Соболєв: Всі, хто не зможе пояснити задеклароване, мають піти

zapysatyВисокопосадовці, які не зможуть пояснити походження майна і статків, які вони показали в електронних деклараціях, мають піти з посад.

Про це на своїй сторінці у Фейсбук написав народний депутат від «Самопомочі» Єгор Соболєв.

Він пояснив, як це можна зробити згідно законодавства.

«По-перше, за законом «Про запобігання корупції» кожна декларація Президента, урядовця, народного депутата, судді, прокурора та слідчого має пройти повну перевірку в Агенції із запобігання корупції.

Цитую статтю 50 цього закону : «...1. Повна перевірка декларації полягає у з’ясуванні достовірності задекларованих відомостей, точності оцінки задекларованих активів, перевірці на наявність конфлікту інтересів та ознак незаконного збагачення ...», - зазначив Соболєв.

За його словами, також «кожен з нас може ініціювати моніторинг способу життя високопосадовця".

"Це вже стаття 51: «...2. Моніторинг способу життя суб’єктів декларування здійснюється Національним агентством на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, а також із засобів масової інформації та інших відкритих джерел інформації, яка містить відомості про невідповідність рівня життя суб’єктів декларування задекларованим ними майну і доходам. ...». НАЗК вже створило відповідну електронну форму - https://nazk.gov.ua/report-corruption.

Коли перевірка виявить зловживання, високопосадовцем має зайнятися Антикорупційне бюро разом з Антикорупційною прокуратурою», - зазначив нардеп.

«Команди Артема Ситника та Назар Холодницький озброєні двома статтями Кримінального Кодексу:

Статтею 366-1: «...Подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», або умисне неподання суб’єктом декларування зазначеної декларації - караються штрафом від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Відповідальність за цією статтею за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації стосовно майна або іншого об’єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму понад 250 мінімальних заробітних плат. ...»

Та статтею 368-2: «...1. Набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність активів у значному розмірі, законність підстав набуття яких не підтверджено доказами, а так само передача нею таких активів будь-якій іншій особі - караються позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

2. Ті самі діяння, вчинені службовою особою, яка займає відповідальне становище, - караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

3. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна...», - зазначив Соболєв.

«Я на зустрічі керівництва Парламенту з головами фракцій та комітетів запропонував добровільно йти до Антикорупційного бюро тим, хто жодного дня не був справжнім бізнесменом, а задекларував мільйони доларів чи євро. Якщо вони не скористаються цією гуманістичною порадою, треба буде допомогти. Всім суспільством», - додав Соболєв.

Раніше у НАБУ повідомили, що Національне антикорупційне бюро долучатиметься до перевірки відомостей в окремих випадках. А саме:

- за зверненням самого НАЗК;

- у відповідь на публікації в ЗМІ із висвітлення фактів про незаконне збагачення декларантів чи подання ними завідомо недостовірних даних;

- у разі виявлення відомостей, що можуть свідчити про незаконне збагачення чи внесення завідомо недостовірних даних фігурантами проваджень, які розслідують детективи НАБУ.

Факти, виявлені в ході таких перевірок із боку НАБУ, що свідчитимуть про незаконне збагачення осіб, які не є підслідними Бюро, є підставою для порушення кримінального провадження з боку інших правоохоронних органів.

Як підсумував Reuters, Антикорупційна реформа в Україні, яка зобов’язала чиновників задекларувати своє багатство онлайн, показала величезну різницю між багатством політиків і тих, кого вони представляють. Одні задекларували мільйони доларів готівкою. Інші – особистий автопарк дорогих автомобілів, колекцію швейцарських годинників і діамантів, а також великі ділянки землі.

Ці одкровення можуть ще більше підірвати довіру до влади українців, середня зарплата яких складає 200 доларів на місяць.

Читайте також Бальчун: Поляки шоковані статками українських посадовців