Політична камасутра, або Як Труханов і Гончаренко партії «Родина» допомагали

Олексій Гончаренко і Геннадій Труханов

7 грудня міська рада Одеси надала пільг на 89 мільйонів гривень певним автостоянкам Одеси. З них 61 стоянка контролюється трьома організаціями, які пов’язані з одним з лідерів проросійської партії «Родина» Сергієм Кушніром. Таким чином, Одеська міська рада надала фінансову підтримку в розмірі 41 мільйон гривень людям, які пов’язані з сепаратизмом в Одесі і на Сході України. Антикорупційний офіс вирішив проаналізувати, завдяки яким політикам це рішення стало можливим.

Ось результати поіменного голосування:

Найбільшу кількість голосів за це рішення дала фракція «ДОВІРЯЙ ДІЛАМ» на чолі з міським головою Геннадієм Трухановим. У цьому немає нічого дивного, оскільки між Трухановим і лідером проросійської "Родини" Марковим - давня історія співпраці. Наприклад, «Родина» підтримала Труханова під час виборів на пост міського голови в 2014 році.

Це фото з конференції партії«Родина» 24 квітня 2014 року, на якій Труханова висунули на міського голову Одеси. На фото крім Труханова присутній і голова міського осередку «Родини» Сергій Кушнір, стоянкам якого на сесії 7 грудня 2016 року надали пільг на 41 мільйон гривень.

Під час свого виступу на конференції Труханов щиро пообіцяв, що своєї відповідальності перед друзями з «Родини» не забуде.

І своїх друзів він таки не забув. Честь офіцера Радянської армії була забезпечена за рахунок міського бюджету Одеси під час голосувань за пільги стоянкам Кушніра і в 2015, і в 2016 році. І фірма Маркова "Союз" почуває себе в Одесі цілком комфортно.

На конференції в 2014 році з закликом підтримати Труханова «не словом, а делом» виступив також депутат від партії «Родина» Леван Самхарадзе.

З огляду на таку щиру підтримку не дивно, що після перемоги на виборах Труханов «не словом, а ділом» підтримав стоянки, оператори яких є засновниками «Асоціації автомобілістів Одеської області», де Леван Самхарадзе займав посаду відповідального секретаря, а Сергій Кушнір - посаду Президента.

Але разом всі депутати з «Довіряй Ділам» і Труханов змогли дати за це рішення тільки 24 голоси «ЗА», а для ухвалення рішення треба було мінімум 33 голоси. Яка ж партія дала ще 9 голосів для надання пільг «родинцям»? Як не дивно, їх дала БПП «Солідарність», яку в Одесі очолює «непримиренний борець з сепаратизмом» Олексій Гончаренко. Принаймні, він виглядає борцем у своєму блозі.

Як бачите, Гончарено професійно вивчає діяльність Маркова, і не міг не знати, що у «Родини» є інтереси на багатьох стоянках міста. Більше того, Антикорупційний офіс завчасно нагадав членам його команди, що за більшістю стоянок, які отримують пільги, стоять «родинці». І сам він добре розуміє, що головне завдання для знищення сепаратистів з "Родини" - прикрити усі їх бізнес-активи:

Головиний «Марколог» активно бореться з «Родиною» в своєму блозі. А ось у сесійній залі Одеської міської ради ми цієї боротьби чомусь не спостерігаємо. В принципі, нескладно здогадатися чому.

Перебування в опозиції дуже некомфортне  для політиків, тому фракція БПП "Солідарність" на першому ж засіданні зробила сюрприз для своїх виборців і увійшла до провладної більшості Геннадія Труханова, отримавши за це пост секретаря міської ради. Але за перебування в більшості треба платити лояльністю. Чим більшість депутатів "Солідарності" й займається -  вже рік мовчки голосуючи за всі проекти рішень, які освятив Генадій Леонідович.

Це дозволяє їм періодично отримувати певні преференції за рахунок бюджету Одеси. Наприклад, пільги більше ніж на 3 мільйони для стоянок свого батька отримав депутат від Солідарності Едуард Стась, забувши при цьому повідомити, що у нього є конфлікт інтересів.

Незважаючи на фінансовий інтерес однопартійця, Олексій Гончаренко міг би вплинути на депутатів "Солідарності", якою він керує в Одесі. Але не вплинув. З чого особисто я зробив висновок, що всі ці розмови про «війну з сепаратизмом» і партією «Родина» - всього лише розмови. А коли справи доходять до дерибану бюджету, то тут представники різних політичних сил проявляють дива комунікації й згуртованості. 

До слова, фракція УМП Сергія Ківалова та фракція «Опозиційного блоку» також мовчки дали по 6 голосів за рішення про пільги стоянкам. Чим підтвердили інформацію про те, що ці фракції давно вже втратили свою суб’єктність, і їх можна вважати частиною фракції «Довіряй ділам». Винятком є депутати Опозиційного блоку Єремиця, Гіганов, Орлов і Горін. Вони, судячи з результатів поіменного голосування на різних сесіях, голосують самостійно. Всі інші депутати від "Опозиційного блоку" давно голосують синхронно з мерською "Довіряй Ділам".

Більше того, депутат від Опозиційного блоку Оксана Гончарук всіми правдами і неправдами  протягувала на своїй комісії рішення про виділення пільг стоянкам, просто відверто обманюючи громадськість словами про те, що проект рішення буде змінений до сесії. Також її комісія нейтралізувала поправку транспортної комісії про те, що 22 стоянки, які самостійно захопили міську землю в 2-3 рази більше, ніж передбачено їх схемами, на пільги не заслуговують. Тепер і ці стоянки також отримують пільги.

Кажуть, що така самовіддана праця депутата Гончарук пояснюється тим, шо вона входить до більшої половини фракції «Опозиційного блоку», яка вже давно не опозиційна, і отримує зарплату від керівника "Довіряй Ділам" Олега Бриндака.

Але найбільш слухняною Генадію Труханову фракцією у міській раді є Українська морська партія Сергія Ківалова. 100% членів цієї фракції проголосували за пільги. Навіть фракція "Довіряй Ділам" не така дисциплінована. У них проголосувало "ЗА" 96% депутатів (Варавва не голосувала). В "Солідарності" за пільги проголосували 75% присутніх депутатів (не голосували Леонідова, Фокіна і Стась). В Опозиційному блоці проголосувало "ЗА" 66% присутніх депутатів (Єремиця проголосував проти, Гіганов і Горін не голосували). У фракції "Самопоміч" усі 3 присутні депутати утрималися від голосування. Утрималися вони і від запитань щодо проекту рішення. Хоча попередньо обіцяли підняти питання щодо пільг стоянкам Кушніра. Голосування відбулося без дискусій.

На діаграмі нижче зазначено, скільки голосів дали різні фракції за рішення про пільги для стоянок.

Якщо синхронне голосування фракцій "Довіряй Ділам", УМП Ківалова і Опозиційного блоку їх електоратом може сприйматися нормально, то виборці «Солідарності» навряд розраховували, що їх депутати будуть голосувати по команді Труханова і підтримувати бізнес «Родини» за рахунок бюджету Одеси.

Така політична камасутра у виконанні Олексія Гончаренка і Генадія Труханова матиме наслідком падіння в регіоні рейтингу Петра Порошенка. Дарма він виявився настільки невибагливим при обранні керівника своєї політичної сили в Одеській області. Бо риба, як відомо, гниє з голови…

Олексій Чорний, ГО "Антикорупційний офіс", для "Ні корупції!"