По 500 гривень роздав мер Полтави журналістам до свята

1479477428

16 листопада міський голова Полтави Олександр Мамай вручив журналістам по 500 гривень з нагоди Дня працівників радіо, телебачення і зв’язку.

Про це йдеться у статті «Совість в конверті, або Як мер Полтави журналістів «купляв», розміщеному на сайті Інституту масової інформації.

За свідченням автора, премії були у конвертах із символікою місцевої партії «Совість України», від якої мер балотувався на виборах.

Окрім грошей, міський голова вручив журналістам почесні грамоти, подяки, нагрудні знаки та подарував кожному із присутніх журналістів путівки у Львів.

«Але поїдуть тільки присутні тут на урочистостях. Буду привчати до дисципліни. Щоб знали, що коли міська влада запрошує, краще ходити», – сказав під час урочистого заходу мер Мамай.

«При цьому, він абсолютно забув, що міська влада «забуває» запрошувати незалежні ЗМІ на важливі заходи, зокрема, коли мер роздає премії із бюджетних коштів лікарям чи учителям», - йдеться у статті. 

За словами редактора сайту Полтава365 Станіслава Майзуса, брати гроші від влади аморально. «Тому що, взявши гроші, ти стаєш залежний, навіть, якщо сам собі та оточуючим намагаєшся довести протилежне. … Влада з часом стає більш винахідливою у грі з журналістами. Використовуючи систему подачок, вона робить із лояльних журналістів «наркоманів», саджаючи їх на голку заохочень. ... Тут не йдеться про конверти з грошима, які всі побачили у Полтаві – то корупція у чистому, рафінованому, так би мовити, вигляді. Часто все буває інакше – дуже пристойно, легально і благородно. Більше того, іноді навіть сплачені всі податки. Це як легальна проституція, але не в брудному провулку, а в престижному борделі з кришталевими люстрами. Але суть процесу від цього не змінюється. Проте я не засуджую нікого з колег – у кожного з них свій вибір і власні життєві принципи».

Своєю чергою, журналістка сайту 0532.ua. Марина Левчук зазначила: «За два роки роботи журналістом на сайті 0532.ua я, на щастя чи на жаль, ні разу не отримувала ніяких премій від влади. Запрошення на захід отримала за день до нього, про те, що там даватимуть гроші і подарунки, дізналася за 5 хвилин до початку. З приводу колег, які отримали гроші, то не вважаю їх зрадниками чи продажними. Ця премія нікого ні до чого не зобов’язує. Брати чи не брати гроші від мера – особиста справа кожного. Не вірю, що ці гроші когось «куплять» і премійовані журналісти почнуть співати дифірамби меру. З приводу путівки до Львова, особисто я не відмовлюся. Проте це ніяк не вплине на моє бачення».

За словами медіа-експерта ІМІ Романа Кабачія, гроші від влади під соусом премій – не що інше, як підкуп: «Журналісти, котрі мають бути апріорі критичними до влади (не плутати із критиканством), які отримують від неї премії – це нонсенс. Це фактичний підкуп лояльності такого журналіста. На жаль, в умовах, коли в Україні не позбулися таких рудиментів радянської системи, як звання "заслужений журналіст", коли журналістів за їх «діяльність»і з нагоди професійного свята нагороджують орденами, а ті їх приймають, сприймаються багатьма нормально. То чому «премія» це не той самий орден чи звання?».

Експерт Інституту Політичної Освіти Андрій Осіпов у юридичному коментарі для "Ні корупції!" сказав, що згідно з законодавством, журналісти не належать до переліку фізичних та юридичних осіб, яким міський голова уповноважений визначати нагороди та вручати відзнаки. 

 "Окрім аморальності цієї поведінки мера, можливими  є порушення:

  • Закону України “Про політичні партії в Україні” (згідно зі ст. 12 цього закону, політичні партії можуть надавати матеріальну підтримку виключно молодіжним, жіночим та іншим об’єднанням громадян);
  • Закону України “Про місцеві вибори” (у відповідності до нього, встановлено час передвиборчої агітації та заборону здійснювати агітацію органам місцевого самоврядування та в належних їх приміщеннях).
  • статуту політичної партії “Совість України”- каже експерт, окремо наголошуючи на можливих порушеннях вимог закону щодо оподаткування доходів фізичних осіб. Полтавська міська рада, здійснюючи виплати грошових коштів фізичним особам, у цьому випадку, на думку А. Осіпова, є податковим агентом і зобов’язана здійснити нарахування та утримання податку з доходів фізичних осіб.