Злітно-посадкова смуга чернівецького аеропорту: 10 років капітальних ремонтів

14900583_1162029870541868_6933314163536831294_n

світлина - з ФБ мера Чернівців Олексія Каспрука

4 листопада Чернівецький міський голова Олексій Каспрук написав на своїй сторінці в Фейсбук про те, що, цитую, “Нарешті після походження тендерних процедур розпочали реконструкцію злітно-посадкової смуги. Роботи виконує ТОВ «Євродор». Вартість угоди після тендеру - 17,7 млн. грн.”.

Мені одразу нагадалось, що  гроші на реконструкцію йшли і два роки тому, і п'ять років тому, і дев'ять років тому. Так і хочеться перефразувати: реконструювали, реконструювали, а все недореконструювали.

Про чернівецький аеропорт та смугу

Історія Чернівецького аеропорту сягає майже сторіччя. В 1930 року король Румунії Кароль ІІ розпорядився побудувати в Чернівцях аеропорт, писали в газеті “Чернівці” від 5 грудня 2008 року.

12 жовтня 1930 року за присутності примаря та численної громадськості міста було закладено наріжний камінь у фундамент аеровокзалу. Урочисте відкриття летовища відбулося 24 травня 1933 року за участі монарха Кароля ІІ та багатьох відомих діячів Румунії. У 1937 році газета “Universal” захоплено писала про те, що Чернівецький аеропорт є одним з найкращих у Східній Європі. 28 червня 1940 року, після того, як Північна Буковина увійшла до складу Радянської України, на території аеропорту створено базу для 149-го авіаполку. І лише в травні 1945-го аеропорт почав діяти як самостійне підприємство.

1970 року розпочалося будівництво стоянок із твердим покриттям для авіаційної техніки. Для забезпечення надійної експлуатації літаків АН-24, що виконували рейси з Чернівців до Києва, в 1974-75 роках було побудовано злітно-посадкову смугу довжиною 1500 метрів. У 1986 році її подовжено до 2216 метрів.

Найбільший розквіт аеропорту припав на 80-ті роки. В цей час виконувалися рейси на Москву, Київ, Донецьк, Сімферополь, Одесу, Мінськ, Дніпропетровськ, Миколаїв, Ригу, Кишинів, Луганськ. Протягом року звідси перевозилося понад 320 тисяч пасажирів. У роки незалежності розпочалася реорганізація авіапідприємства. У 1999 році аеропорт «Чернівці» одержав статус міжнародного.

Наприкінці 2006 року майновий комплекс КП «Міжнародний аеропорт «Чернівці» було передано у власність громади міста. Тоді говорилось про ремонт злітно-посадкової смуги, який вартуватиме 12-16 млн. грн. Було відремонтовано аеровокзал, на що з міського бюджету витрачено близько чотирьох мільйонів гривень. Розпочато і частково виконано роботи на пероні та привокзальній площі. У розпорядження колективу надійшло чимало обслуговуючої техніки. Витрати на її придбання становили понад півтора мільйона гривень.

У серпні 2007 року ЗІК повідомляв, що “у міжнародному аеропорту «Чернівці» до кінця цього (2007, - НК) року передбачається здійснити реконструкцію злітно-посадкової смуги, рубіжної доріжки, перону, світлосигнального обладнання. Вартість зазначених робіт становить понад 40 мільйонів гривень, половину з яких вже виділено з міського бюджету. Підрядника, який здійснюватиме реконструкцію, визначено на тендері. Це будівельна компанія із Херсону”. Відомо, що після ремонту міська рада навіть судилась з херсонським підприємством.

Тільки у жовтні 2011 року, відповідно до інформації “Укрінформу”, у Чернівецькому аеропорту повністю завершено реконструкцію злітно-посадкової смуги. Тепер вона має довжину більше двох тисяч метрів, що дозволяє приймати потужні пасажирські літаки”.

Тоді повідомлялось, що вартість робіт становить “близько 9-ти мільйонів гривень”. Довжина смуги — понад 2 тисячі метрів.

Деякі депутати Чернівецької міської ради говорили, що на реконструкцію аеропорту пішло 30 мільйонів гривень і що під час ремонту сталось “зменшення довжини злітно-посадкової смуги Чернівецького аеропорту з 2216 до 1900 метрів”.

Євродори

У червні 2014 року департамент житлово-комунального господарства Чернівецької міськради за результатами тендеру уклав угоду з ПП «Євродор» на капітальний ремонт злітно-посадкової смуги аеродрому КП «Міжнародний аеропорт Чернівці» вартістю 5,49 млн грн. До кінця червня 2014 року в аеропорту повинні були замінити покриття ділянки злітної смуги й рульової доріжки, а також укріпити узбіччя.

ПП “Євродор” (код 35685424) отримав кошти міського бюджету на те, щоб для рульової доріжки замінити асфальтобетонні покриття доріг за допомогою машини для холодного фрезерування (глибина фрезерування 50мм), улаштувати вирiвнювальний шар із асфальтобетонної сумiшi без застосування укладальників асфальтобетону, розлити в'яжучі матерiали, улаштувати покриття товщиною 4 см iз гарячих асфальтобетонних сумiшей, укріпити узбіччя, улаштувати дорожнє корито [коритний профiль з напiвприсипними обочинами] iз застосуванням механiзмiв i переміщенням грунту на вiдстань до 100 м при глибинi корита до 500 мм, улаштувати пiдстильні та вирiвнювальні шари основи з пiщано-гравiйної сумiшi, жорстви, улаштувати одношарові основи товщиною 15 см iз щебеню, розлити в'яжучі матерiали, улаштувати вирiвнювальний шар із асфальтобетонної сумiшi без застосування укладальників асфальтобетону, покриття товщиною 4 см iз гарячих асфальтобетонних сумiшей. Для злітної смуги мали зняти асфальтобетонні покриття доріг за допомогою машини для холодного фрезерування, улаштувати покриття товщиною 4 см iз гарячих асфальтобетонних сумiшей.

У звіті про виконання договору вказано, що сума оплати за договором становила 5 492 652 грн. (п’ять мільйонів чотириста дев’яносто дві тисячі шістсот п’ятдесят дві гривні) з ПДВ, і що сторонами виконано договір.

ПП “Євродор”, відповідно до даних Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстроване по вулиці Мельнична, 22, корпус А, смт Доманівка, Миколаївська область. Єдиним засновником та кінцевим бенефіціарієм фірми є Артур Асланян, колишній помічник народного депутата Гарегіна Арутюнова від Блоку Юлії Тимошенко (шосте скликання, 2007-2012 роки).

Коли відбувались вибори до Верховної Ради України у 2007 році, “Українська правда” писала про появу Гарегіна Арутюнова в списку БЮТ наступне: “Арутюнов – у минулому авторитет, який перейшов у бізнес і пізніше був залучений до команди тодішнього патрона Дніпропетрощини. Вважається, що Арутюнов перебуває у гарних стосунках з тіткою Тимошенко Антоніною Ульяхіною, яка займається питаннями "Батьківщини" на рідній території. Сама Тимошенко прокоментувала "Українській правді", що познайомилася з Арутюновим два-три роки тому. "Він нам допомагав з організацією виборів. А ще раніше, під час революції, він проїхав усю Дніпропетровську область, одягнутий у помаранчевий шарфик, і піднімав людей проти мафії Януковича". За це і отримав місце в прохідній частині”.

Артур Асланян також є головою наглядової ради ПАТ "Юженергобуд". Членом ради є також Віктор Дорошенко — колега Артура Асланяна, також помічник народного депутата Гарегіна Арутюнова.

У відповідь на інформаційний запит Чернівецька міська рада щодо виконаних ПП “Євробуд” робіт з ремонту смуги, порушуючи законодавства, не надала нам  електронні копії актів виконаних робіт, мотивуючи це тим, що вони існують у паперовому вигляді, і з оригіналами можна ознайомитись у департаменті житлово-комунального господарства (скарга буде надіслана Чернівецькому міському голові з проханням притягнути до дисциплінарної відповідальності порушника). Надали тільки звіт за господарськими операціями, в якому зазначається про ремонт ділянки 171000.

Вже 11 жовтня 2016 року виконавчий комітет Чернівецької міської ради уклав договір з ТОВ “Євродор” (38972680) щодо виконання робіт з капітального ремонту злітно-посадкової смуги комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Чернівці» за 17 700 000 гривень. Роботи мають завершити до 30 листопада 2016 року.

dohovir_1 dohovir_2

Як бачимо, ТОВ і ПП, яке виконувало роботи в 2014 році, має одну назву “Євродор”, зареєстроване за тією ж адресою тією ж людиною, що і ПП “Євродор”, Артуром Асланяном.

В тендері ще брав участь Чернівецький МіськШЕП. Його пропозицію, яка була найдешевшою (15,5 млн.грн.), було відхилено, бо “учасник не відповідає кваліфікаційним критеріям”, а саме: не має підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.

Цікаво, що 21 вересня 2016 року переможцем було визначено ТОВ "АЛЬТІС-КОНСТРАКШН" (15,5 млн. грн. вартість робіт) та задекларовано намір укласти з переможцем договір. Компанія входить до “Альтіс-Холдингу” (37394854). ТОВ «Альтіс-констракшн» зі статутним капіталом 350 тис грн. належить кіпрським офшорам «Альтіс холдинг лімітед (Altis honding limited) і «Гаріхан інвестментс лімітед» (Garyhun investments limited), кінцеві бенефіціари не вказані. Фірма пов'язана з родиною голови Державної фіскальної служби Романа Насірова.

Тому 28 вересня 2016 року переможцем визначено ТОВ “Євродор” (17,7 млн.грн. вартість робіт), бо ТОВ “Альтіс-Констракшн” не надав в п'ятиденний термін всіх необхідних документів для укладення договору.

В тенедерній документації йдеться, що виконавець має здійснити наступні роботи щодо злітної смуги: знімання асфальтобетонних покриттів доріг за допомогою машин для холодного фрезерування асфальтобетонних покриттів, розливання в'яжучих матерiалiв, емульсiї бiтумної, дорожної, улаштування вирiвнювального шару з асфальтобетонної сумiшi iз застосуванням укладальникiв асфальтобетону, улаштування покриттiв товщиною 5 см iз гарячих асфальтобетонних сумiшей.

Не смугою єдиною

Вказані “Євродори” не нові на чернівецькому ринку закупівель. Так, у 2014 році ПП “Євродор” (злітна смуга 2014 року) отримав від Служби автомобільних доріг у Чернівецькій області 60 мільйонів на ремонт доріг (поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Т-26-02 Чернівці - Заставна - М-19 на ділянці км 4+150 - км 22+300, ремонт Н-03 Житомир - Чернівці (окремими ділянками), ремонт Т-26-01 Чернівці - Вашківці - Путила - КПП “Руська” (окремими ділянками).

Вже ТОВ “Євродор” (злітна смуга 2016 року) від тієї ж Служби автодоріг у 2015-2016 роках отримує більш ніж 122 мільйони гривень на поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М-19 Доманове (на Брест) – Ковель – Чернівці – Тереблече (на Бухарест) (окремими ділянками) та на поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Н-10 Стрий – Івано-Франківськ – Чернівці – Мамалига (на Кишинів) (окремими ділянками). Деталі про те, хто ще ремонтуватиме дороги в Чернівецькій області.

evrodor

Відповідно до даних аналітичного модуля системи закупівель Prozorro (bi.prozorro.org), миколаївське ТОВ “Євродор” 50% усіх договорів має або з Чернівецькою службою автодоріг, або з міськвиконкомом.

Підсумок

Починаючи з 2006 року, в Чернівцях говорять про ремонт злітно-посадкової смуги аеропорту. На цьому піарились мери, депутати (народні, обласні, міські), голови ОДА. На це виділялись мільйони. Зараз до кінця листопада обіцяють вкотре капітально реконструювати смугу.

Дійсно, Чернівцям потрібен хороший аеропорт з хорошою смугою. Так само потрібен і хороший менеджмент, фінансова звітність, перевірка виконаних робіт, планування. Але які реальні втрати-здобутки міської влади протягом цих 10 років змагань за злітно-посадкову смугу, наразі невідомі. Громадськості тільки щоразу повідомляють про новий капітальний ремонт злітно-посадкової смуги. Якої конкретно ділянки (в тендерній документації не вказано)? Що сталося з попередніми ремонтами? Вони неякісні? Смуги розбили важкими непасажирськими літаками? Питань надто багато.

Не здивуюсь, якщо через 2-3 роки (а така приблизна періодичність) нам знову повідомлять про капітальний ремонт злітно-посадкової смуги - в той час, як в інших аеропортах України продовжують смуги, розширюють або ж будують нові.

Надія Вірна, для “Ні корупції!”