неДоступна інформація: як виконкомівці приховують свої доходи

Минуло 5 років відтоді, як громадяни України отримали доступ за лаштунки влади завдяки закону «Про доступ до публічної інформації». Чи вдалося остаточно перемогти «зраду», та хто захищає приватність публічних осіб?

31

Виконавчий комітет Роменської міської ради

Якщо вірити українським засобам масової інформації, то найчастіше порушують закон «Про доступ до публічної інформації» державні та комунальні підприємства. 29 вересня Вищий адміністративний суд України все-таки вистраждав постанову Пленуму про практику застосування судами цього закону, в якій окреслив проблему віднесення комунальних підприємств до розпорядників публічної інформації. Прикро, але судді забули згадати про державні підприємства. Хоча всім зрозуміло, що держпідприємства нічим категорично не відрізняються від комунальних, але життєвий досвід вказує, що допоки літера закону чітко не прописує правила гри, чиновники продовжують махлювати.

Та якщо у випадку цих порушників у нас принаймні є шанс на перемогу шляхом оскарження, то є питання, яке перебуває у сліпій зоні українського законодавства, – виконавчі органи місцевих рад.

В гонитві  за деклараціями високопосадовців і нардепів ми підзабули про цей цікавий колегіальний орган, який не несе відповідальності за свої рішення і є частиною системи місцевого самоврядування.

Хто ці люди, чим займаються і яку мають владу?

Не секрет, що більшість виконкомів прямо або опосередковано керовані міським головою. Адже це міський голова запропонував кожного члена виконкому на розгляд сесії, і чи варто очікувати, що він запропонував незалежну людину?

Коли сесії мовчать, виконком працює,  адже на відміну від депутатів, члени виконавчого комітету готові зібратися за першим покликом міського голови і вирішити невідкладні проблеми міста. Встановлення місцевих  тарифів, діяльність комунальних підприємств і виконання бюджету завжди на контролі виконкомів. І якщо сесія ухвалює загальні рішення, які дуже часто взагалі складно зрозуміти або відстежити, куди саме виділяються кошти, то виконком має завершальну функцію витрачання коштів – розподіл, контроль і звітність.

Ледачі депутати, які часто читають проекти рішень за 5 хвилин до засідання, скоріше за все навіть після виконання рішення не можуть зрозуміти, де їх ошукали. Адже депутати місцевих рад не створюють проекти рішень і не можуть знати, де і на якому етапі там захована корупція. Про це дізнається виконком, але в ньому - люди мера, тож, корупція під надійним прикриттям.

Розібравшись, хто насправді в домі господар, варто було б придивитись до людей, які "в інтересах громади", наприклад, підвищують тарифи на проїзд у громадському транспорті (тарифи на місцеві перевезення – виключна компетенція виконавчих комітетів, як і багато інших питань). Або ж ці люди, заслухавши звіт про виконання ремонту доріг, схвалили рішення про визнання робіт задовільними. Гроші розподілені – виконком не проти, міський голова обома руками «за». Всі щасливі.

Та що буде, якщо вам раптом спаде на думку дізнатися трохи більше про членів виконавчого комітету своєї ради?

Керуючись всім вище зазначеним, я вирішив дізнатися, а чим живуть члени виконкому, надіславши відповідний інформаційний запит до своєї ради. Відповідь дуже нагадувала банальну відписку – члени виконкому не є службовими особами і не зобов’язані подавати декларації про доходи.

103

Таке твердження досить вузько трактує поняття «службова особа місцевого самоврядування», адже відповідно до Методичних рекомендацій Мінюсту  “Запобігання і протидія корупції в державних органах та органах місцевого самоврядування”, для застосування вимог антикорупційного законодавства під “посадовими особами” розуміють працівників, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування. Відповідні роз’яснення було надіслано виконавчому комітету з повторним проханням все ж таки надати інформацію про доходи членів виконавчого комітету міської ради.

Проте друга відповідь перевершила першу. Керуючий справами виконкому написав, що члени виконкому нібито не мають повноважень щодо розпорядження комунальним майном …

12

При цьому розпорядник чомусь посилається на одну статтю про повноваження місцевих рад, не помічаючи при цьому 14 статей закону «Про місцеве самоврядування», які описують повноваження виконавчих комітетів місцевих рад. Насправді, за законом, виконкоми мають значно ширше коло повноважень, ніж місцева рада, але в даній відповіді про це "забули".

На сайті цієї ж міської ради в розділі "Виконавчий комітет" зазначено, що цей орган відповідно до статей 27-40 ЗУ "Про місцеве самоврядування", має повноваження щодо управління комунальною власністю. Тож, у міської влади відвертий дисонанс позицій.

22

Має виконком повноваження про розпорядження комунальним майном і бюджетним коштами чи ні, нескладно з’ясувати. Достатньо відкрити офіційний сайт і переглянути рішення цього органу. Виконком вільно вносить корективи в бюджет, надає дозволи на розміщення об’єктів торгівлі, реклами і багато іншого.

З цим багажем інформації ми йдемо в наступну інстанцію – правоохоронні органи. Відповідне звернення було направлено до місцевої прокуратури, але… Як виявилося, прокурори також вважають, що виконкомівців немає серед списку професій з публічними обов’язками перед громадою.

104

Йдемо далі.  Наступний рівень оскарження - Уповноважений Верховної ради з прав людини. Щоправда, представники цієї інституції, посилаючись на зміни в законодавстві, переадресували звернення до Національного агентства з питань запобігання корупції.

101

102

105

106

Молодий антикорупційний орган точно мав би бути на стороні громадськості. І знову але.

Згідно з відповіддю НАЗК, законом «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що службова особа отримує заробітну плату за рахунок місцевих бюджетів. Оскільки  члени виконкому не отримують заробітну плату, то нібито і вважатись посадовими особами не можуть, а значить, не зобов’язані показувати свої доходи.

108

109

Щоправда, депутати місцевих рад теж не отримують заробітної плати, та ж ключовим у питанні відповідальності перед громадою є наявність повноважень, а не отримання заробітної плати. Принаймні, так здається ззовні. Якщо хтось вирішує за нас, чи не маємо ми право знати, що це за людина, як і звідки отримує доходи? Бо попри те, що значна частина складу виконавчих комітетів місцевих рад працює в тих же місцевих органах або на комунальних підприємствах, нерідко в колегіальному органі трапляються бізнесмени, власники компаній і так звані представники громади.

Пройшовши всі кола оскаржень, залишаємося з  безглуздою відповіддю міської влади про відсутність повноважень і непереконливими відповідями правозахисних органів. Тож,  чи повинні члени виконкомів заповнювати декларації про доходи?...

Володимир Даценко,  для "Ні корупції!"