Мінкульт обіцяв повернути «Замку барона» статус пам’ятки архітектури

a1cb809c-0fe0-44e6-b650-84e56dc5d533_w987_r1_sМіністерство культури України обіцяє повернути статус об’єкта культурної спадщини будинкові Підгорського (так званий «Замок барона») в центрі Києва на Ярославовому Валу.

Наказ про повернення охоронюваного статусу в міністерстві вже готовий і чекає на підпис міністра культури Євгена Нищука, повідомила в інтерв’ю програмі «Схеми» заступниця міністра культури Тамара Мазур.

Власником «Замку барона» є екс-депутат Київради Олександр Лойфенфельд. У коментарі «Схемам» він повідомив, що не знав про позбавлення будинку статусу пам’ятки: «Чесне слово, я його не виводив (з реєстру – ред.)! Це були методи нашої боротьби, щоб його не забрали в нас».

При цьому його представники боролися проти повернення частини приміщень «Замку барона» у власність міста. У 2014 році Вищий господарський суд позбавив будинок кінця XIX століття статусу пам’ятки архітектури місцевого значення. Суд трактував закони таким чином, що будинок не є пам’яткою, оскільки свого часу він не був перенесений із радянського реєстру пам’яток архітектури до сучасного.

Одразу після ухвалення судом рішення мер Києва Віталій Кличко оприлюднив заяву: «Таке рішення є неприпустимим і вкотре викликає питання щодо прозорості ухвалення рішень в українських судах». Він доручив керівникампрофільних підрозділів КМДА у стислі терміни вжити заходів щодо повернення статусу пам’ятки «Замкові барона».

В Управлінні охорони культурної спадщини КМДА зазначили, що будинок і досі вважають пам’яткою, а рішення Вищого господарського суду, який позбавив його такого статусу, – незаконним. «Об’єкти, включені до списків пам’яток Української PCP «Про охорону і використання пам’яток культури», визнаються пам’ятками. З огляду на це, цей будинок є пам’яткою», – зазначив в. о. директора управління Олександр Нікоряк.

Також київська влада заявила, що направила облікову документацію на будинок для занесення його до Державного реєстру нерухомих пам’яток листом до Міністерства культури у червні 2015 року.

Тим часом у Міністерстві культури зазначили, що всі необхідні процедури завершили у листопаді 2015 року, але відповідного наказу не було через юридичні чинники. «Це було зроблено умисно під впливом судової практики, яка іде врозріз із чинним законодавством. Чинний на той момент порядок внесення пам’яток до Реєстру передбачав певний пакет дорогих документів, на які не було коштів. Тому Міністерством культури було ухвалене рішення припинити процес наповнення Реєстру, щоб уникнути штучного виключення пам’яток з нього та їхнього руйнування», – пояснила заступник міністра культури Тамара Мазур.

Нині вже ухвалені зміни до відповідної постанови Кабміну про те, щоб зробити цю документацію необхідною для пам’ятки, але не для її внесення до Реєстру.

Наразі наказ про включення до Реєстру більш ніж 3 тисяч пам’яток, у тому числі «Замку барона», очікує на підпис міністра культури України Євгена Нищука.

Читайте також У Львові з 2014 року з реєстру пам’яток вилучили три об’єкти культурної спадщини. Усі три – зруйновані 

У столиці знесли будинок з ромашками на Златоустівській, 35