Сьогодні розглядатимуть скандальний законопроект про поширення е-декларування на антикорупціонерів

1868330Сьогодні, 9 листопада о 14:00, у залі засідань Комітету з питань запобігання і протидії корупції (вул. Садова, 3а, к.330) відбудеться засідання робочої групи щодо законопроекту 5318, який передбачає розширення кола осіб, на яких поширюється е-декларування, зокрема це стосується громадських активістів, які борються з корупцією.

Про це «Ні корупції!» повідомили в прес-службі нардепа Юрій Дерев’янка.

На засідання запрошені: народний депутат та автор законопроекту Юрій Дерев’янко, голова правління «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін, представники Transparency International, ГО «Національна Антикорупційна Платформа», народні депутати Віктор Чумак, Борислав Береза, Ігор Луценко, Сергій Євтушок, Юрій Чижмар, Олег Мусій, Андрій Тетерук, Юрій Левченко, Михайло Папієв та інші народні депутати, громадські активісти, політичні експерти, представники європейських та американських донорських організацій.

Раніше Transparency International Україна та Реанімаційний Пакет Реформ закликали не підтримувати диктаторський закон про іноземних агентів, оскільки він створює серйозні загрози для діяльності громадських організацій. Антикорупційна спільнота розглядає це як сплановану атаку проти активістів, які контролюють владу та підштовхують її до активних дій в сфері антикорупції.

Законопроект Дерев’янка воскрешає ідею «диктаторських законів 16 січня 2014 року» щодо реєстру «іноземних агентів» – організацій, які борються з корупцією та використовують кошти міжнародної технічної допомоги. Депутат пропонує Національному агентству з питань запобігання корупції вести облік громадських об’єднань. Таким чином, усі особи, які працюють чи надають послуги в антикорупційній сфері, розглядатимуться як потенційні корупціонери. Схожий закон уже рік діє у Росії. Як результат – більше тисячі громадських організацій зазнали перевірок, десятки з них отримали попередження та були оштрафовані, а деякі взагалі були закриті.

Своєю чергою, нардеп Дерев'янко заявив, що антикорупціонери самі себе обізвали «іноземними агентами».

Як повідомляв «Ні корупції!», законопроектом № 5318 пропонується зобов’язати подавати електронні декларації голову та членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, членів Національного агентства з питань запобігання корупції, Рахункової палати, представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та громадських активістів, які борються з корупцією.

Як зазначив на своїй сторінці у Фейсбук Віктор Таран, напередодні Другої річниці Революції Гідності всі громадські організації можуть перетворитися на іноземних агентів.

«Суть законопроекту не в подачі електронних декларацій, все набагато цинічніше. Дерев’янко пропонує, щоб ФОП або фірма, яка надасть антикорупційній НУО послугу (наприклад, зробить ксерокс, орендувати зал, видати посібник) має подавати е-декларацію і проходити додаткову перевірку. Очевидно, що фірми не захочуть цього робити, а, отже, антикорупційні НУО просто не зможуть працювати. До речі, цим законопроектом заблокують роботу не лише 5-10 провідним антикорупційним НУО. Він стосується всіх, хто долає корупцію в сферах свободи слова, енергетиці, екології, освіті, медицині! Робота десятків тисяч НУО тепер буде заблокована», – написав Таран і додав, що «Янукович аплодує з Ростова. І лише одна думка його непокоїть: чому мені не можна було цього робити, а цим можна?».

Читайте також Завтра на каналі Рада: закон про іноземних антикорупційних агентів