Таке кіно. У Калуші кінозал ремонтуватиме фірма, яка була створена за тиждень до підписання угоди

kino-kalushПрокуратура подала позов до суду про повернення з приватної власності у власність громади міста Калуш, що на Прикарпатті, кінотеатру «Відродження». У палаці культури «Мінерал» ремонтують кінозал. Ці дві новини з’явилися в інформаційному просторі Калуша майже одночасно. І, мабуть, невипадково. Чи зможе місто реально повернути собі кінотеатр, який нині у приватній власності? І чому в обхід процедури відкритих торгів у Калуші уклали угоду про ремонт кінозалу із фірмою, яка була створена за тиждень до підписання угоди?

Єдиний у Калуші кінотеатр «Відродження» перейшов у приватні руки ще у 2010 році. Його викупило ТзОВ «Відродження-2011», засновниками якого є молодший брат міського голови Калуша Ігоря Насалика (2006-2014 роки) — Сергій Насалик, колишній соратник Ігоря Насалика по політичній діяльності від Української партії, екс-замміністра оборони В’ячеслав Кредісов та його дружина, калушанка Ірина Кілко.

У 2011 році ТзОВ «Відродження-2011» приватизувало земельну ділянку площею 35 сотих під кінотеатром, яку до того часу орендувало.

Згідно із умовами  договору купівлі-продажу кінотеатру, покупець зобов’язувався розпочати демонстрацію фільмів з 1 січня 2011 року. Однак і досі будівля кінотеатру занепадає, територія заростає кущами та деревами, а калушани залишають власникам «Відродження» месиджі на паркані.

У серпні на офіційному сайті Калуської міської ради калушани зареєстрували петицію із пропозицією про відновлення кінотеатру «Відродження».

petytsiya

У відповідь на петицію міська влада повідомила: «відповідно до розпорядження міського голови Калуша, 11 липня була зібрана відповідна комісія, яка провела перевірку стану та проведення ремонтних робіт по даному об’єкту». На комісію запросили і директора ТзОВ «Відродження-2011» Ірину Кілко.

Згідно із актом перевірки стану та використання приміщення колишнього кінотеатру «Відродження», було виявлено:

  • кінотеатр на момент огляду не функціонує, демонстрація кінофільмів не здійснюється;
  • будівля перебуває у занедбаному стані, ремонтних робіт та будівельної техніки не виявлено;
  • земельна ділянка, яка перебуває у приватній власності, знаходиться у занедбаному стані, антисанітарія;
  • дозволу пожежного нагляду на початок функціонування будівлі як кінотеатру не надавалося.

vidrodzhennya-komisiya-zauvazhennya

Також комісія зауважила, що на території розташований незахищений котлован, відсутня охорона та освітлення у нічний час.

Згідно із протоколом комісії, Ірина Кілко запропонувала додатково захистити територію у місцях, де відсутнє загородження. Також директор та власниця кінотеатру повідомила: цьогоріч вони з чоловіком уже вклали значні кошти у відкриття спортивно-оздоровчого комплексу у Калуші, відтак «повне окультурення та відкриття кінотеатру цього року є неможливим». Терміни відновлення кінотеатру будуть залежати «від фінансового становища та виконання своїх зобов’язань співвласниками кінотеатру». Ірина Кілко відмовилася підписувати акт, у якому «вказано реальний стан речей станом на 11 липня 2016 року». Щоправда, запевнила, що зміна цільового призначення будівлі не планується.

kilko-akt-i-propozytsiji

  • У інвестора є плани на місці кінотеатру збудувати торгівельний центр. Але я — проти таких планів — повідомив ще на початку цього року міський голова Ігор Матвійчук.

Не тільки Ігор Матвійчук не схвалює намірів інвестора щодо кінотеатру “Відродження”: такі плани прямо суперечать договору купівлі-продажу, згідно з яким покупець зобов’язаний зберегти цільове призначення об’єкта (використання під кінотеатр. — Авт.).

Зміни цільового призначення ніхто не робитиме, — запевнив у вересні цього року співвласник кінотеатру В’ячеслав Кредісов. — Мій план на наступний рік — повернутися до активної фази розробки цього проекту, внести, ймовірно, кілька змін до нього, поновивши сам проект, і, можливо, починати робити.
На сьогодні продати кінотеатр неможливо. Це такий собі мій чемодан без ручки, — додав він.

Двічі в одну річку

Не продати, а повернути громаді. Такий «сценарій» планує втілити місцева прокуратура. Щоправда, сюжет цього «кіна» трохи заплутаний. Чому міська влада зверталася до прокуратури, якщо могла подати до суду самотужки? Може, для затягування часу?

У зв’язку з тим, що ТОВ «Відродження-2011» не розпочало демонстрацію фільмів з 01.01.2011, продовжує не виконувати інші умови договору, Калуська місцева прокуратура прийняла рішення про заявлення позовної заяви про розірвання договору купівлі-продажу і зобов'язання ТОВ «Відродження - 2011» повернути Фонду комунальної власності територіальної громади м. Калуша об’єкту приватизації — нежитлової будівлі площею 1323,9 кв. метрів. за адресою пл. Героїв, 16 (приміщення кінотеатру «Відродження»), — йдеться в офіційній заяві прокуратури.

Щоправда, позовної заяви, з якою прокуратура звернулася до суду, журналістам так і не надали. Тому невідомо, на які норми права опиралася прокуратура у своєму позові. Хоча, згідно із договором купівлі-продажу, у випадку невиконання умов договору, продавець, тобто, міська влада, має право порушувати питання про розірвання договору купівлі-продажу. Умови договору передбачають, що інвестор має відшкодувати витрати міста за підготовку об’єкту до приватизації та повернути сам кінотеатр. При цьому, місту — ніяких збитків, адже,  якщо договір розривається по вині покупця, то продавець у договорі не гарантував покупцеві повернення коштів, “оскільки дане питання не врегульоване чинним законодавством”.

Якщо припустити, що прокуратура відсудить приміщення кінотеатру, то у приватній власності залишиться земельна ділянка. Тож, доведеться позиватися ще й щодо розірвання договору-купівлі продажу землі. І триватиме така судова тяганина не один рік. Адже, по-перше, у Калуші звільнилися п’ятеро суддів Калуського міськрайонного суду на чолі із головою суду. Процедура призначення нових суддів — тривала у часі, а до того сподіватися на злагоджену та швидку роботу суду не доводиться. По-друге, про перспективу судового позову можна судити з інших резонансних судових справ. Скажімо, коли міська рада Калуша у 2011 році дала дозвіл на продаж земельної ділянки у центрі міста під кінотеатром «Відродження», прокуратура також звернулася до суду. У 2013 році ТзОВ «Відродження-2011» виготовило свідоцтво на право власності, а рішення Львівського Апеляційного адміністративного судубуло прийняте лише наприкінці листопада 2015 року.

Тож, швидше за все, боротьба за кінотеатр є нічим іншим, як екранізацією продуманого сценарію. Потім, швидше за все, буде імпровізація. А зараз наступна серія — ремонт кінозалу ПК «Мінерал». І коли цей кінозал відремонтують, у Калуші, з’явиться кінотеатр, а в громади — відніметься аргумент щодо повернення у комунальну власність «Відродження».

Кінозал на мільйон

Точніше — майже на півтора. Лише на 48 тис. гривень не дотягнула вартість ремонтних робіт кінозалу ПК «Мінерал» до «порогу», за яким потрібно було б провести публічні закупівлі. Так, Закон «Про публічні закупівлі» застосовується до замовників за умови, що вартість предмета закупівлі товарів та послуг дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, а робіт — 1,5 млн  гривень.
За даними сайту «ProZorro», 5 жовтня 2016 року управління будівництва та розвитку Калуської міської ради уклало із ПП «Кор Буд» прямий договір на виконання робіт з капітального ремонту кінозалу ПК «Мінерал» на 1 млн 442 тис. гривень. Вже наступного дня ПП «Кор Буд» було перераховано 432 тис. гривень, а 31 жовтня — ще 111 тис. гривень.

kor-bud-500-tys

Проте найцікавішим є те, що ПП «Кор Буд» зі статутним капіталом у 500 гривень було створене за тиждень до підписання договору на виконання робіт.

kor-bud

Керівником та власником підприємства є Петро Михайлович Корнас, який проживає на вул. Міцкевича у Калуші. Власне, за цією адресою проживають ще два підприємці: власник СТ «Рембудвест» Галина Корнас та ПП «Рембудвест» Михайло Корнас. За рік Корнаси освоїли з міського бюджету, за даними порталу ”Е-дата”, майже 1,5 млн. гривень. Переважно — за ремонти у Калуській ЦРЛ та освіті. Трансакцій по СТ «Рембудвест» портал «Е-дата» не показує. А ПП «Рембудвест» працює не тільки із коштами міського бюджету, але із установами Калуської РДА, сільськими радами Калущини та навіть департаментом ОДА. Сумарно від цих установ підприємство отримало приблизно таку ж суму, як і від міського бюджету.

Дружина Петра Корнаса — Уляна Корнас — працює головним спеціалістом бюджетного відділу фінансового управління Калуської РДА. А сестра Іванна Грещук, за деякою інформацією, є працівником Калуської місцевої прокуратури. Її чоловік Василь Грещук — керівник сектору Калуського відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області.

Для чого Корнаси створювали нове підприємство? Можна припустити, що підприємці перебувають на спрощеній системі оподаткування, й «дроблячи обороти», уникають сплати «зайвих» податків. Це — вигода для бізнесу. Яка є вигода міській владі? Якщо відкинути припущення про корупційну складову, інтерес міської влади полягає у якнайшвидшій реконструкції кінозалу, що мало би переключити громадську увагу від кінотеатру «Відродження» та змінити настрої у місцевій громаді.

Оксана Пілянська, для "Ні корупції"