Гаджети для залізничників: Укрзалізниця закупила IPHONE 6s і нетбуки Apple на кілька мільйонів

iphon6666_1427272976

Складно сказати, навіщо працівникам транспортних артерій України потрібні дуже дорогі технічні ноу-хау, але якщо раптом ви побачите залізничника з новеньким "айфоном", не дивуйтесь – це за рахунок держави.

«Центр сервісного забезпечення» ПАТ «Українські залізниці» в жовтні оголосив тендер на закупівлю «обчислювальних машин та частин приладдя до них».

Що саме мав на увазі замовник під поняттям обчислювальних машин, дуже детально описано в тендерній документації. Так, у додатку №5 зазначено, що предметами закупівлі є «мультимедійний пристрій» діагоналлю 4,7” та 5,5” з процесором Apple А9, нетбуки діагоналлю 14 і 13,3 дюйми, а також монітори, процесори і принтери. Загальна вартість предмету закупівлі склала 3,3 мільйони гривень.

3

Участь у тендері взяли всього 2 компанії ТОВ «АЙТІ-СОЛЮШИНС» та ТОВ «Софтлайн групп Україна». Як не дивно, різниця між пропозиціями учасників склала менше тисячі гривень, а в ході трьох раундів аукціону жодна з компаній ні на копійку не знизила вартість товару, з чого можна припустити, що учасники узгодили між собою цінову позицію. Відтак, це можна вважати змовою.

2

Та й самі пропозиції компаній аж надто схожі. В переліку виграшної цінової пропозиції, окрім 11 штук іРhone 6s загальною вартістю 354 тисячі гривень, ми можемо побачити нетбуки Apple по 43 тисячі гривень, нетбуки Lenovo по 9 і 11 тисяч,  принтери по ціні від 16 до 46 тисяч гривень та 19 моніторів Lenovo по 7200 гривень.

4

Як бачимо, дешева електроніка залізниці не до смаку. При цьому, на ринку ціни на смартфони іРhone 6s значно відрізняються від вартості закупівлі.

5

Переможець закупівлі, який наразі очікує рішення тендерного комітету, ТОВ «АЙТІ-СОЛЮШИНС» уже перемагав у тендерах «Центру сервісного забезпечення» в червні цього року на суму 1,9 мільйонів гривень. Щоправда, тоді забаганки залізниці обмежилися одним «айфоном», а решту закупівлі склали планшети, ПК та запасні частини до них.

Окрім цього, «Центр сервісного забезпечення» у вересні також закупив 15 мобільних телефонів Xiaomi та 1 іРhone на 171 тисячу гривень гривень у ФОП Ткаченко Ірина Данилівна.

Закупівлі мобілок філія Укрзалізниці ретельно маскує під назвами "поставка машин обчислювальних", "Запасні частини ЕОМ" та ін. Тож, дізнатися, скільки загалом залізничників ощасливив "Центр сервісного забезпечення" заокеанськими телефонами і планшетами, важко.

7

Озброївшись останнім словом західних технологій, українська залізниця обов’язково вийде на новий рівень ефективності в роботі. Хоча складно уявити, чим технічні параметри «айфонів», що так ретельно прописані в тендерній документації, можуть дорадити в їх праці,  і в чому з технічного боку може бути перевага недешевих мобілок і планшетів порівняно зі скромнішими аналогами. Мабуть, тільки тим, що українські чиновники не звикли жити скромно, тим більше, за державний рахунок. Тож, поки державна компанія накопичує багатомільярдні борги, її керівництво спокійно закуповує ВІП-гаджети, призначені скоріше для дозвілля, аніж для роботи. 

Залишилося придумати, що робити з 50-ти річною залізничною технікою. Замість перелічених в даному розслідуванні закупівель, наприклад,  залізниця могла придбати 4 нових вантажних вагони, яких, за словами дирекції УЗ, катастрофічно не вистачає…  Нещодавно на засіданні уряду керівник УЗ Войцех Бальчун оцінив дефіцит парку вантажних вагонів у 10 тис. одиниць. 

Для вирішення проблеми з нестачею вагонів-ваговозів уряд  має намір звернутися за допомогою до країн-сусідів України ― Республіки Білорусь та Молдови. 

Варто відзначити, що Укрзалізниця є найбільшим державним боржником - має  43 мільярди гривень непогашеної заборгованості, 80% з яких в іноземній валюті.

Минулий рік компанія завершила з показником чистих збитків на рівні 16 мільярдів гривень.

Цього року «оптимістичний» прогноз Генерального директора Войцеха Бальчуна - вийти на 4 мільярди збитку.

Читайте також серію розслідувань "Залізничні схеми": "брудні тендери", "200 мільйонів на радіостанції з "додатковою вартістю"та ін.

Володимир Даценко, для «Ні корупції!»