Як компанія, розташована у квартирі п’ятиповерхівки, виграла 3,5 мільярди

Державні закупівлі часто нагадують неймовірні пригоди вигаданих персонажів. Наш наступний герой не має власного виробництва, не має чисельного штату фахівців, але це не завадило йому стати лідером державних закупівель у дуже конкурентній сфері.

Історія неймовірного успіху фірми зі статутним капіталом 7 400 гривень.

 

Місто Кам’янське (Дніпродзержинськ) особливо ніколи не відзначалося в питанні нафтопереробної галузі. За винятком однієї фірми - ТОВ «Трейд Коммодіті», яка стала одним із головних постачальників дизельного палива на державні підприємства.

Розташована вона за адресою проспект Аношкіна 80/1 і займає 3 квартири (№24, №41, №42). На фото нижче ми можемо побачити панельну п’ятиповерхівку в стилі радянського модернізму, де і розташований потужний  постачальник державних компаній. Та розпізнати в дивакувато-рожевій архітектурній формі ознаки присутності нафтопереробного гіганта досить таки складно.

 Товариство з обмеженою відповідальністю і загадковою назвою «Трейд Коммодіті» було створене ще в далекому 1999 році. Йшли роки, і фірма ніяк не привертала до себе уваги. Власне, минуло аж 16 років, перш ніж компанія виграла свій перший державний тендер.

Сталося це у липні 2015 року. ТОВ «Трейд Коммодіті» неочікувано виграє в тендері Державної адміністрації портів України на суму в 31 мільйон гривень. Закупівля дизельного палива адміністрації портів складалася з 3-х лотів. Цікаво те, що на 1-й і 3-й лот подався один учасник ТОВ «Виробничо-торгівельна фірма «АВІАС». Але ця компанія чомусь не подала заявки на лот №2, який зрештою забере абсолютний новачок держтендерів, перемігши двох конкурентів ТОВ «Реал НП» та ТОВ «Дайджест Груп». Таким чином, фірми розділили між собою великий пиріг – ТОВ «АВІАС» дісталося 45 мільйонів гривень без конкуренції, а ТОВ «Тред Коммодіті» трохи більше 31 мільйона.

ТОВ «Виробничо-торгівельна фірма «АВІАС» належить 11 офшорам з Британських Віргінських островів. За час існування з 2003 року фірма встигла навигравати 3,8 мільярдів гривень державних тендерів. Але  на даний момент компанія чомусь перебуває в стані припинення.

Чому дуже успішна компанія вирішила припинити свій бізнес, може пояснити наявність у неї близько 400 судових документів. Так, компанію звинувачують зокрема в наявності змови з посадовцями Державної служби охорони, що призвела до розтрати держкоштів на суму 1,5 мільйона гривень.

У ТОВ «Виробничо-торгівельна фірма «АВІАС» є близнюк ТОВ «Торговий дім «Авіас», який навигравав 800 мільйонів на державних тендерах. Теж, як не дивно, на паливі. Торговий дім «АВІАС» також належить 5-ти офшорам з Віргінських Британських островів та ще більш екзотичних країн Сент-Кіттс і Невіс та Беліз, розташованих в Карибському морі.

З такою заплутаною системою карибських фірм-засновників кінцевим власником «АВІАС» може виявитися Джек-горобець.

Та насправді обидві компанії «АВІАС» раніше базувалися в Дніпрі і за даними системи YOUCONTROL, вони за своїм офшорним корінням відносяться до компаній групи «ПРИВАТ» олігарха Ігоря Коломойського.

Дніпровське коріння фірм «Авіас» може свідчити про близькість з ТОВ «Трейд Коммодіті», яке розташоване в Кам’янську Дніпропетровської області. Власне, паливний бізнес міг перейти у спадок «Коммодіті» від «приватівських офшорників», аби очистити історію взаємостосунків з державою.

«Трейд Коммодіті» як фірма нового зразка вже не має офшорних засновників і будь-яких ознак спорідненості з іншими паливними монстрами. Належить фірма мешканцю міста Кам’янське Вадиму Майко. До липня 2015 року фірма формально не мала ніякого відношення до палива. 4 липня 2015 року компанія змінює свої реєстраційні документи і вказує основним видом діяльності КВЕД 19.20 – «Виробництво продуктів нафтоперероблення». До цього «Трейд Коммодіті» спеціалізувалася на «Інші види оптової торгівлі».

Найцікавіше, що в першому тендері, де переміг ТОВ «Трейд Коммодіті» заявки мали бути подані ще до 29 травня 2015 року. Тобто, фірма подала документи не маючи відношення до паливного бізнесу, а вже в процесі тендеру оформила відповідний вид економічної діяльності.

Провівши перший вдалий тендер у жовтні 2015 року, «Коммодіті» здійснила наступ на закупівлі Міністерства оборони, зірвавши перший великий куш на 93 мільйони гривень. Закупівля оборонки дісталася новачкам без будь-якої конкуренції.

Причиною закупівлі палива напряму у ТОВ «Трейд Коммодіті» Міноборони назвало нагальну потребу в здійсненні закупівлі в зв’язку з виникненням особливих обставин. Щоправда, як саме воєнне відомство обрало нікому не відоме підприємство, яке не дуже схоже на виробника нафтопродуктів, доводиться лише здогадуватись.

Вже в 2016 році ТОВ «Трейд Коммодіті» став абсолютним чемпіоном у постачанні пального для української армії. Фірма-прокладка, розташована в трьох квартирах дивакуватої п’ятиповерхівки, уклала з Мінстерством оборони контракти на загальну суму понад 2 мільярди гривень.

Тобто, за рік фірма поставила армії близько 100 мільйонів літрів палива. Такого обсягу енергоресурсу відомство не закуповувало ніколи. Так фірми «ВОГ» і «ОККО» за 2 роки поставили пального оборонці на 1,8 мільярдів гривень. Тобто, удвічі менше, ніж невідомий новачок із Кам’янська.

Та невдовзі «Трейд Коммодіті» вирушає опановувати закупівлі Укрзалізниці. Впродовж останніх років найбільші тендери цієї компанії розділяли між собою ті ж «ВОГ» і «ОККО-бізнес Контракт». Проте за останні кілька місяців «Коммодіті» встигла навигравати дизельних тендерів на суму понад 1 мільярд гривень. Це дивним чином співпало з наміром залізниці провести ряд великих закупівель на загальну суму 4 мільярди гривень, які мають забезпечити потреби на 8 місяців 2017 року. Більшість із вже розіграних тендерів отримало ТОВ «Трейд Коммодіті». Решта тендерів пройде вже в січні 2017 року.

Загалом за 14 місяців своєї плідної роботи «Трейд Коммодіті» підписало 102 контракти з державними установами на загальну суму 3 563 000 000 гривень. Така сума є еквівалентом 170 тисячам тон пального. Це більше 2800 залізничних цистерн, або 100 вантажних потягів.

У своїх цінових пропозиція ТОВ «Трейд Коммодіті» в основному вказує виробників пального Росію (АО «Куйбишевський НПЗ», АО «Сизранський НПЗ», АО «Новокуйбишевський НПЗ»), Білорусь (ВАТ «Мозирський НПЗ», ВАТ «Нафтан»), Грецію  («Хеленік Петроліум», «Мотор Оіл С.А.») та Литву («Орлен Ліетува»).

Також компанія не має жодного свого обладнання чи виробничих площ. За даними тендерних документів, все обладнання (в основному автомобілі) компанія орендує у ТОВ «АВГУСТ ПРОМ», а паливний склад бере в оренду у ТОВ «Нафта Капітал Груп».

ТОВ «АВГУСТ ПРОМ», хоч і має іншого власника, та прописано за спільною з «Коммодіті» адресою – місто Кам’янське, пр-т Аношкіна 80/1 квартири 24, 41, 42. Бонефіціаром «АВГУСТ ПРОМ» є теж мешканець Кам’янська Григорій Гнояний.

Успіхи цієї фірми не менш вражаючі. Так ТОВ «АВГУСТ ПРОМ» з’явилося на небосхилі державних закупівель тільки 2 місяці тому, в листопаді 2016 року. За один місяць фірма з тієї ж рожевої п’ятиповерхівки зірвала 632 мільйони гривень від держкомпаній. З них 407 мільйонів від Міністерства оборони України. Решту 225 мільйонів гривень принесла закупівля мазуту ПАТ «Центренерго» за цінами, вищими на 11% від ринкової вартості.

Знову несподіваний мультимільйонний успіх у держзакупівлях, і знову стежка веде до Міноборони. Тут вже точно без зв’язків не обійшлося. Сайт «Наші гроші» зазначає, що власник «АВГУСТ ПРОМ» Григорій Гнояний також пов’язаний з одним із членів наглядової ради ПАТ «Нерухомість столиці» Інною Свиридовською. Вони спільно володіють компаніями ТОВ «Скайторг» і ТОВ «Мета Оіл», що є власниками мережі заправних станцій «SKY».

Свого часу також членом наглядової ради ПАТ «Нерухомість столиці» разом із Свиридовською був Ігор Гринів, нинішній голова фракцій БПП «Солідарність» у Верховній раді. Це може свідчити про наявність ланцюжку зв’язків між ТОВ «Трейд Коммодіті» та ТОВ «АВГУСТ ПРОМ» до голови найбільшої фракції через маловідому Інну Свиридовську.

Окрім цього, ПАТ «Нерухомість столиці» має двох власників братів Трофименків, які вже встигли засвітитися у великій політиці. Вадим Трофименко був народним депутатом «Блоку Юлії Тимошенко» в 6-му скликанні, також говорять про його дружні стосунки з Анантолієм Кінахом та Віктором Пинзеником. У 2014 році він займав 75-е місце в рейтингу найбагатших людей України із статками в 202 мільйони доларів. Тож, гарантом успіху «недосвідчених» фірм також могли бути брати Трофименки.

Та хто б не стояв за історією успіхів цих двох фірм з проспекту Аношкіна 80/1, їх сумнівна репутація лише підкріплюється наявністю десятків судових ухвал кримінальних проваджень. Так у кримінальному провадженні № 42016040000000844 обидві фірми проходять по факту незаконних забудов АЗС «SKY» на території міст Дніпро, Кам’янське, Запоріжжя. Також зазначається, що пальне, яке реалізується на заправках «SKY», має низьку якість, що може свідчити про недотримання технології виробництва або змішування палива з нафтопродуктами незаконного походження. Тож, зрештою пальне, яке продається на залізницю і оборонку, може бути зовсім не російського, білоруського чи грецького походження, а виготовлене на підпільних заводах з української «чорної» нафти…

Володимир Даценко, для "Ні корупції!"