Лікнеп для директорів КП: не повторюйте помилку Пікалова

2_968-001_iНещодавно «Ні корупції!», проаналізувавши декларацію про майно і доходи за 2015 рік директора комунального підприємства «Плесо» Дениса Пікалова, з’ясував, що директору столичного КП спалили авто, яке він називав своїм, але у декларації чомусь його не зазначив.

Після цієї публікації на захист Пікалова одразу кинулась багато людей, які почали звинувачувати журналістів у заангажованості та упередженості до директора КП, а самого Пікалова називати людиною, що робить свою справу чітко, послідовно і правильно, за що, мовляв, і дістає удари в спину.

«Ні корупції!» отримав коментарі щодо цієї ситуації від самого Дениса Пікалова, а також від юриста Інституту масової інформації Романа Головенка. І тепер можемо відповідально заявити, що директор столичного КП таки не задекларував авто, яким користувався.

І нехай навіть не зі злого умислу, а просто через незнання законів, яке, своєю чергою, все одно не звільняє від відповідальності.

Отже, кілька порад від «Ні корупції!» директорам столичних КП і особисто Денису Пікалову щодо того, як потрібно заповнювати декларації.

Як повідомляв «Ні корупції!», згідно з декларацією про майно і доходи Д.Пікалова за 2015 рік, копію якої «Ні корупції!» отримав у результаті офіційного запиту до Київської міської державної адміністрації, у власності директора столичного комунального підприємства «Плесо» станом на 2015 рік не було ані рухомого, ані нерухомого майна.

Дружина директора КП також не володіла ні житлом, ні автівкою.

Грошей у банку родина не мала, так само, як не було у них і фінансових зобов’язань.

Родина складається з чотирьох осіб: подружжя має двох дітей.

Єдині рядки декларації, які заповнені, – це відомості про доходи родини: Пікалови живуть виключно на зарплату.

Так, сам Д.Пікалов торік заробив 169 853 гривні, а його дружина отримала майже 42 тисячі гривень.

1

2

3

4

5

6

7

Таким чином, Денис Пікалов не задекларував наявність у нього торік автомобіля, який, як повідомляв «Ні корупції!», йому спалили невідомі у ніч на 5 лютого цього року.

Як написав тоді на своїй сторінці у Фейсбук директор Департаменту міського благоустрою Дмитро Білоцерковець, «реформаторство легким не буває навіть у межах міста і комунальних підприємств. Боротьба з корупцією і тими, хто заробляє на місті, призводить до таких наслідків. Це спалена машина директора КП «Плесо» Дениса Пікалова».

12650808_1025623554171303_3295267933821035658_n-768x576

Як стверджує "Ліга", сам Пікалов підтверджував, що спалене авто – саме його власність, воно не є службовим.

«Ні корупції!» зателефонував директору столичного КП «Плесо» Денису Пікалову саме тоді, коли він був на прийомі у травматолога. (Нагадаємо, як повідомляв сам Пікалов на своїй сторінці у Фейсбук, минулого тижня на нього було скоєно жорстокий напад, який він пов’язує з виконанням службових обов’язків – авт).

Перше, з чого почав Пікалов, це він пояснив, що насправді спалене авто належало не йому, а батькові. Мовляв, він і раніше про це говорив, одначе журналісти чомусь про це не писали. Саме тому він не бачив підстав його декларувати, оскільки з батьком разом не живуть. За словами директора КП, його батько придбав цю машину «у 2014 році десь за 6 тисяч доларів». На підтвердження своїх слів Пікалов надав "Ні корупції!" світлину техпаспорту спаленої машини.

15049789_1159762327441772_1289808855_n

На питання «Ні корупції!», чому ж Пікалов не вписав у декларацію батькове авто, яким він користувався, адже розділ, де воно має бути вписане, так і називається «транспортні засоби, що перебувають у власності, в оренді чи на іншому праві користування декларанта, та витрати декларанта на їх придбання (користування)», директор комунального підприємства відповів, що коли він радився зі своїм юристом перед тим, як заповняти декларацію, той начебто порадив йому не вписувати авто, оскільки «юридичного визначення, що таке інше право користування, немає».

Своєю чергою, «Ні корупції!» звернувся до юриста Інституту масової інформації Романа Головенка з проханням розтлумачити право користування та необхідність декларувати майно, яке перебуває в користуванні.

За словами Романа Головенка, визначення терміну «користування» в законодавстві й справді немає, але кожному юристу зрозуміло, ЩО під ним мається на увазі, оскільки це один з основних постулатів доктрини цивільного права.

«В доктрині (правовій науці) дійсно можуть бути дещо різні визначення терміну, але тут нам допомагають роз’яснення судів, а саме, Лист Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28.01.13 року «Про практику застосування судами законодавства під час розгляду цивільних справ про захист права власності та інших речових прав», де в абзаці 7 п. 1 зазначено: «Право користування власністю ̶ це юридично забезпечена можливість власника добувати з належного йому майна корисні властивості». Тобто, основна ознака користування - це здобуття з майна корисних властивостей і, якщо такі властивості здобуває не власник, то це теж користування (як правило це поєднується з володінням майном невласником, але без отримання ним права розпорядження ним)», - зазначив юрист і додав, що Денис Пікалов їздив на авто, відповідно, користувався ним, тому повинен був декларувати.

За словами Романа Головенка, «право іншого користування» - це безоплатне або безстрокове платне користування. Воно позначає будь-яке користування, відмінне від оренди майна (оплатного користування на певний строк - ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу).

Також, за словами юриста, декларуванню підлягає будь-яке цінне рухоме майно вартістю більше 100 мін. заробітних плат, яке перебуває у володінні чи користуванні декларанта (п. 3 ч. 1 ст. 46 ЗУ «Про запобігання корупції»).

«Отже, таке авто належало задекларувати (якщо його вартість більше 100 мін. зарплат), а посилання на відсутність термінів у законодавстві виглядають непереконливо», - зазначив Головенко.

Порахуємо, чи повинен був Пікалов декларувати батьківське авто не тільки тому, що воно перебувало у його користуванні, але й згідно з Законом «Про запобігання корупції!».

Отже, за словами Пікалова, батько купив авто у 2014 році «десь за 6 тисяч доларів».

У 2014 році мінімальна зарплата складала 1218 гривень, тобто, 100 мінімальних зарплат = 121 800 гривень.

Курс долара у 2014 році був різний. Скажімо, у січні 2014 року «зелений» коштував близько 8 гривень, влітку долар коштував уже 11-12 гривень, а наприкінці року – 15 гривень. Таким чином, якщо припустити, що машина була куплена в середині 2014 року, то її вартість склала приблизно 70 000 гривень.

Таким чином, Пікалов з одного боку, міг не декларувати авто, бо воно коштує менше, ніж 100 мінімальних заробітних плат, а з іншого - все-одно мусив задекларувати, оскільки він користувався машиною батька.

Згідно з декларацією директора КП, ні він, ні його дружина не мають власного житла. Водночас, під час телефонної розмови з Пікаловим, з’ясувалося, що нині його родина мешкає у 3-кімнатній квартирі, що належить його матері. Таким чином, Пікалов і його родина користується квартирою своєї матері, і це майно вже точно коштує більше, ніж 100 мінімальних зарплат. Відтак, квартиру, де проживає родина, варто було би задекларувати.

Зазначимо, що зі свого боку Денис Пікалов наголосив, що «Ні корупції!» робить правильно, коли аналізує майно і статки усіх без винятку чиновників і директорів КП. За його словами, перевіряти потрібно всіх.

А він особисто тепер хоче розібратися, як треба декларувати майно, що перебуває в користуванні.

Також Денис Пікалов сказав, що публікація «Ні корупції!», в якій фігурував він, довела, що прогалини у знаннях треба заповнювати. І, скажімо, якщо «Ні корупції!» влаштує тренінг для директорів КП з приводу того, що і як треба вписувати в декларації, Пікалов прийде на нього першим. За його словами, директори КП заповнюватимуть е-декларації вже перед новим роком.

Зазначимо, що свого часу «Ні корупції!» виявив дві різні декларації про майно і доходи за 2015 рік екс-губернатора Київщини Максима Мельничука. Один документ він тоді заповнив в Адміністрації Президента при прийомі на роботу і копію надіслав «Ні корупції!», а потім зовсім іншу декларацію оприлюднив на сайті Київської ОДА. Після резонансу губернатору довелося пояснювати «Ні корупції!» існування двох різних декларацій за 2015 рік.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»