Як хабарника перетворити на жертву правоохоронців? Суддя Струков знає!

 

Віктор Передерій | фото ІВ «Полтавщина»

21 серпня 2015 року в м. Полтаві правоохоронцями був затриманий директор комунального підприємства «Полтава-Сервіс» Віктор Передерій.

Очолюване ним КП займається тим, що здає в оренду місця на ринках обласного центру. Крім того, збирає плату за використання міських парковок, автостоянок, рекламних бордів.

Передерій входить у близьке оточення мера Мамая. Його навіть називають «правою рукою» полтавського градоначальника. А саме КП «Полтава-Сервіс» – грошовим мішком міського голови.

Раніше чиновник обирався депутатом до однієї з районних рад Полтави за списком партії «Совість України». Цей бренд сприймається в місті як персонально належний Мамаєві.

Віктора Передерія схопили після отримання хабара від підприємця за оформлення договорів оренди двох торгових місць на території комунального ринку «Браїлки».

До суду справа нечистого на руку директора потрапила 21 березня поточного року.

«Жереб» визначив для Передерія, як ми маємо вірити, цілковито незаангажоване, безстороннє та справедливе уособлення Феміди. Ним, звісно ж, абсолютно випадково виявився скандально відомий голова Октябрського районного в м. Полтаві суду Олександр Струков, герой багатьох публікацій автора цих рядків на сайті «Ні корупції!».

Суддя Струков перевіряє паспорти журналістів та «вільних слухачів» під час засідання у справі Передерія 25 травня | фото автора

Упродовж 10 місяців засідання у справі Передерія безліч разів переносилися. То внаслідок клопотання адвоката. То через зайнятість судді в інших справах, то через неявку свідків.

До допиту останніх суд в особі Струкова добрався тільки зараз, оперативне відео ще й досі не досліджували.

До речі, від директорської посади Передерій не відсторонений. Ніякий запобіжний захід стосовно нього під час судового розгляду не обирався. Тобто, ніщо не заважає йому замітати сліди й чинити тиск на свідків.

Схоже, такою є традиційна тактика судді Струкова у корупційних справах. Зволікання, переноси засідань – а там, дивися, свідки почнуть плутатись у своїх показах. Та й значення об’єктивних доказів, зокрема, тієї ж оперативної зйомки, знеціниться після цілеспрямованої дискредитації стороною захисту – за діяльною участю судді – негласних слідчих дій.

За подібною схемою Струков розігрував правосуддя у справі Ігора Євтушенка.

Слідчого Управління СБУ в Харківській області, старшого лейтенанта юстиції було спіймано на «гарячому» на початку літа 2012 року. Він був обвинувачений в «одержанні, пов’язаному з вимаганням, службовою особою, яка займає відповідальне становище, хабара за виконання в інтересах того, хто дає хабар будь-якої дії з використанням наданого йому службового становища» (ч. 3 ст. 368 КК України).

Заради більшої об’єктивності судили Євтушенка у Полтаві.

Надзвичайно довго його справу розглядав «октябрський» суддя Струков. А 28 березня 2016 року ухвалив:

«виправдати за недоведеністю його вини».

Прокуратура оскаржила цей вирок в апеляційному порядку. Судовий розгляд триває.

Адвокат Дмитро Донський непомітно намагається потрапити до кабінету Струкова перед засіданням 25 травня | фото автора

Пильна увага громадськості та ЗМІ до справи Передерія змусила Струкова відмовитися від затягування її розгляду й опитати зрештою безпосередніх очевидців протиправних дій керівника «Полтава-Сервіс».

Наведу кілька ключових моментів судового засідання 5 грудня.

Під час допиту Едуард Надточій, підприємець, який заявив про факт вимагання в нього хабара до УБОЗу, а потім під контролем правоохоронців передав Передерію грошові кошти, розповів, що його спонукало повідомити про злочин.

Коли йшли попередні перемовини про місце на ринку з директором КП, той спитав, яку Надточій може надати допомогу місту.

Підприємець мав 15 тисяч гривень – їх і запропонував.

Проте Передерій відповів, що йому треба переговорити з шефом. А під час наступної зустрічі повідомив:

«Шеф погоджується на 40 тисяч гривень».

Передати їх належало готівкою – особисто Передерію.

Відтак, виникає закономірне запитання: хто є «шефом» у директора комунального підприємства – мер, хтось із заступників міського голови? Однак відповіді на нього ми, схоже, не дізнаємося. Принаймні, в цьому суді.

Бо змагальності сторін та неупередженості судді не спостерігається.

Спрямованість запитань «служителя Феміди», обвинуваченого та його адвоката є однаковою.

Полтавський журналіст Микола Лисогор, котрий підготував чудовий репортаж про зазначене судове засідання, відзначив:

«Надточій і його дружина потрапили під шквал питань сторони підозрюваного і судді».

Вони «явно натякали на те, що свідок не хотів займатися підприємницькою діяльністю, а був використаний правоохоронцями для провокації хабара».

Саме з такою метою Струков улаштував, на перший погляд, справжнісінький балаган, з’ясовуючи, що росте у свідка на городі, який врожай було зібрано, скільки худоби утримується.

У викладенні Лисогора звучало це так:

— Розкажіть детально, чим ви хотіли займатися? Ось журналісти міські, сидять і не знають, що таке город, — запитав суддя Олександр Струков.

— Город — це картопля, капуста, помідори, огірки, — відповів Надточій.

О.С.: Ви розкажіть детально, скільки соток у вас було засаджено під картоплю, огірки, помідори, гарбузи?

Е.Н.: Не знаю, кожен рік по-різному садимо. Не дам я вам відповідь на такі питання. Ви самі в селі були?

О.С.: А як же, був. Кожного дня буваю. Добре, інше питання. Скільки мішків зібрали картоплі?

Е.Н.: Я вам розказую, якщо я посадив 15 відер картоплі, взяв 300 відер.

О.С.: А скільки морковки відер взяли?

Е.Н.: Я не рахував, штук 10 узяв. Може вам сказати, скільки кури яєць несуть?

О.С.: Можете сказати. Хоча не кожна курка цілий рік несеться. Скільки у вас худоби?

Е.Н.: Не знаю. Це батьківське господарство.

О.С.: О! Ви так і говоріть, що це батьків.

Далі розмова в такому дусі пішла про корів, бичків і свиней.

О.С.: Я зрозумів, що ви не збиралися торгувати в павільйоні?

Адвокат Дмитро Донський та Віктор Передерій | фото автора

У ході судового засідання з’ясувалося, що захист Передерія має у своєму розпорядженні білінг дзвінків підприємця.

Адвокат Донський заявив, що Едуард Надточій перед зверненням до УБОЗу телефонував кілька разів на день одному зі співробітників полтавського управління, з яким був раніше знайомим.

Правомірність володіння такою інформацією стороною захисту викликала запитання у прокурора, але не в судді.

Навряд чи номер телефону співробітника УБОЗу є у відкритому доступі. Значить, або захисник Передерія скористався результатами незаконних слідчих дій і розголошує конфіденційну інформацію, або ж за заявою Передерія була відкрита «зустрічна» кримінальна справа за нібито провокування його до отримання хабара. І тепер адвокат використовує матеріали цього провадження.

У подібний спосіб мер Мамай кілька разів ініціював порушення кримінальних проваджень проти судді Лариса Гольник – за вимагання у нього хабара, потім за провокування його до дачі хабара.

Заява Олександра Мамая до прокуратури від 26 січня 2015 року

Полтавська ж обласна прокуратура, достеменно знаючи, що насправді Мамай особисто та через посередника схиляв суддю до винесення рішення на його користь і пропонував за те неправомірну вигоду, догоджала меру і відкривала справи за його завідомо неправдивими заявами.

Згодом ці провадження закривали, але які слідчі дії проводились і яка при цьому інформація «зливалася» Мамаєві, невідомо.

Струков, це простежується за багатьма іншими справами, надзвичайно охоче витлумачує всі «сумніви» на користь обвинуваченої сторони.

Тому спрогнозувати вирок у кримінальному провадженні стосовно Передерія нескладно.

Тим більше, що директор КП «Полтава-Сервіс», як повідомив його адвокат, є інвалідом 2-ї групи.

Віктор Передерій у судовому засіданні 10 червня, явних ознак тяжкого хронічного захворювання не простежується | фото автора

Про неймовірний гуманізм, якщо він належним чином заохочений, у ставленні до корупціонерів з боку багатьох суддів Октябрського райсуду і безпосередньо його голови Олександра Струкова у місті Полтаві знають усі.

А самі білокомірцеві злочинці – й поготів.

Чим і користуються.

Доволі успішно.

Попри всі запевнення влади у своїй рішучості, послідовності та наполегливості в боротьбі з корупцією.

Ігор Гавриленко, для "Ні корупції!"