“Депутати, альо!”: активісти вимагають дати НАБУ право на телефонне прослуховування

_dsc9806

Громадські активісти з «Центру протидії корупції», «Реанімаційного пакету реформ» та Автомайдану вимагали від парламенту надати Національному антикорупційному бюро  (НАБУ) право на самостійне прослуховування. Заради цього близько 20 активістів зібралися під Верховною Радою з символічними атрибутами – телефонними слухавками.

Активісти радіють, що е-декларації високопосадовців здійняли неабияку хвилю обурення серед українців. Але разом з тим вказують, що без ефективних повноважень для НАБУ порушники лишаться непокараними. Вагомим повноваженням вони називають прослуховування підозрюваних за рішенням суду.

_dsc9690

_dsc9721

_dsc9739

_dsc9755

_dsc9765

_dsc9770

_dsc9797

_dsc9804

 

_dsc9826

Нині право на самостійне прослуховування мають  СБУ та Національна поліція, однак такого права немає у Антикорупційного  бюро.

«Нацполіція, що займається дрібними злочинцями, має таке право, а НАБУ, яке розслідує дії міністра внутрішніх справ – ні», - каже Віталій Шабунін, голова правління «Центру протидії корупції».

Активісти вимагали від Верховної Ради «розморозити» розгляд законопроекту №4812 «про прослушку» для НАБУ та без подальшого зволікання винести документ  для голосування на поточному сесійному тижні.

Після отримання права самостійно знімати інформацію з каналів зв’язку НАБУ зможе застосовувати цю негласну слідчу дію для збору ключових доказів незаконного збагачення чиновників. Також відомство зможе розслідувати інші корупційні дії в державних органах, у тому числі й – в СБУ, Нацполіції та Генеральній прокуратурі. При цьому, надання НАБУ права на «прослушку» не призведе до надмірного розширення повноважень, оскільки здійснюється на підставі та в межах дозволу суду і може контролюватися іншими правоохоронними органами.

Проект закону зареєстрували півроку тому. Його рекомендував профільний комітет, і пізніше він був  включений у порядок денний осінньої сесії парламенту. Однак за 5 місяців законопроект авторства депутатів із чотирьох основних парламентських фракцій жодного разу не ставився на голосування. Це суттєво «зв’язує» руки НАБУ, нарікають активісти.

Віталій Шабунін пояснив, чому так важко вирішується доля документу.

_dsc9837«113 народних депутатів задекларували майно, яке набули в 2015 році. Це означає, що вони потенційно підпадають під незаконне збагачення, нову статтю Кримінального кодексу, яку дуже складно розслідувати, не маючи права на прослуховування», - сказав він.

«Особливо неможливо розслідувати незаконні статки правоохоронних органів, тобто, самого керівництва СБУ. До того ж, в органах відбувається «злив» інформації. Як же вони будуть не «зливати» інформацію, коли слухатимуть їхніх же колег або їхніх суддів, або політичну еліту…?», - додав Віталій Шабунін.

Право на автономне прослуховування для НАБУ вимагає ЄС та МВФ.

«Голосування за цей закон – це ключова антикорупційна вимога МВФ на отримання наступного траншу. Кінцевий термін – кінець листопада. Це остання сесія, коли вимогу можна виконати», - каже Віталій Шабунін і додає, що, наприклад, у Польщі вісім державних органів мають право прослуховувати.

Тим часом, Єгор Соболєв, народний депутат від Самопомочі та голова парламентського Комітету із запобігання і протидії корупції, нагадав, що корупція в Україні починається з політики, і закликав НАБУ перевірити статки низки народних депутатів.

«Після оприлюднення е-декларацій я закликав тих людей, які ніколи не були у справжньому бізнесі, але задекларували величезні статки,  самим піти до Антикорупційного бюро і перевірити, чи немає в їхніх діях ознак незаконного збагачення. Упродовж тижня тільки один депутат виступив з такою ініціативою. Тому я передав директору НАБУ заяви з проханням перевірити на ознаки незаконного збагачення діяльність Ігоря Гриніва (голову фракції БПП), Олега Ляшка (голову Радикальної партії), братів Добкіних (представників Опозиційного блоку) і депутата Антона Яценка (партія «Відродження»)», - розповів політик.

Активісти пояснили, що у разі ухвалення законопроекту №4812, НАБУ буде прослуховувати тільки фігурантів кримінальних проваджень, переважно ТОП-посадовців та їхніх посібників, а не всіх українців. Парламент також заборонив прослуховування журналістів.

Демонстранти закликали парламентарів не зволікати з рішенням і закінчили акцію грюканням телефонними слухавками.

Микола Мирний, для "Ні корупції!"