Фермери на замовлення Міноборони розорали майже половину заповідника

84436352На Одещині заповідний степ хочуть перетворити на сільськогосподарські землі. Станом на 4 листопада 2016 року близько 1300 гектарів «Тарутинського степу» вже були розорані, і ще близько 2000 гектарів готували до оранки.

Роботи вдалось зупинити тільки тому, що активісти заблокували техніку.

За попередньою оцінкою захисників природи, сума збитків, завданих заповідному об’єкту, вже сягає щонайменше 60 мільйонів гривень.

Про це повідомляє «Громадський простір».

Міністерство оборони України віддало цю територію фермеру під вирощування сільськогосподарських культур. Тарутинський степ є заповідником, де мешкають 40 видів ссавців, птахів, комах та плазунів, що занесені до Червоної книги. Деякі види проживають тільки там. Про це під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі заявив Олексій Василюк, заступник голови Національного екологічного центру України. «Згідно з постановою Кабміну та тими штрафами, які вона встановлює, порушники вже мають сплатити 10,5 мільярдів гривень лише за один вид знищення з усіх 40 червонокнижних видів», – зазначив Василюк.

Ольга Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу МБО «Екологія-Право-Людина», розповіла, що на заповідній території зафіксували техніку компанії «Альтком», яка вигравала усі тендери під час підготовки до Чемпіонату Європи з футболу у 2012 році, і яку пов’язують з Борисом Колесніковим. Він також має відношення до компанії по вирощуванню поголів’я свиней «АПК- Інвест», що знаходиться якраз по сусідству зі степом. «Тарутинський степ був потрібен, щоб збільшити площі посівів сільськогосподарських культур, щоб можна було годувати те поголів’я свиней», – підсумувала вона.

Андрій Плига, координатор волонтерів WWF в Україні, розповів, що одна з найважливіших функцій степу – депонування вуглецю. Його система зберігає у собі багато вуглецю, і він не потрапляє до атмосфери. При розорюванні з одного квадратного метру виділяється три кілограми СО2 за рік. Тобто, з тієї території, що зараз розорана, за рік в атмосферу потрапить 39 тисяч кілограм СО2. Пан Плига запропонував, як цю територію можна використати, щоб отримувати за неї гроші на армію, не розорюючи заповідника.

«Екологічний туризм набагато вигідніший. Асканію нову у Херсонській області відвідує 140 тисяч туристів на рік. До кризи це приносило 2,9 мільйонів гривень на рік. Зараз це буде у 2-3 раз більше. Туризм буде завжди, а поле може виснажитися», – пояснив Плига.

За словами Катерини Полянської, волонтера МБО «Екологія-Право-Людина», згідно з Угодою про асоціацію, Україна зобов’язалася створити Смарагдову природоохоронну мережу, і Тарутинський степ мав увійти до цієї проектованої мережі. Також на цій території проживають рідкісні види ссавців та птахів, що перебувають під захистом міжнародних конвенцій.

«Українська армія має виходити на нові стандарти, враховувати стан природного середовища та робити все можливе, аби зберегти довкілля при проведенні навчань та бойових дій», – вважає Полянська.

Представники громадськості, серед яких є юристи-екологи і фахівці з питань охорони флори й фауни, закликають керівництво Міноборони до публічного діалогу, направленого на припинення знищення «Тарутинського степу», покарання винних згідно з чинним законодавством України та відновлення пошкодженої частини території заказника.

Як повідомляє газета «День», історія про потенційне розорювання одно з найбільших в Україні степових об’єктів, заказника «Тарутинський степ», нагадала іншу — про понівечення «української Сахари», Національного природного парку «Олешківські піски». В обох випадках ідеться про унікальні природні об’єкти, котрі варто берегти, як зіницю ока, але через зазіхання чиновників на ласі шматки землі вони опинилися під загрозою знищення.

Читайте також Хто хоче нажитися на послугах з охорони Чигиринського заповідника