Як заробити мільйони – історія однієї черкаської угоди

Школа у селі Степанки - фото з stepanki.esy.es

Дев’ятого грудня цього року відділ освіти Черкаської районної адміністрації уклав договір з ПП «БТК ЛАД» на «поточний ремонт будівлі (частковий ремонт східців) Степанківської ЗОШ I-III ст.». Сума, передбачена на все, – 47 452.80 грн. Інформацію про угоду оприлюднили на порталі Прозорро. Договір діє до 31.12. З усього видно, що виконавець має впоратися з роботами за двадцять днів. На кону не такі й великі гроші. Але це кошти з бюджету, тобто, наші з вами. Насторожують стислі терміни та розмитість формулювань у документації.

Весь договір можна переглянути на порталі Прозорро.

З'ясовуємо подробиці у директорки школи. Розмова виходить досить цікавою. Телефоном незмінна протягом 20 років керівниця навчального закладу Катерина Яценко розповідає:

Фото з сайту школи

 - Ми зараз східців не ремонтуємо, гроші не виділялися на східці. Гроші виділялися на накриття. І до кінця цього року буде стояти накриття і це все як треба, все привезуть готове й поставлять.

- А написано ж, що сходи?

- Та ні не сходи – ні, це - накриття над сходами. Там питання сходів узагалі не розглядалося, гроші виділяла обласна рада. Гроші виділялися на те, щоб зробити накриття над східцями. Бо коли двері відкриваєте, зразу дощ капає. Це накриття над східцями, може, там неправильно написано. 

- А ви ж підписували ці документи, і написано, що ремонт східців, ви не могли цього не бачити?

– Та нє, там ішла мова про східці, але виставили таку ціну, що ми не влазимо, наприклад, щоб зробити це, і тому документи підписані мною тільки на накриття. Ці 47 тисяч підуть на накриття. Там будуть і стовпці, ну не стовпці - і підсвітка, і для прапора там буде, шоб воно було естетично там все.

Фрагмент договору

Улітку роботи не виконували, бо, за словами директорки, грошей на це не було.

У відповіді на інформаційний запит «Ні корупції!» очільниця районного відділу освіти пише усе ж про договір підряду на виконання поточного ремонту (частковий ремонт східців).

Таке рішення, стверджує чиновниця, було прийняте, «оскільки пошкодження аварійного характеру, що загрожують безпеці працюючого персоналу чи призводять до зруйнування конструкції будівлі, повинні усуватися негайно.

Ремонт виробничих будівель і споруд є комплексом технічних заходів, спрямованих на підтримання (відновлення) експлуатаційних якостей як будівлі в цілому, так і її окремих конструкцій. … Комісією Степанківської ЗОШ І-Ш ступенів складено дефектний акт на основі візуального огляду за участю представника відділу освіти та підрядної організації. Замовником поставлено підрядній організації перелік робіт, які першочергово необхідно виконати.

Кошторисна документація складена на основі дефектного акту, у відповідності до ринкових цінах та згідно з ДСТУ Б.Д.1.1-1-2013».

Варто додати, що школа збудована ще у 1964 році. Має два поверхи. І, справді, з часу здачі в експлуатацію, над входом до приміщення протягом більш як півстоліття не було накриття.

Із досьє підрядника

Цікавимося виконавцем, який погодився у стислі терміни встановити за 47,5 тисяч гривень накриття над шкільними східцями.

В досьє YouControl знаходимо кілька підприємств зі схожою назвою і черкаською адресою, та чимало ПП та ТОВ, пов’язаних з керівником ПП «БТК-ЛАД» Хоменком Дмитром Івановичем.

Ця особа, зокрема, є власником 70% ТОВ «Сухі будівельні суміші», яке засноване півтора роки тому і займається виробництво вапна та гіпсових сумішей.

А також розпоряджається 40% ТОВ "ТРАНС-ЛОГІСТИК БУД", заснованого три роки тому. Основним видом діяльності цього ТОВ є «вантажний автомобільний транспорт».

Дмитро Хоменко, до всього, володіє 100 % ТОВ "БТК-ЛАД ПЛЮС", яке має трирічну історію та займається будівництвом житлових і нежитлових споруд.

Шість місяців тому Хоменко Дмитро Іванович заснував разом з Корольовим Євгеном Олександровичем та Хоменком Ігорем Івановичем ТОВ"УКР-НОВОБУД", основним видом діяльності якого є теж «будівництво житлових і нежитлових будівель».

Відомо, що 38-річний директор ПП «БТК-ЛАД» має вищу освіту і є членом Партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

Свого часу пробував щастя на місцевих виборах з Черкаською міською командою ЄЦ, мав далекоглядні плани для себе та перспективу для ПП "БТК-ЛАД", про що можна здогадатися з наступної ілюстрації.

Фото з edc.org.ua

Хто і чому судиться з ПП «БТК-ЛАД»

Підприємство, яке виконуватиме «поточний ремонт будівлі (частковий ремонт східців) Степанківської ЗОШ I-III ст.», має у своєму послужному спискові 17 судових ухвал та рішень, згідно з даними YouControl. Переважно, - у господарському та кримінальному праві.

Одна з найсвіжіших ухвал - слідчого судді Звенигородського районного суду Черкаської області Сакун Д.І. від 17.06.2016 року щодо дозволу на тимчасовий доступ до документів ПП «БТК-ЛАД» і на тимчасове вилучення документів підприємства. До того ж, поліція просить розглянути їхнє клопотання без представників ПП «БТК-ЛАД», бо існує загроза зміни або знищення посадовими особами цього підприємства зазначених вище документів.

Директор сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Неморож» обвинуватив посадових осіб ПП «БТК-ЛАД» у заволодінні шахрайським шляхом коштів підприємства - 2878 065,43 грн. «Протягом 2013 -2014 років між СТОВ «Неморож» та ПП «БТК-ЛАД» як підрядником було укладено ряд договорів на проведення ремонтних робіт на об’єкті будівництва «Реконструкція корівника під ферму по утриманню ВРХ на 400 голів з молокоблоком в с.Неморож Звенигородського району Черкаської області», - йдеться у судовому документі.

На виконання умов, зазначених вище договорів, СТОВ «Неморож» перерахував на розрахунковий рахунок ПП «БТК-ЛАД» 3899000,00 грн. Крім цього,  1041000 грн. були передані готівкою директору ПП «БТК-ЛАД».

Директор СТОВ каже, що посадові особи ПП «БТК-ЛАД», в порушення умов договорів, вчасно не виконали взяті на себе зобов’язання.

«...виконані роботи не відповідають вимогам проектної документації, будівельними нормам та правилам, акти виконаних робіт не були подані Замовнику для перевірки даних, внесених в них, та складання дефектних актів. В свою чергу директор ПП «БТК-ЛАД», шляхом зловживання довірою директора СТОВ «Неморож», заволодів частиною документів підприємства та, внісши в свої примірники договорів завідомо неправдиві дані про терміни виконання договорів та вартість робіт, а також підробивши акти виконаних робіт, подав до Господарського суду Черкаської області позовну заяву про стягнення заборгованості з СТОВ «Неморож» в сумі 2878065,43 грн. (в тому числі заборгованість за виконані роботи у розмірі 2051514,15 грн.), хоча кошти за виконані роботи були в повному обсязі сплачені СТОВ «Неморож», а роботи, зазначені у договорах, належним чином виконані не були», - читаємо у матеріалах справи, розміщеної на порталі Єдиного державного реєстру судових рішень.

Суддя відмовив слідчому в доступі до документів, оскільки не побачив ґрунтовних доказів вини. До того ж, мотивував він, справа між ПП та СТОВ розглядається у Господарському суді.

Справді, цю справу розглядає господарський суд, але за позовом приватного підприємства "БТК-ЛАД".

Останнє вимагає заборонити сільськогосптовариству експлуатувати об'єкти будівництва, а також накладення арешту на рахунок СТОВ на суму позовних вимог в розмірі 2 878 065 грн. 43 коп., оскільки, нібито, "товариство "Неморож" самовільно розбивав зовнішній кут корівника №1 та вирізає всупереч методиці відбору зразків частину капітального фундаменту, наслідком чого може стати знищення або суттєве зменшення вартості об`єкта будівництва", - йдеться у судовій ухвалі.

Суд таки арештував рахунки "Неморож", але не заборонив користуватися приміщеннями.

Відомо, що СТОВ звернулося з касаційною скаргою на це рішення до Вищого господарського суду України.

В іншому судовому розгляді від 26 січня 2016 року ухвалою слідчий суддя Соснівського районного суду м.Черкаси задовольнив клопотання оперуповноваженого УДСБЕЗ УМВС України в Черкаській області на доступ до документів ПП «БТК-ЛАД». «Встановлено факт проведення безтоварних операцій та привласнення бюджетних коштів посадовими особами ПП БТК-ЛАД" під час виконання будівельних робіт по об'єкту будівництва приміщення Канівського міськрайонного центру зайнятості...

За результатами розгляду акту №04-24/003 від 20.04.2015, проведеного ДФІ в Черкаській області, було встановлено, що посадові особи Черкаського обласного центру зайнятості в якості членів тендерного комітету, в порушення вимог п. 5 ст. 16 та ст. 17 ч. З ст. 22 Закону України від 01.06.2010 № 2289 VI «Про здійснення державних закупівель» безпідставно не допустили до торгів по предмету закупівлі «Роботи з будівництва приміщення Канівського міськрайонного центру зайнятості» трьох учасників ВАТ «БМУ-З», ЗАТ «АТП - 2361» та ПП «Сфера-Пласт», які запропонували найменшу ціну.

Слідчий вказав, що в ході ревізії було встановлено факт проведення безтоварних операцій та привласнення бюджетних коштів посадовими особами ПП БТК-ЛАД"  під час виконання будівельних робіт по об"єкту будівництва приміщення Канівського міськрайонного центру зайнятості, які внесли до актів виконаних робіт завідома неправдиві відомості щодо відрядження працівників на будівельні роботи в м. Канів.»

За результатами ревізії, за діями посадових осіб ПП БТК-ЛАД", встановлено привласнення бюджетних коштів на суму близько 200 тис. грн.

Також Господарський суд Черкаської області розглядає справу за позовом Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради до приватного підприємства "БТК-ЛАД" про  стягнення 18053,96 грн. зайво сплачених коштів.

Усвідомлений вибір

Чим керувався районний відділ освіти у виборі підрядника робіт, чи не насторожила його неоднозначна репутація?

«Інші пропозиції, звичайно, розглядалися, проте вказаний Підрядчик надав економічно вигіднішу і, в порівнянні з іншими претендентами, якіснішу роботу. Підрядник ПП «БТК-ЛАД» вже співпрацював із відділом освіти Черкаської районної державної адміністрації, дорікань від Замовників (загальноосвітніх навчальних закладів Черкаського району) не було, тому і сумнівів у їхній порядності не виникало.

Останні зарекомендували себе як добросовісний, компетентний, відповідальний, чесний Підрядчик, який виконує свої зобов'язання якісно і вчасно», - відповідають замовники.

А про кримінальні справи ПП «БТК-ЛАД», стверджують у райвідділі, узагалі не чули.

 Громада по нитці - "бідному" сорочка?

Щоб остаточно заспокоїтися щодо долі накриття над шкільними східцями, цікавимося ціною подібних конструкцій на популярних сайтах. Ціни, як бачимо, у кілька разів нижчі.

Консультуємося у фахівців, яким довіряємо. Ті кажуть, що виконають якісно та з гарантією такі роботи за півціни!

За інформацією Закупівель, протягом цього року приватне підприємство «БТК-ЛАД» уклало сім угод на підряд робіт на Черкащині.

Найдорожча (будівництво об'єкту "Реконструкція одного фонтану в Долині троянд") обійшлася в один мільйон 300 тисяч гривень, найдешевша («поточний ремонт будівлі (частковий ремонт східців) Степанківської ЗОШ I-III ст.») – у 47.5 тисяч гривень.

Вартість інших угод становить від 320 до 85 тисяч гривень за кожну. Загалом, цьогоріч підприємство заробило на Черкащині, згідно з даними, оприлюдненими на Закупівлях, два мільйони 321 тисячу гривень.

Марина Лесь, для "Ні корупції!"