Чи замовчують корупцію в армії України?

Навчання з "Градами": на сході України не припиняються сутички

Навчання з "Градами": на сході України не припиняються сутички. AFP

Віктор Плахута не зміг більше терпіти корупцію в українському оборонному секторі.

Колишній фінансист, він належав до хвилі молодих українських ідеалістів, які доєдналися до уряду після прозахідної революції 2014 р.

Він працював у Департаменті оборони та безпеки - підрозділі Міністерства економічного розвитку та торгівлі, що відповідає за закупівлю зброї та техніки, а також за реформи в армії.

Та після 10 місяців на посаді він подав у відставку, роздратований, за його словами, повсюдною корупцією і небажанням з нею боротися.

"У Департаменті, я лише виконував завдання, що слугували особистим інтересам інших людей і корупційним схемам", - сказав він.

На його думку, у контрактах на закупівлі регулярно завищували цифри, а виконавцями призначали "своїх" людей, які завдяки цьому сягнули вищих щаблів влади.

І це в той час, коли міць української армії стала одним з найважливіших національних питань через конфлікт із проросійськими бойовиками на сході України.

Розчаровані реформатори

Пан Плахута - останній з вервечки реформаторів, які нещодавно вийшли з українського уряду.

Перед ним посаду губернатора Одеської області залишив Міхеіл Саакашвілі, а з Національної поліції пішла її голова Хатія Деканоїдзе. Вони скаржились, що їхні реформи блокують.

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі звинуватив урядовців у Києві в блокуванні реформ

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі звинуватив урядовців у Києві в блокуванні реформ. REUTERS

Звинувачення пана Плахути прозвучали в критичний період для лідерів України. Адже в європейських столицях посилюється "втома від України", бо в ній не видно значних реформ і зрушень.

Українські ж посадовці лише намагаються вигородити себе після того, як відкрита електронна база явила громадськості їхні неймовірні статки - мільйони готівкових доларів у сейфах, величезні колекції ювелірних виробів і годинників, шикарні будинки і нерухомість.

Натомість, пан Плахута та інші реформатори прагнуть привернути увагу до оборонної сфери. Якщо вони праві, і високі посадовці справді збагачуються на війні, це може серйозно підірвати довіру до уряду Петра Порошенка.

Все це відбувається на тлі побоювань Києва, що новообраний президент США Дональд Трамп може знехтувати Україною на користь Росії, а також старань ЄС покласти край російсько-українському конфлікту.

armiya-3

Секретні папери

Втім, будь-які спроби публічно говорити про незаконні дії посадовців миттєво впираються в перешкоди. Закупівлі в оборонній сфері часто вважаються "державною таємницею", і вся інформація про них тримається в секреті.

Така традиція походить з радянських часів, але останнім часом довела свою зручність для будь-кого, хто хоче наповнити свої кишені.

Приховують найважливішу інформацію, наприклад, ціни, за якими здійснюються закупівлі. Журналісти чи інші борці за правду ризикують надовго потрапити до в'язниці, якщо розкриють ці деталі.

"Така система створена спеціально для розкрадання та корупції", - каже пан Плахута, який нині працює в українському відділенні міжнародної організації по боротьбі з корупцією Transparency International.

Урядовці, включно з тими, хто працює в Міністерстві економічного розвитку та торгівлі, ігнорують прохання прокоментувати його звинувачення.

Президент Порошенко цього тижня зустрівся з військовими. REUTERS

Президент Порошенко цього тижня зустрівся з військовими. REUTERS

Міністерство оборони України виділило близько 500 млн доларів на придбання зброї та військової техніки на наступний рік.

"Люди повинні знати, у скільки обходиться бюджету український танк і скільки їх продається", - каже Оксана Сироїд, віце-спікер Верховної Ради України і представниця опозиції.

"У мене в кабінеті є документи, що свідчать про ймовірну корупцію. Але я не можу про них говорити", - додає вона, киваючи на шафи з паперами у кутку кімнати.

Що саме є "секретною інформацією", достеменно невідомо. "Критерії визначення державної таємниці теж є державною таємницею", - на умовах анонімності сказав нам один юрист, що знається на оборонній галузі.

Тісні зв'язки

Тим не менше, сумніви викликають навіть ті угоди, що відомі широкому загалу.

За відкритою інформацією, завод "Ленінська кузня", що належить панові Порошенку, продає українському флоту військові кораблі.

Вантажівки ж армії постачає компанія "Богдан Моторс", головним акціонером якої є Олег Гладковський. Пан Гладковський - бізнес-партнер пана Порошенка і перший заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

Посадовці з Міноборони стверджують, що інформація про ціну закупівель і проведення тендерів на ці контракти є "секретною" і складає "державну таємницю".

У компанії "Богдан Моторс" нам повідомили, що керівництво справді підписало два "невеликі контракти" з Міністерством оборони у жовтні минулого року, але подробиці не розкрили. "Ленінська кузня" лишила наш запит без відповіді.

Сайт Укроборонпрому: велетня української оборонної індустрії реорганізують

Сайт Укроборонпрому: велетня української оборонної індустрії реорганізують

Формально, ці контракти не порушують закон України, адже пан Порошенко і пан Гладковський наполягають, що не беруть участі у щоденному керівництві відповідними компанія

Втім, питання лишаються. Посадовці не відповіли, чи обговорювались ці контракти на зустрічах РНБО у присутності двох вищезгаданих керівників.

Хоч би як, на думку деяких західних спостерігачів, це все одно каламутна справа.

"Ви справді вірите, що вони не дотичні до управління компаніями день у день, навіть якщо вони лише часткові власники? Оце і є лакмусовий папірець, - каже представник оборонного сектору США, що має тісні зв'язки з Україною. - Нехай вони і віддалені від бізнесу на один, п'ять чи десять градусів, вони все одно викликають підозри".

"Шахрайська система"

Українська влада заявляє про проведення масштабної реформи в оборонній сфері, включно з реструктуризацією державного концерну "Укроборонпром".

Деякі зміни відчутні, особливо що стосується техніки та матеріального забезпечення. На початку війни українська армія ледь животіла; нині ж вона дала відсіч проросійським бойовикам і довела їх до мертвої точки.

Втім, багато хто сумнівається, що оборонний сектор можна повністю реформувати, враховуючи, що закон про державну таємницю, найімовірніше, не зміниться найближчим часом.

Київ і далі наполягає, щоб Захід дав Україні зброю, але потенціал корупції змушує західних політиків та продавців озброєння серйозно задуматись, чи варто це робити.

"Це шахрайська система", - підсумовує наш співрозмовник з оборонного сектору США.

Девід Стерн, ВВС