, пов"язаним з розкраданням бюджетних коштів? Європейський досвід окремих країн показує, що такі фірми на час проведення розслідування отримують заборону на провадження будь-якої економічної діяльності, та й будь- який поважаючий себе місцевий чиновник не буде псувати власну репутацію, укладаючи нові договори з такою фірмою. Адже є велика кількість  юридичних осіб, які можуть виконати аналогічні роботи.

Проте це не стосується влади міста Сквира. 

Незважаючи на те, що кримінальне провадження за фактом нецільової розтрати бюджетних коштів ще триває, міська влада укладає нові два договори на проведення ремонтних робіт з фірмою ТОВ “Дорожний Торговий Дім”.

З 2012 року в цій фірмі змінився тільки один пункт — якщо раніше підписантом і керівником підприємства був Тромса Ярослав Ігорович, то зараз основним бенефіціаром і підписантом стала його дружина Тромса Наталія Анатоліївна, адже сам екс-керівник підприємства став Головою Таращанської райдержадміністрації.

Завдячуючи новоствореним електронним сервісам та веб ресурсам, а саме Єдиному веб-порталу використання бюджетних коштів та Пошуково-аналітичній системі 007,  ми отримали відповідні трансакції та побачили, що місцева влада знову звернулась до послуг вищезазначеної фірми. Отже, тільки протягом 2016 року Сквирський міський голова Валерій Скочко підписав кілька платіжних доручень на перерахунок цій фірмі значних  коштів:

08 серпня 2016 року відбувся перерахунок 88 тисяч 541 гривні та 73 тисяч 819 гривень (передоплата) за проведення ремонтних робіт дорожнього покриття в місті Сквира.

14 вересня та 30 вересня цій фірмі було знову перераховано відповідно 172 тисячі 247 гривень та 206 тисяч 540 гривень.

Таким чином, понад півмільйона гривень отримало ТОВ “Дорожний Торговий Дім” з бюджету міста Сквира в 2016 році.

Також разом з громадськими активістами ми перевіряли якість виконання дорожних робіт цією фірмою, попредньо ознайомившись з технологією таких робіт.

Проінспектували ремонт тротуару по вулиці Р.Люксембург:

1. По-перше, ми побачили, що замість щебеневого покриття було використано суміш, яка місцями нагадувала гранпил, а в деяких місцях розсипана вперемішку з землею та різноманітним будівельним сміттям. У багатьох місцях цього "покриття" крізь тоненький шар гранпилу було видно грунт, що не дає можливості точно встановити товщину цього шару гранпилу.

Ремонт тротуару по вул. Р.Люксембург

Ремонт тротуару по вул. Р.Люксембург

2. В окремих місцях гранпил було насипано таким чином, що він покривав бордюр. Виникало питання: “А куди ж будуть класти асфальт?”. У подальшому ми побачили, що тоненький шар асфальту клали поверх бордюрів, хоча за технологією, асфальтне покриття тротуарів не повинно покривати бордюр.

3. І наприкінці громадського інспектування ми зафіксували, що будівельними матеріалами, передбаченими для асфальтування тротуарів, було заасфальтовано частину приватних прибудинкових територій. Цікаво, скільки "вторгували", та куди пішов виторг? 

Висновок невтішний — Сквирська міська рада продовжує укладати угоди на виконання різноманітних робіт з фірмами, спійманих на розкраданні бюджетних коштів. Сама ж фірма ТОВ “Дорожний Торговий Дім”, не покарана й досі за попередні зловживання, і знову залучена до робіт із благоустрою Сквири, як бачимо, виконує роботи неякісно з недотриманням технологічних будівельних норм. 

Григорій Іванченко, для "Ні корупції!"

При підготовці   розслідування автор використовував інформацію ресурсу Youcontrol