Чи стане Сквира “Розумним містом”?

Останні два роки після Революції Гідності відзначені швидким просуванням України в напрямку вдосконалення та запровадження різноманітних сервісів електронного врядування, що є одним із небагатьох прикладів насправді успішної реалізації реформ.

33

Що хочуть люди?

Наприклад, розробники системи “ПРОЗОРРО”, яка спрощує та впорядковує процедуру державних закупівель, так і зазначають, що основна мета реформи – суттєве зниження корупції під час закупівель за публічні кошти, досягнення максимальної ефективності та економії. Успішна реалізація проекту має повернути довіру бізнесу до держави та стимулювати його до участі в державних тендерах.

Головний принцип системи ProZorro – «всі бачать все». Тепер бажаючий може дізнатися, хто, що і як закуповує за кошти платників податків. Пересічний громадянин може відслідкувати, що саме закуповує районна поліклініка, відділ освіти, місцева рада та інші розпорядники бюджетних коштів.

До аналогічних сервісів та ресурсів, які створено на виконання норм Закону України “Про відкритість використання публічних коштів”, варто віднести такі як Є-Data - офіційний державний інформаційний портал у мережі Інтернет, на якому оприлюднюється інформація про використання публічних коштів та реалізується ідея «Прозорого бюджету» .

Новий пошуковий ресурс Youcontrol - унікальна технологія, яка дозволяє за хвилину отримати актуальну інформацію про компанію або ФОП з понад 30 державних реєстрів.

Для полегшення роботи з кількома сервісами одночасно розробниками було також впроваджено Пошуково-аналітичну систему .007 та веб сервіс “Розумне місто”.

222

Веб-сервіс "Розумне місто"

Важливо зазначити, що "Розумне місто" - це веб сервіс, що реалізує концепцію «Smart City» в частині інформаційних технологій (ІТ) та надає інструменти для оптимізації процесів самоврядування і боротьби з корупцією. «Розумне місто» створено за принципом «мікросервісів», тому цей сервіс легко підлаштовується під будь-який населений пункт. Також варто наголосити, що саме громадські активісти та журналісти-розслідувачі є регулярними користувачами таких сервісів, адже саме тут можна отримати дуже багато інформації, яка ще пару років тому була майже недосяжна.

І якщо використання порталів “Прозорро” та Є-Data є на сьогодні обов'язковим для усіх розпорядників бюджетних коштів, то, наприклад, веб сервіс “Розумне місто” підключають ті населені пункти України, де місцева влада насправді діє прозоро і не ховає від громадян публічну інформацію, в тому числі в частині розподілу бюджетних коштів.

Ініціаторами підключення такого сервісу як правило є громадські організації (активісти), які діють на території тих чи інших населених пунктів. У нашому місті Сквира, що на Київщині, ініціаторами підключення до сервісу також стала громадська організація (ГО “ЦЕП”).

Ми звернулись до Сквирської міської ради з ініціативою провести відповідний семінар для працівників міськради, на якому розробники та керівник проекту “Розумне місто” показали б  усі можливості сервісу.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Сквирська міська рада погодилась провести відповідний семінар, про що і повідомила офіційно.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

На семінар, який провели в приміщенні малого актового залу Сквирської РДА, прийшли не тільки працівники виконавчого комітету Сквирської міської ради, а й окремі місцеві депутати та  громадські активісти міста.

13925109_1771062559782646_6293369937101220596_n

Семінар (04 липня 2016 року)

Після семінару ми неодноразово отримували запевнення від міської влади у тому, що питання щодо підключення до сервісу розглянуть найближчим часом. Зокрема, у вересні Сквирський міський голова запевнив офіційним листом, що відповідне питання буде розглянуто на черговій сесії міської ради.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Сесія пройшла, а питання так і не розглянуто.  На жаль, Валерій Скочко знову підтверджує своє реноме: "ОБІЦЯЮ, АЛЕ НЕ ВИКОНУЮ".

Станом на сьогодні вже понад 50 міст України приєднались до сервісу “Розумне місто”. Підключення та обслуговування для будь-якого міста повністю безкоштовне. Що отримають сквиряни у випадку, якщо наше місто приєднається до сервісу?

2

У лівій частині інтерфейсу веб сервісу “Розумне місто” можна побачити усі модулі, тобто, можливості для користувачів. Серед основних - наступні модулі:

 • ПРОБЛЕМИ ЖКГ — будь-який  мешканець міста Сквира зможе в електронному вигляді оперативно надіслати скаргу (заяву) про ту чи іншу проблему (прорив водопроводу, ремонт тротуару, перегоріла лампочка, зламалась гойдалка, а також та інші проблеми ЖКГ) та при бажанні підкріпити заяву фотографіями. Відповідно, не потрібно буде витрачати додатковий час на реєстрацію паперової заяви та очікування відповіді, адже відповідь про прийняту скаргу/заяву надходить у той же день.22

  23

  Перелік електронних скарг та їх вирішення (на прикладі одного з міст) 

 • ВІДКРИТИЙ БЮДЖЕТ — дуже зручна форма візуалізації місцевого бюджету, яка надасть можливість навіть необізнаним у фінансових тонкощах мешканцям Сквири зрозуміти структуру бюджетоутворення, зокрема, звідки надходять кошти в бюджет і на які потреби розподіляються.

  22

  ПРИКЛАД ВІЗУАЛІЗАЦІЇ БЮДЖЕТУ

 • ПЕТИЦІЇ Електронна петиція до органу місцевого самоврядування подається та розглядається відповідно до вимог ст. 231 Закону України “Про звернення громадян”. Якщо петиція набирає понад 100 голосів на сайті місцевої ради, то питання,  окреслене в петиції,  в обов'язковому порядку виноситься на сесію міської ради.

 • ЕЛЕКТРОННІ СЕРВІСИ, РЕЄСТР ЛІКІВ, ЧЕРГА НА ЖИТЛО — модулі, до яких також місцева рада може підключитися через Веб-сервіс“Розумне Місто”. Проте в деяких містах черги на житло та земельні ділянки не ведуться, що надає можливість місцевій владі безконтрольно розподіляти земельні ресурси та комунальне майно.

 • ВІДКРИТІ ФІНАНСИ — (це єдиний модуль, що є доступним для мешканців міста Сквира). Завдячуючи цьому модулю, сквиряни можуть побачити кожну платіжку, яку проводить Сквирська міська рада (товари, роботи та послуги) за певний період часу.

  24

  Приклад платежів за визначений період

  Також сервіс “Розумне місто” робить сортування по розпорядниках, відтак,  мешканці міста Сквира можуть побачити, кому саме з підприємців місцева влада надає переваги при закупівлі за бюджетні кошти.

  23

  Найбільші отримувачі бюджетних коштів (за визначений період)

  На жаль, більшість із вищезазначених модулів можуть бути активовані тільки при цілковитому бажанні Сквирського міського голови Валерія Скочка, адже для цього достатньо видати відповідне розпорядження або просто підписати меморандум (за прикладом інших міст). Проте поки що міська влада не дотримується взятих на себе зобов'язань. Можливо, поняття ВІДКРИТІСТЬ та ПРОЗОРІСТЬ не для сквирян? 

  Григорій Іванченко, для "Ні корупції!"