7 гріхів Роменської міської ради

«Свобода» на «таурегах», патріоти-забудовники, життя не по кишені, хабарі, змови і багато іншого: думаєте велика корупція буває тільки у великій політиці?

372807746

Я люблю своє містечко (м. Ромни 1096 рік заснування). Воно має багату тисячолітню історію. Залишки старої архітектури на фоні радянських п’ятиповерхівок вказують на те, що це місто колись було вродливим. Таким воно могло бути і зараз, якби ті, хто має опікуватись ним, згадували про свій обов’язок час від часу. Як говорить китайська мудрість: «Коли за справу беруться без бажання, вона стає складнішою в десять разів. Коли за справу беруться без обізнаності, вона виконується гірше в десять разів. Коли за справу беруться шахраї, її доводиться переробляти десять разів». Спостерігаючи за українською місцевою політикою, часом навіть не знаєш, до кого з цих трьох «ремісників» її віднести.

Гріх І – «Конфлікт інтересів»

Партія «За Україну!» відома не тільки своїм лідером В’ячеславом Кириленком з його елітною нерухомістю, а й запальними патріотичними промовами. На парламентські вибори 2014 року партія йшла у складі "Народного фронту". Але восени 2015-го, після стрімкого піке рейтингів НФ, «За Україну!» вирішила піти у вільне плавання.

Представники цієї партії отримали перше місце на виборах 40-тисячного містечка Ромни. Від самого початку фракція «За Україну!» зробила гучні заяви і обіцянки боротися з корупцією і сприяти прозорості влади. Представники фракції очолили аж дві депутатські комісії: бюджетну та з питань архітектури і містобудування. Як не дивно, головами цих двох комісій стали рідні сестри Юлія Магденко та Яна Журенко.

Депутат Яна Журенко вже під час травневої сесії звернулася до ради з проханням підтримати звернення єдиного міського забудовника ТОВ «Будпартнер-Інвест» про виділення тимчасового сервітуту. Проект рішення було схвалено на депутатській комісії з питань містобудування, головою якої пані Журенко і є. Вже під час розгляду питання з’ясувалося, що депутат Журенко водночас являється адвокатом та представником інтересів ТОВ «Будпартнер-Інвест».

Сама депутатка цієї інформації не підтвердила і не спростувала, повідомивши, що не буде голосувати за проект рішення, але все одно наполегливо просить його підтримати.

Та детективна лінія стосунків депутатів і бізнесу заводить нас значно далі. Після обрання Яни Журенко депутатом міської ради її «клієнт» - директор ТОВ «Будпартнер-Інвест» Сергій Северин (компанія оформлена, ймовірно, на його сина), 1 березня 2016 року створює нове підприємство ТОВ «Будпертнер-Сервіс», директором і підписантом якого стає, як ви вже здогадалися, Журенко Яна Анатоліївна. І адреса, і телефон обох «будпартнерів» повністю збігаються. Тобто, на момент внесення рішення і палких прохань підтримати інтереси забудовника депутат Яна Журенко перебувала в прямих трудових відносинах з паном Северином, а значить, була зобов’язана повідомити про наявність реального конфлікту інтересів (чого не зробила).

2

Відомості "Будпартнер-Сервіс"

 

3

Відомості "Будпартнер-Інвест"

ТОВ «Будпартнер-Сервіс» не встигло пропрацювати й року, як вирушило на бюджетні жнива. 30 серпня 2016 року (в день «чорних закупівель», коли замовники намагалися «встигнути все» до переходу в ProZorro), відділ освіти Роменської РДА визначає новоспеченого забудовника переможцем тендеру на 5 мільйонів гривень - на реконструкцію школи в селі Герасимівка Роменського району. Оскідбки тендер було проведено в переддень 1 серпня, то проходив він за старою паперовою процедурою, а не в ProZorro, що значно скоротило список охочих посперечатися за ласий шматок бюджетного пирога. Єдиним конкурентом ТОВ «Будпартнер-Сервіс» стало ТОВ «Ромнигазбут», з назви якого можна здогадатися, що реконструкція шкіл - це не зовсім його профіль. До речі, на момент тендеру ТОВ «Ромнигазбут» ніколи не перемагало в державних закупівлях.

4

Строк надання послуг, визначений замовником, - 31 грудня 2018 року. І раз уже відділ освіти явно не поспішає з проведенням ремонту, то чому ж поквапився провести тендер до переходу в ProZorro?

За іронією долі, фракція «За Україну!» в місцевій раді ще на початку року обіцяла перевести всі закупівлі в  ProZorro, але чомусь про це забула. Більше того, навіть питання пониження порогів з 200 тисяч більше не піднімалося в колі «патріотів».

Та на цьому пригоди з фракцією «За Україну!» не завершуються. Вже згадана голова бюджетної комісії, яка доводиться рідною сестрою Яні Журенко, Юлія Магденко також є фігурантом цікавої справи щодо самовільного захоплення підвалу житлового багатоповерхового будинку та самовільного зведення капітальної споруди.

Близько 1,5 року тому мешканці багатоповерхівки по вулиці Київська, 80 міста Ромни звернулися з питання функціонування в їхньому будинку незаконної станції технічного обслуговування (СТО). Як з’ясувалося, чоловік майбутнього депутата Юлії Магденко (на той час заступника голови громадської ради при міському Виконавчому комітеті), отримавши в оренду земельну ділянку поблизу житлового будинку, не маючи на це відповідних дозволів, звів СТО. Також подружжя Магденків безоплатно використовувало частину підвалу під їхньою нежитловою площею в житловому будинку, вважаючи, що ця частина підвалу належить саме їм і до багатоповерхівки не відноситься.

6

В результаті чисельних скарг мешканців, діяльність незаконної СТО нібито припинилася, а справа про «депутатське рейдерство» опинилася в суді.

2 серпня 2016 року Роменський міськрайонний суд виніс рішення не на користь родини депутата, зобов’язавши її звільнити самовільно зайнятий підвал і знести самочинно зведену споруду. Проте подружжя Магденків, продовжуючи вважати свої дії правомірними, звернулося до Апеляційного суду, де зараз справа і перебуває.

5

Окрім цього, троє депутатів «За Україну!» відзначилися порожніми деклараціями. Так, голова фракції Валентин Бондаренко прожив 2 роки, маючи у графі доходи «0». Перший номер передвиборного списку Олександр Бойко взагалі не показав ні доходів, ні нерухомості, ні будь-яких інших активів. Членкиня фракції Наталія Іванченко пішла ще далі - вирішила приховати свою декларацію за 2015 рік і не надавати її на запит журналістів. У 2014 році вона, директор провідного телекомунікаційного підприємства міста ТРК «Ідеал», показала в доходах 16 тисяч гривень заробітної плати за рік. Якось малувато для директора.

Гріх ІІ – «Життя не за доходами»

Партія «Свобода» зайшла до міської ради на тлі лозунгів про соціальну несправедливість, корумпованість влади і обіцянки боротися з «комунальною мафією».

Після виборів з’ясувалося, що депутат фракції ВО «Свобода» Володимир Сулім у своїй декларації за 2015 рік вказав річні доходи в розмірі 3320 гривень. При цьому, депутат є власником елітного автомобіля VOLKSWAGEN Touareg 2006 року, який на даний момент в б/в стані коштує близько 400 тисяч гривень. Окрім цього, «свободівець» має 2 елітних будинки загальною площею 276 м2.

1112

13

Дохід членів сім’ї депутата також не викликає заздрощів - 15 тисяч гривень за рік. Середній дохід на одного члена родини становить 509 гривень на місяць, або менше 17 гривень на день. Це значно менше прожиткового мінімуму та й Touareg чимось же треба заправляти.

За інформацією Реєстру речових прав на нерухоме майно, один із будинків, що належить Володимиру Суліму, розташований за адресою вулиця Руденка, 2, є «магазином з житловою квартирою на другому поверсі».  Житлова площа будинку становить 81,6 м2, загальна площа 214 м2. Вулиця Руденка розташована в самісінькому центрі міста на шляху до центрального ринку. На першому поверсі будинку розташовано магазин взуття площею понад 100 квадратних метрів, згідно з держреєстром. Невже доходи, які отримує власник від розміщення такого магазину в центрі міста, помістилися в надскромні 3300 гривень  річного доходу?

8

21

Гріх ІІІ – «Незаконне збагачення»

Головною медійною подією року в містечку, безумовно, стало затримання міського голови Сергія Салатуна на хабарі. Він же - висуванець партії БПП «Солідарність».

Як не дивно, та більшість політичного бомонду місцевого значення щиро вірять словам Сергія Андрійовича: «Не брав! Не бачив! Не чув!». Саме ж міське керівництво назвало справу замовною,  звинувативши в «підставі» правоохоронні органи.

101878

Суд швиденько «розібрався» в справі і випустив міського голову під заставу в 140 тисяч гривень та відмовив у задоволенні прохань прокуратури про відсторонення з займаної посади. Тож, вже на святі першого дзвоника міський голова урочисто вітав школярів і вчителів, а охочих сфотографуватися з місцевою «зіркою телебачення» стало в рази більше.

Міський голова і зараз продовжує працювати на своєму місці, незважаючи на причетність до такого гучного скандалу та попередньо висвітлену причетність до безкоштовного заволодіння "фірмою мера" 2,5 га комунальних земель в центрі міста.

Детально про затримання міського голови: Міський голова Ромен погорів на хабарі в 50 тисяч та Суд відмовився відстороняти мера Ромен, затриманого на хабарі

Головним спірним моментом у справі є те, що міський голова обачно не брав у руки пакунок з грошима. Це, на думку захисників, свідчить про його невинуватість. Проте прокуратура наполягає на тому, що хабар було отримано у спосіб, визначений міським головою, і немає значення, брав він його до рук чи ні. Тепер із нюансами справи розбирається суд, і чекати швидкого вирішення не варто.

Дивним збігом стає те, що безкоштовним адвокатом міського голови виявляється депутат міської ради від «За Україну!» Яна Журенко, про яку ми вже згадували вище. Надання безоплатних юридичних послуг службовим особам законом у принципі не передбачено, а такі послуги можуть бути прирівняні до отримання благ з незаконною знижкою в 100%. Таким чином, депутат міг впливати на подальші вчинки міського голови, попередньо надавши йому дарунок – безплатні юридичні послуги, а це також можна трактувати як корупційне правопорушення.

Та окрім міського голови, БПП встиг відзначитись тотальним лобі підприємства ОСС «Роменський ринок». Головою міської організації БПП є директор  роменського підприємства облспоживспілки Володимир Роздобудько. А от головою районного БПП є комірник цього ж підприємства.

20

Сам Володимир Роздобудько володіє непоганим автомобілем Santa Fe, 2013 року випуску, який зараз коштує близько 750 тисяч гривень. При цьому, річний дохід депутатської родини складає 60 тисяч гривень на рік. З урахуванням споживчих витрат родині депутата довелося б збирати на такий автомобіль років 20.

Окрім цього, голова міської організації «Солідарності» ще й відверто порушив закон, не вказавши у своїй декларації право власності на активи фірми Споживче товариство «Сула», створене у 2013 році, директором і співвласником якого є він - Володимир Роздобудько.

rozdobudko-yukontrol

Сторінка декларації пана Роздобудька про цінні папери та інші активи - чиста

Трійку одіозних представників Роменщини в БПП замикає народний депутат-мажоритарник Микола Лаврик з його мультимільйонною взуттєвою корпорацією «Талан», яка стрімко завоювала ринок державних замовлень на спецвзуття після обрання Миколи Івановича «народним».

Детально про сімейний бізнес Миколи Лаврика: Сімейні схеми депутата Лаврика: офшори і скандальні тендери та Поза конкуренцією: оборонка знову віддала півмільярда фірмі нардепа Лаврика (БПП).

Гріх ІV – «Договорняк»

Минулого року несподівано лідером міського осередку «Радикальної партії» стала помічник міського голови Сергія Салатуна з економічних питань Тетяна Головко. Тетяна Іванівна була незмінним соратником мера після його обрання на позачергових виборах 2014 року. І дійсно, таки основні «реформи» нової команди Салатуна сталися саме в економічній сфері діянь заступника Тетяни Головко.

holovko

За перші 3 місяці перебування на посаді Тетяни Іванівни в місті Ромни зросла вартість проїзду в громадському транспорті на 43%, удвічі підвищилася вартість послуг ЖЕКів, на 97% зросли тарифи на водопостачання та на 135% тарифи на водовідведення. Причому, все це відбулося тоді, коли гривня ще не пішла в круте піке.

Стосовно підвищення вартості проїзду, прийнятого рішенням виконкому за погодження в тому числі відділу економіки, який курувала в цей час Тетяна Іванівна, активісти звернулися до Антимонопольного комітету України. Через кілька місяців АМКУ виніс рішення щодо виявлених порушень та зобов’язав виконком скасувати підвищення. На превеликий подив, виконком Роменської міської ради не погодився з рішенням Антимонопольного і подав на нього до суду, де з тріском програв. Більше того, суд визнав дії, які полягали в затвердженні підвищення тарифів на проїзд без належних обґрунтувань, легімітизацією порушення. На виконком завели кримінальну справу, але по сьогодні ніхто не покараний.

7

Підвищення вартості послуг ЖЕКів (75% у яких -  приватна власність) відбувалося ще більш феноменально: сесія в 2014 році за ініціативи підлеглих Тетяни Головко скасувала своє ж рішення від 2011 року, яким було скасовано попереднє рішення про підвищення тарифів. Таким чином, старі-нові тарифи знову почали діяти, а містяни заплатили за «послуги» вдвічі більше.

Про наявність якихось належних обґрунтувань і дослідження ринку послуг з утримання багатоквартирних будинків годі й говорити. Це також сфера компетенції Тетяни Головко, де влада "домовилась" з бізнесом, забувши про інтереси людей.

Заключною крапкою в стратегії «підвищити все» було погодження тарифів на водопостачання та водовідведення (на той момент рішення Національної комісії погоджувалося місцевою радою).

Подвійне зростання тарифів на воду не викликало жодних сумнівів і насторог у заступника голови з економіки міста. Фірми, які обслуговують місто (два приватних дочірніх підприємства  ПП «Еліпс»), пояснювали таке підвищення тим, що компанії вже багато років дуже збиткові. Попри таку збитковість, одна з «дочок» буквально напередодні підвищення тарифів придбала новий автомобіль Toyota Venza, який зараз коштує близько мільйона гривень.

Стосовно незаконних дій директора і власника ПП «Еліпс» вже більше року триває досудове розслідування, в тому числі за підробляння інформації про розмір виплаченої працівникам заробітної плати з метою збільшення своїх витрат в обґрунтуванні тарифу.

Але щодо цієї всієї ситуації ні міський голова, ні його заступник з економічних питань, а нині лідер радикалів, не зробили жодної репліки, наче не помітили можливого порушення прав половини населення свого міста.

Детально про афери водопостачання: Особливості державного регулювання: Національна комісія безвідповідальності

Після обрання Тетяни Головко депутатом обласної ради вона більше не могла обіймати посаду заступника мера. Тож, міський голова в екстреному порядку, під ялинку, створив нову посаду оплачуваного радника.

За півроку Сергій Салатун потрапив у "пригоду" з 50-ма тисячами, і звісно ж, радник, попри відношення до різних політичних таборів, заявила про «підставу». За кілька днів Тетяна Головко звільнилася з посади радника, мовляв, основним об’єктом «замовлення» була саме вона, а не мер, і якщо вона піде, то все відразу стабілізується.

Та ми втратили такого досвідченого кадра з поля зору ненадовго. 2 грудня під час подій, які дехто називає змовою БПП, екс-регіоналів і «радикалів», усунули голову обласної ради від «Батьківщини», а разом з цим звільнилася посада секретаря обласної ради. Як не важко здогадатися, головою облради став представник БПП, а от місце секретаря дісталося радикалці Тетяні Головко.

Тож, уміння домовлятися і йти на компроміс стало запорукою стрімкого кар’єрного зростання «економічного генія» Тетяни Головко. Жаль тільки, що працює вона, схоже, не на користь громади. 

Гріх V – «Обіцяти – не значить виконувати»

«Батьківщина» на останніх виборах не скупилася на обіцянки. І газ по 2,50, і дешева комуналка, й інші жалісні лозунги на тему соціальної справедливості від «Леді Ю і Ко» заполоняли біг-борди й  агітаційні листівки.

На якийсь момент здалося, що в країні не місцеві вибори, а парламентські. Адже зрозуміти, як депутати місцевої ради можуть впливати на тему тарифів на газ, досить складно. Та як говорить народна прикмета: «обіцянка – цяцянка…».

Депутати фракції «Батьківщина», потрапивши в місцевий парламент, певно, вирішили "залягти". Жодних амбіцій, ніяких гучних звинувачень. Нібито, і питань до місцевих тарифів у містечку вистачає, але депутати цієї фракції відмовчуються.

В той час, коли облцентр Суми опинилися в прямому і переносному сенсі під «Батьківщиною», де міського голову Лисенка (висуванця від цієї партії) звинувачують у тотальній корупції, а його соратники стають фігурантами кримінальних справ та антикорупційних розслідувань, «Батьківщина» роменська живе за принципом: тихше їдеш - далі будеш.

lysenko

На фото: заступник мера Сум Олександра Лисенка, Володимир Войтенко, який намагався «втекти» від суду

Гріх VI – «Технологія гречки»

Звичайно, в розмаїтті партійних технологій знайдуться і методи пострадянського задобрення виборця. Такі депутати і лампочку в ліхтарі допоможуть вкрутити, і бабусь з ювілеєм поздоровлять, і на ремонт протікаючого даху грошенят підкинуть, якщо добре попросити.

Проте такі політики часто забувають, що основні обов’язки депутата якраз полягають у тому, щоби змусити комунальників працювати якісно (щоб не було потреби самому лампочки вкручувати), контролювати якість послуг обслуговуючих компаній (поточний ремонт даху -  прямий обов’язок надавача послуг з утримання будинку, що визначено структурою тарифів), а вже якщо випаде час, то можна й бабусь поздоровляти – це святе.

Партією з ретропоглядами на політику в місцевій Роменській раді стала фракція «Відродження». Як не парадоксально, але найближчими до народу чомусь завжди намагаються бути найбагатші.

Лідер «Відродження» в міській раді Олександ Саєнко є власником великого хлібо-кондитерського бізнесу і офіційно декларує мільйонні доходи щороку. В його родинному автопарку ми можемо побачити такі автомобілі як Lexus, Porsche Cayenne, Mersedes Benz та цілу купу вантажівок.

Депутата обласної ради Дмитра Кірюхіна негласно називають «смотрящим» у місцевій політиці. Йому приписують приятельські стосунки з керівництвом виконкому та навіть лобіювання на призначення новим заступником міського голови голову районної організації «Відродження», який очолював РДА в часи Януковича і нібито має підпадати під люстрацію.

Варто зазначити, що дійсно таки, підтримка нинішніми членами «Відродження» кандидатури Сергія Салатуна у 2014 році була, можливо, визначальним фактором у його обранні міським головю. Тоді всі сили було кинуто на те, щоби «задавити» конкурентів директора Роменського меблевого комбінату, в тому числі з застосуванням медіа ресурсу.

Попри велику вагу в місцевій політиці, лідери «Відродження» не особливо полюбляють відвідувати сесії міської ради. Голова фракції Олександ Саєнко є аутсайдером у цьому питанні, пропускаючи половину засідань.

e11ceab86a72ae6ca8d3e4f752ec6a22

На фото 3 депутати «Відродження». Двоє з них, Дмитро Кірюхін (зліва) та Юрій Барабаш (справа) дарують комп’ютер заступнику головного лікаря ЦРЛ Інні Жук (також депутату "Відродження"). Все це називається благодійною допомогою лікарні.

Гріх VII – «Актори другого плану»

Перед місцевими виборами 2015-го несподівано з’явився проект нардепа від БПП Сергія Капліна «Партія простих людей».

«Прості люди» виконали відразу дві функції: повоювали на електоральному полі «радикалів» і «Батьківщини» та продовжили розгромну кампанію дискредитації тодішнього прем’єра Яценюка. Словом, справу зроблено, на наступний день після виборів тарифні майдани згорнули свої намети, про Сергія Капліна забули, мабуть, до наступних виборів, а в місті Ромни мають купу проблем: чим же має займатися фракція «Простих людей», яка отримала 3 депутатські крісла?

Першим з обойми випав наймолодший депутат ради Сергій Сухомлін, який зник через три місяці після початку роботи нової ради. Депутат перед виборами обіцяв полагодити центральний парк міста, зробити дороги і взагалі зайнятися купою важливих для міста речей. Певно, форсмажорні обставини стали цьому на заваді.

Іншим двом учасникам фракції з перемінним успіхом все ж вдається бути присутніми на засіданнях ради. Але свого місця на дуже неспокійній політичній арені «прості люди» поки так і не віднайшли.

P.S. Якщо ви стали свідками аналогічних подій, не дивуйтеся: народ у нас різний, але помиляється всюди однаково…

Володимир Даценко, для «Ні корупції!»