Сироїд: Під державною таємницею у закупках для армії приховується корупція

zapysatyЗакупки для армії важко проконтролювати, адже сфера оборони й безпеки вважається секретною, а тому тут можлива масштабна корупція.

Тим часом українські солдати не мають ні нормальних умов проживання в казармах, ні зручної форми.

Про це за результатами парламентської перевірки заявила віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд в інтерв’ю «Главкому».

«Вважається ж, що сектор безпеки і оборони – це недоторканне середовище, не можна туди лізти, це – священна корова. Щойно ти туди заходиш, одразу починають говорити, що ти хочеш нашкодити українській армії. А насправді під державною таємницею приховується величезна корупція», - зазначила Сироїд.

Вона процитувала генерала, колишнього командувача військ НАТО в Європі Філіпа Брідлава, який казав, що армія починається з гідності солдатів.

«Солдат повинен мати, чим воювати, знати, як воювати, і розуміти, за що він воює. Проводячи наш невеличкий моніторинг, ми хотіли подивитись, як виглядає український солдат. Що він їсть? У що він одягнений? Де беруться ця їжа і цей одяг? Яку він має аптечку? Яку зброю? Яке технічне оснащення? В яких умовах живе? Якщо солдат не бути мати всього цього, він буде принижений, не мотивований захищати свою землю. А мотивований солдат – це, напевно, найбільше, що нам зараз потрібно», - наголосила віце-спікер.

Сироїд розповіла, що перевірка показала високу підготовку солдатів ЗСУ.

«Солдати у нас є фаховими, вони мають, на жаль, унікальний досвід, бо пережили сухопутну війну в центрі Європи. Так вже давно ніхто не воює. Їхні навички сьогодні є унікальними», - підкреслила вона.
Водночас, віце-спікер звернула увагу на низку проблем армії.

«До прикладу, вони (українські солдати – ред.) досі не мають нормальної форми. Так, вона краща, ніж була будь-коли за 25 років. Але її все одно не хочуть носити, а носять вживану німецьку чи американську. Бо у нашій взимку холодно, влітку душно, вона синтетична. То нащо ми випускаємо форму, яку ніхто не хоче носити? Та сама ситуація із взуттям», - зазначила Сироїд.

За її словами, є й питання стосовно проживання.

«Уявіть, хлопці виходять на ротацію з передової, і замість того, щоб поселити їх у нормальних умовах, у казармах, де вони зможуть помитися і виспатися, їх селять у чистому полі в наметах. Хіба це ротація? Вони живуть в умовах гірших, ніж на передовій, бо там у них хоч є бліндажі. Ми дізналися в одній з бригад, що відремонтувати три казарми буде коштувати 20 мільйонів гривень. За два роки не знайшлося 20 мільйонів гривень, аби відремонтувати три казарми? Чому вони не були на це виділені?» - запитує віце-спікер парламенту.

Вона додала, що це лише приклади, а насправді подібних речей багато.

«Я вже не кажу про те, що втрачено шпиталь, який американці виділили Україні. Це була відверта недбалість, зловживання з боку директора департаменту Міноборони (з лютого 2015 року директором військово-медичного департаменту є Андрій Верба – «Главком»). Шпиталь за $7,6 мільйона було просто знищено. У той час як хлопці помирали, бо бракувало екстреної медичної допомоги», - наголосила Сироїд.

Як повідомляв «Ні корупції!», Олег Рибачук, один з ініціаторів створення Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО), також заявляв, що корупцію у військовій сфері ховають під грифом «таємно».