У Каневі досі не знають, як туди потрапило львівське сміття

Настільна гра - Пригоди львівського сміття

Після того, як через трагедію у червні цього року зупинили роботу Грибовицького сміттєзвалища на Львівщині, місцеві відходи де лише не подорожували. У жовтні кілька десятків тон сміття зі Львова вивантажили на Канівщині, що у Черкаській області.  Після чого місцева влада приставила до смітника охорону, а поліція провела перевірку фактів резонансного повідомлення. Винуватців досі не встановили. Цікавість до події потроху згасає. А сміттєва проблема залишається.

У відповіді на інформаційний запит «Ні корупції!» виконуючий обов’язки керуючого справами виконкому Канівської міської ради Володимир Святелик повідомив, що про подію дізналися від водія КП ЖЕК.  А походження сміття встановили за документами,  які в ньому знайшли.

Канів

У жовтні місцеві ЗМІ рясніли фотознімками платіжних документів, титульних сторінок із зошитів зі львівськими адресами та іншими даними.

фото kanos.com.ua

 

фото kanos.com.ua

фото kanos.com.ua

Також пан Святелик зазначив, що «підстав для потрапляння сміття зі Львова до Канівського сміттєзвалища не було».

За офіційними даними, у Каневі є одне звалище площею майже дев’ять  гектарів. Розташоване воно за 12 км від райцентру у с. Бобриця. Відходи сюди звозять протягом 40 років. Як і більшість із 30 тисяч таких у всій Україні, санкціонованих та стихійних, Канівське не огороджене та не мало дотепер жодних засобів для перешкоджання охочим привезти сюди своє сміття.

Щоб надалі чужий непотріб не «підкидали» на сміттєзвалище Канева, тепер в’їзд на його територію закривають на ніч. А вдень охороняють. Також, як ми довідалися від чиновника, на смітнику тепер «ведеться спостереження».

Львівське сміття у Каневі

До всього, у Канівській міськраді у притаманному їй стилі листування з «Ні корупції!» у відповіді на питання інформзапиту повідомили, що «всю інформацію можна дізнатися з новин «Подробиці» телеканалу «Інтер» за 14.10.2016».  Спробували  з’ясувати, відколи розпорядником  інформації щодо функціонування важливих для міста об’єктів є згадане ЗМІ. Відповіді не отримали.

Попри це, знайшли рекомендований сюжет і переглянули його. З відеоматеріалу дізналися, що інформаторами КП ЖЕК стали безхатьки, які щоденно копирсаються на звалищі.

Щодо появи, привезеного за майже 700 кілометрів чужого сміття на головному канівському смітникові у ГУНП в Черкаській області «Ні корупції!» повідомили: «Встановлено, що в період з 09.10 по 11.10.2016 у темний час доби невідомий вантажний автомобіль здійснив несанкціоноване вивантаження сміття на території сміттєзвалища у с.Бобриця Канівського району Черкаської області.

У зв'язку з відсутністю інформації про реєстраційний номер автомобіля та осіб, які можуть бути причетними до вчинення вказаного правопорушення, рішення прийнято у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» (висновок № 3868 від 19.10.2016).

У разі встановлення особи, яка скоїла вказане правопорушення, її буде притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 82 КУпАП (порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення)».

cherk-kaniv-smittia-np

Зазначимо, що санкція цієї статті передбачає (у разі доведення вини) накладення штрафу на простих громадян  від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Оскільки правоохоронці зацікавилися лише водієм, а він не є посадовою особою, максимальне покарання за таку витівку становитиме штраф  щонайбільше 1360 грн.

До того ж, як стало відомо з повідомлення УНІАНу , міська рада Канева не буде вимагати від мера Львова Андрія Садового відшкодування збитків за несанкціонований вивіз сміття на канівське звалище, оскільки 30-40 тон підкинутого львівського сміття - це мізер у порівнянні з тими обсягами відходів, які щодоби потрапляють на канівський полігон.

Відомо, що прийом на утилізацією однієї тонни сміття коштує 100 грн. Тож, якщо помножимо 30 тон підкинутого сміття на 100 грн, отримаємо три тисячі гривень недоотриманого міською скарбницею прибутків.

За офіційними даними, на звалище у с.Бобриця щоденно  вивозять понад 900 кубометрів місцевого сміття. Відходи ущільнюють бульдозером та загортають землею. Так увесь звезений непотріб десятиліттями тут і гниє.

Як повідомило "Ні корупції!" Головне управління Національної поліції у Черкаській області, прецедент зі львівським сміттям зареєстрували у єдиному обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУНП в Черкаській області за № 4922. А за фактами провели перевірку. Її результати ми уже виклали вище.

Поліція Черкащини у межах своїх повноважень доклала усіх зусиль для того, щоб надалі не допустити появи чужого сміття на канівського полігоні - провела серед місцевого населення серйозну бесіду: «На вказаному факті наголошено обслуговуючому персоналу сміттєзвалища, а також націлено мешканців прилеглих сіл та громадськість на фіксацію правопорушення і негайне інформування поліції».

У свою чергу, в Державній екологічній інспекції у Черкаській області «Ні корупції!» 21.10.2016 року повідомили, що згідно зі ст. 6, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішення питання щодо організації збирання та видалення побутових відходів є повноваженнями органів місцевого самоврядування. А для перевірки фактів інспекція скерувала відповідного листа у Канів. Про її результати обіцяли повідомити "Ні корупції!" додатково. Відтоді минуло два тижні, а результатів немає.

cherk-kaniv-smittia-dei

Як писав «Ні корупції!», з 2004 по 2013 рік на експлуатацію та покращення стану Львівського міського полігону витратили лише 9,6 млн грн, а на соціальні та побутові потреби людей, які живуть у прилеглих до сміттєзвалища селах,  удвічі більше — 21,2 млн грн.

30 мільйонів, виділені за стільки років для врегулювання ситуації на смітнику, навіть на крок не наблизили до вирішення головного завдання – будівництва заводу і пошуку нового смітника.

Нагадаємо, після трагедії 30 червня, коли під час ліквідації пожежі стався зсув сміття, в результаті якого загинуло троє пожежників і один еколог, Львів нарешті погодився взяти гроші іноземних інвесторів на побудову сміттєпереобного заводу. Кредит у 40 млн. євро Львову надасть Європейський інвестиційний банк на 25 років. 10 мільйонів буде передбачено для будівництва нового сміттєпереробного заводу, а 30 – на рекультивацію Грибовицького звалища.

А тим часом сміттєвози з вантажем зі Львова мандрують Україною. Дві третини львівських відходів вивозять у Рівне, Дніпро (за 1 тис. км) та Одесу (за 800 кілометрів), одну третину – на полігони Львівської області. Про це повідомив голова Львівської ОДА Олег Синютка на початку вересня цього року IA ZIK.

Через місяць після заяви Олега Синютки, третього жовтня цього року, Андрій Садовий, як писав 032.ua, відмовився називати регіони, в які Львів вивозить своє сміття. Мотивував своє рішення мер тим, що не хоче створювати проблеми своїм колегам у інших містах України.

За даними львівського видання "Варіанти", найвіддаленішим містом, яке офіційно прийняло сміття за домовленістю, був Миколаїв (майже 1000 км від Львова). Видання створило інтерактивну карту України, на якій позначені населені пункти, де побувало львівське сміття.

Потрапило на цю мапу і місто Канів. Але як воно там опинилося, залишається лише здогадуватися.  А за таких «суворих» заходів упередження, хтозна, де наступного разу виявлять чужий смердючий вантаж.

Тим часом Мінприроди готує Національну  стратегію поводження з відходами. Вже до кінця року її планують презентувати.

«Є домовленість, що до грудня ми також проведемо дискусію з усіма зацікавленими сторонами, в тому числі з народними депутатами», - зазначив Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.

Мирослава та Сергій Станкевичі, для "Ні корупції!"