Півмільярда на підготовку будівництва Канівської ГАЕС виграла фірма з підозрою у відмиванні грошей

скрін з uge.gov.ua

Наприкінці листопада ПАТ "Укргідроенерго" провело  відкриті торги на будівельно-монтажні роботи Канівської ГАЕС. Йдеться, зокрема, про будівництво першочергових об'єктів та споруд станції.  Очікувана вартість робіт становила 508 733 111 гривень.

Участь у торгах взяли чотири українські підприємства: товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія", консорціум "Науково-виробниче об'єднання "УКРГІДРОЕНЕРГОБУД", ТОВ "Будмонтажсервіс"1 та ТОВ "Квартал". Тендерну пропозицію "Кварталу" відхилили, оскільки вона, за даними з протоколу,  не відповідає кваліфікаційним вимогам. Переможцем обрали Консорціум «НВО «УКРГІДРОЕНЕРГОБУД» з найдешевшою пропозицією в 496 618 345.20 гривень.

Тендер на ці ж роботи з цією ж очікуваною сумою був оголошений у вересні 2016 року. На нього подалися п’ять учасників, серед яких і ті, що перелічені вище. Але лише один, консорціум "Науково-виробниче об'єднання "УКРГІДРОЕНЕРГОБУД", був допущений до участі. Пропозиції решти були відхилені через невиконання вимог тендерної документації.  Тому 18 жовтня цього року торги скасували відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки до оцінки допустили менше двох тендерних пропозицій.

Усі, без винятку, учасники цієї півмільярдної угоди варті уваги «Ні корупції!». 

ТОВ «Квартал» - аутсайдер торгів

Зареєстроване це товариство у Дніпрі 13 років тому.  Керівником його  з 08.09.2016 року є Литвинчук Олександр Петрович. Основним видом дільності підприємства, згідно з досьє YouControl, є «будівництво інших споруд».

ТОВ «Квартал» має з липня 2014 року  і до сьогодні шість судових ухвал у кримінальних справах. Йдеться про ухилення від сплати податків. Але майже в усіх ухвалах у клопотанні слідчого про обшук і вилучення документів підозрюваного підприємства слідчий суддя відмовляє.

В адміністративних та господарських ухвалах і постановах щодо товариства йдеться про порушення термінів виконання робіт, неналежне виконання відповідачем умов договору субпідряду.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія"

Повне досьє цього товариства можна переглянути тут. Зауважимо, що підприємство має 60 судових документів щодо наслідків своєї діяльності. Левова частка ухвал – у кримінальному судочинстві.

Зокрема, в одній з останніх ухвал від 23.11.2016 року  йдеться про надання слідчим доступу до речей і документів підприємств, підозрюваних у афері, серед яких ПрАТ «КП Укренергомонтаж», яке 18.11.2011 уклало договір субпідряду на виконання робіт з реконструкції електромереж з ТОВ «Київська енергетична будівельна компанія».

Загальна вартість робіт - 349486355, 71 гривень. При цьому, ПрАТ «КП Укренергомонтаж» та ТОВ «Київська енергетична будівельна компанія» були учасниками тендеру, що проводився ДП «НЕК «Укренерго» для закупівлі робіт з реконструкції електромереж - пускового комплексу № 3 «Новокаховська».

Встановлено, що у 2011-2015 рр. службовці Держпідприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його відокремлених підрозділів, за змовою із службовими особами ПрАТ «КП «Укренергомонтаж», зловживаючи своїм службовим становищем, придбали по договору від 26.10.2011 № 278/01-11 на виконання робіт з реконструкції електромереж - Пускового комплексу «Новокаховська» у  Херсонській області обладнання за завищеними цінами. Так їм вдалося заволодіти коштами даного підприємства на загальну суму понад 300 000 000 грн. 

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будмонтажсервіс 1"

Зареєстроване майже вісім років тому у Києві.  Один із трьох бенефіціаріїв, Гандзюк Олександр Сергійович,  має реєстрацію у Чернівецькій обл., у м.Новодністровськ, у мікрорайоні "Сонячний". У тому ж місті та мікрорайоні зареєстрована філія Консорціуму "НВО "Укргідроенергобуд".

Основним видом діяльності  "Будмонтажсервіс 1" є "будівництво житлових і нежитлових будівель". З гідно з даними   YouControl, ТОВ має податковий борг та понад 30 судових ухвал та постанов.

Цікавимося однією з них, обираючи першу-ліпшу. "Генеральною прокуратурою України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні від 28.02.2013, за фактами розкрадання держаних коштів службовими особами ПАТ «Укргідроенерго» у період 2010-2014 років, шляхом організації закупівель товарів, робіт та послуг у підконтрольних підприємствах за значно завищеними цінами, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2010-2014 років службові особи ПАТ «Укргідроенерго», зловживаючи службовим становищем, всупереч інтересам держави, брали участь у незаконній схемі розкрадання державних коштів шляхом організації закупівель товарів, робіт та послуг у підконтрольних підприємств за значно завищеними цінами", - йдеться в Ухвалі слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 14.07.2015.

Серед згаданих підконтрольних товариств бачимо Товариство з обмеженою відповідальністю "Будмонтажсервіс 1". 

Переможець торгів - консорціум "Науково-виробниче об'єднання "УКРГІДРОЕНЕРГОБУД"

Підприємство зареєстроване 11 років тому у Києві. Має шість бенефіціарних власників, п’ять співзасновників  та одну філію, зареєстровану у Чернівецькій області, в м. Новодністровськ, у тому ж таки мікрорайоні "Сонячний", у якому має реєстрацію бенефіціарний власник "Будмонтажсервіс 1" Гандзюк Олександр Сергійович.

Основним видом діяльності консорціуму є "організація будівництва будівель". Розмір статутного капіталу  - 2 500 000,00 грн.

З 18.04.2016 року керівником консорціуму є Валентина Миколаївна Зіміна. Ця ж особа, відповідно до даних YouControl, пов’язана ще з кількома підприємствами. Пані Зіміна є співзасновником ТОВ "Науково-промислова компанія "РЕМО", яка займається виробництвом лаків та фарб, та ТОВ "Туристична компанія "АЛМАЗ", що заснована у Києві у 2008 році і надає послуги з організації подорожей.

Цікаво, що зовсім нещодавно консорціум отримав ліцензію на лісосічні роботи, трелювання, транспортування та сплав лісу (діє з 15.11.2016 до 15.11.2021).

За свою діяльність консорціум "Науково-виробниче об'єднання "УКРГІДРОЕНЕРГОБУД" має 36 ухвал та постанов у кримінальному судочинстві. 26 з них - лише протягом цього року.

"Службові особи ТОВ "Консорціум "НВО "Укргідроенергобуд", діючи у період з 01.10.2012 по 31.12.2013 року, відображаючи в податковому обліку операції з нібито придбання обладнання (будівельні матеріали, сантехніка тощо) для будівництва гідроагрегатів №2, №3 Дністровської ГАЕС у підприємств з ознаками фіктивності ТОВ "ФПК "К.М.Д.", ТОВ "Аквадом плюс", умисно ухилились від сплати податків на загальну суму 2 017 892 грн. Крім того, 13.11.2015 управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом Головного управління ДФС у м. Києві, проведено дослідження №203/16-30/33834660 фінансових операцій ТОВ "Консорціум "НВО "Укргідроенергобуд" по взаємовідносинах з ТОВ "ШДСУ" (код за ЄДРПОУ 38404318) за період лютого 2014 року. Висновком вказаного дослідження не встановлено реальності здійснення господарських операцій по взаємовідносинах з ТОВ "ШДСУ", в результаті чого ТОВ "Консорціум "НВО "Укргідроенергобуд" за лютий 2014 року безпідставно сформовано податковий кредит з податку на додану вартість в сумі 4 324 322, 20 грн." - читаємо в ухвалі Шевченківського райсуду Києва від 04 лютого 2016 року.

В ухвалі  слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 05 вересня 2016 року йдеться про те, що службові особи ПАТ «Укргідроенерго» протягом 2010-2105 років, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч державним інтересам брали участь у схемі розкрадання державних коштів, купуючи товари, роботи та послуги у підконтрольних суб'єктів господарювання за значно завищеними цінами, серед яких ТОВ «Консорціум «НВО Укргідроенергобуд», ТОВ «ШДСУ», ТОВ «Грин Лайт», ТОВ «Будмонтажсервіс 1»(згаданий нами вище - Ред.), ТОВ «Укренержи», ТОВ «Кабельтехпостач», які для мінімізації податкових зобов'язань, а також легалізації коштів перераховували гроші на рахунки фіктивних підприємств та переводили їх з безготівкової форми в готівкову.

Згідно зі ще однією ухвалою Шевченківського райсуду від дев’ятого листопада 2016 року, службові особи Консорціуму "НВО "Укргідроенергобуд", діючи у період 2015 року, використовуючи схему,  до якої входили підприємства з ознаками фіктивності: ТОВ "Гравсменедж", ТОВ "Лабелла груп", ТОВ "Варшава трейд", ТОВ "Грін лайт груп", відображаючи в податковій звітності удаваних операцій з купівлі обладнання - струмопроводу, умисно ухились від сплати податку на додану вартість на загальну суму 21 431 157, 68 грн.

Згадане ТОВ "Гравсменедж" виникло з пропозиції невстановленої особи придбати (перереєструвати на своє ім'я) підприємство з ознаками фіктивності.   Підприємство зареєстрували, воно існує і досі. Згідно з даними YouControl, має податковий борг, а у засновниках - того ж таки пана Торохтія, якого визнали винним у фіктивному підприємництві і оштрафували за це на - 8 500 грн. Розмір статутного - капіталу одна тисяча гривень. В історії - майже десяток кримінальних ухвал. Остання набрала законної сили третього грудня цього року.

Кому ж так потрібна Канівська ГАЕС?

"Ні корупції!" уже повідомляв про “Програму розвитку гідроенергетики України до 2026”, у рамках якої запланована побудова Канівської ГАЕС. Заявлений обсяг фінансування усієї програми становить 83,7 млрд грн, з яких 48,7 мільярда гривень мають бути отримані від МФО. А загальний кошторис будівництва КГЕС станом на 2013 рік складав 1,7 мільярда доларів.

Тоді також зазначали, що прогресивна частина місцевої громадськості - проти зведення ГАЕС під Каневом. Люди переконані, що цей проект – збитковий та небезпечний для довкілля, а також ховає в собі  корупційні ризики. З цього приводу було скероване звернення до НАБУ із запитом на перевірку проекту побудови станції щодо корупційної складової у фінансуванні, кошторисі та реалізації.

До того ж, як заявив Національний екологічний центр України, до процесу підготовки “Програми розвитку гідроенергетики України до 2026” не залучалися громадські експерти в галузі довкілля та енергетики. Документ також не пройшов публічних обговорень і був затверджений із порушенням чинних процедур.

Майже півмільярда, розіграних на аукціоні, підуть загалом на облаштування території та монтажні роботи. Власне, будівництво КГЕС, а з ним і чималі втрати - ще попереду.

 

Економіст Юрій Янюк, який не перший рік вивчає питання зведення на Канівщині ГАЕС, зазначає, що Міжнародні фінансові установи досі не дали погодження на фінансування проекту.

Проаналізувавши технічну специфікацію нещодавнього тендеру на будівництво першочергових об’єктів та споруд Канівської ГАЕС, пан Янюк дійшов висновку, що  замовник резонансного будівництва, ПАТ «УКРГІДРОЕНЕРГО», не впевнений у його доцільності.

"В технічній специфікації будівництва першочергових об’єктів та споруд "Канівська ГАЕС" Замовник - ПАТ «УКРГІДРОЕНЕРГО» зазначає: "3.1. Роботи виконуються на об’єктах, що становлять підвищену екологічну небезпеку та віднесені до класу наслідків СС3 (V категорія складності), у тому числі на гідротехнічних спорудах, у складних геологічних умовах, максимальна розрахункова сейсмічність майданчику будівництва – 7 балів." - тобто, визнає факти, що надавалися нам науковцями. "У разі випадкового знищення Об’єкта, ризик якого несе Генпідрядник, його подальші дії визначаються рішенням Замовника щодо доцільності та умов продовження будівництва Об’єкта." - тобто ,УКРГІДРОЕНЕРГО не впевнене в доцільності будівництва", - каже Юрій Янюк.

Мирослава Станкевич, Сергій Станкевич, для "Ні корупції!"