«Да будет свет»? Навіть з коштами ДФРР і тендером через ProZorro – не факт

svЗ 2012-го року у Дрогобичі тягнеться епопея  із заміною ламп вуличного освітлення  на нові, енергоощадливі.

Ще тоді тодішній мер – екс-комуніст та екс-нардеп від Партії Регіонів Олексій Радзієвський браво звітував: це буде прорив! Але прориву так і не сталось.

Тендер відбувся у 2013-му, перемогу у ньому здобуло ТзОВ «Промінь-Люкс». У тендерній документації, до речі, зазначалось, що фірма має забезпечити гарантію аж на …1 рік. Тоді ж щось-там встановлювали. Але лампи, розповідають тепер, часто горіли, їх часто змінювали…

svr1

2016 рік.  У Всеукраїнському конкурсі Державного фонду регіонального розвитку Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України переміг проект Інституту міста Дрогобича «Заміна світильників вуличного освітлення з використанням енергозберігаючих технологій в м.Дрогобичі (реконструкція)». Бюджет проекту складав 15 млн.952 тис. грн., співфінансування з міського бюджету - 1 млн.595тис. грн. Завданням проекту передбачено заміну проводів вуличного освітлення та світильників на енергозберігаючі.

Отож, знову було оголошено тендер, на який і цього разу потрапила  документація, розроблена ще за Раздієвського. Так-так, та сама документація.

«Оскільки конкурс ДФРР проводився у січні (в час післявиборчий, коли ми лише приступили до роботи), ми подали на цей конкурс  наш проект, але з урахуванням наявної на той час документації. Проект переміг. Взялись до проведення тендеру.  Але цей тендер було скасовано. З нашої з ініціативи. Бо коли почав вивчати документацію – побачив там дуже «цікаву» річ, яку задля ефективного використання коштів потрібно було обов’язково змінити», - пояснює керівник Інституту міста Володимир Кондзьолка.

Як стало відомо, причина скасування полягала якраз в проектно-конструкторській документації, написаній Департаментом міського господарства ще «за Радзієвського». Документація була прописана таким чином, що як не крути, а перемога мала дістатись одній фірмі –«Промінь-Люкс».

Ця фірма, як не дивно, має безпосередній стосунок до прізвища екс-мера О. Радзієвського, який, спільно з О.Гільжинським є її засновниками. Тобто, проект робився таким чином, щоб кошти потрапили в одні руки, як трапилось і у 2013-му.

svr

Звісно, якби тепер у чесному конкурсі з чесними умовами перемогла саме ця фірма – то жодних питань. Але коли самі умови прописані спеціально під неї – тут питань більше, ніж відповідей. Та й коли проект передбачає лампи однакової потужності що для міжбудинкових вулиць, що для великих доріг – це, м’яко кажучи, непрофесійно.

Отож, тендер було зупинено, проектно-конструкторську документацію переписано, і вже переписаний проект пішов знову на тендер.

Реалізовувався він через систему Prozorro. Стартова вартість проекту становила 17 млн. 632 тис. грн.. 

svp

В результаті торгів ціну проекту було зменшено аж на понад 5 млн грн.! Зроблено це було «руками» фірми "ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ "СХІДНО ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СОЮЗ", яка зареєстрована у м.Київ, а директор якої – з сусіднього Трускавця. Власне, ця фірма поставила ціну, яка змусила внаслідок торгів інших учасників торгів опустити ціну на близьку до 12 млн грн.

svp3

Втім, саме ця фірма стала причиною того, що проект «забуксував».

Так, внаслідок торгів «СЄЕС» опустила ціну з 12 млн 700 тис.грн., першопочатково запропонованої  собою, до 12 млн.грн остаточної пропозиції, що було найнижчою пропозицією.

Відтак, замовник – Департамент міського господарства почав розглядати пропозиції. Першою розглядалась пропозиція саме «СЄЕС». І пропозицію «СЄЕС» було відхилено.

svv2 svv svv1

Чому?

Директор «СЕЄС» Василь Процищин каже: «Проект, що було виставлено на тендер, написаний не надто якісно. Тому я пропонував міській владі та департаменту провести обговорення і зробити все так, щоб було якнайкраще. Паралельно мав намір власними коштами зробити подарунок місту – освітлити парк Бандери. Але, на жаль, зустріч не відбулась.

А коли прийшов у Департамент з документами,  їх не прийняли, а увечері повідомили, що нашу пропозицію відхилено», - повідомив Василь Процишин.

«Упродовж  двох днів учасник торгів мав завантажити на майданчик  уточнений кошторис. Цього впродовж двох днів зроблено не було, тому  пропозицію учасника було відхилено. Тепер ми мали б розглядати пропозицію наступного учасника, але зараз наша сторінка заблокована, і робити нічого не можемо, оскільки попередній учасник подав скаргу в Антимонопольний комітет», - пояснює начальник відділу з питань житла Департаменту міського господарства Ірина  Тиркус.

  • Чи наголошували ви попередньому учаснику, що збігають терміни, і чи повідомили, які документи і куди він має завантажити? – уточняю у співрозмовниці.
  • Ні, бо ми не маємо на це права, - каже вона

За роз’ясненнями я звернулась до консультантів системи ProZorro. Пояснили, що з часу проведення торгів і до підбиття підсумків всі взаємодії стосуються виключно замовника і учасників. На надання уточнених кошторисів, згідно з законом, передбачено 5 днів. Але, так, замовник може скоротити цей термін, що, власне і було зроблено (2 дні). Замовнику не заборонено спілкуватись з учасниками, розповідати-нагадувати, що і куди вони мали б завантажити. Хоча вони цього можуть і не робити, що, власне, й мало місце у нашому випадку.

Отож, не погодившись з рішенням Тендерного комітету, Василь Процишин написав скаргу в Антимонопольний комітет.

Учасник у скарзі пише, що він не мав права завантажувати уточнений кошторис, оскільки не був оголошений переможцем, і, відповідно, не міг цього зробити.

Але  мені в ПроЗорро пояснили інше: він таки мав завантажити ці документи, аби комітет міг ознайомитись з уточненим кошторисом і вже в т.ч. по ньому приймати рішення - визнавати переможцем чи ні.  Документи завантажено не було – і 21 жовтня під час засідання тендерного комітету Департаменту міського господарства було прийнято рішення «відхилити тендерну пропозицію учасника ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ «СХІДНО ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СОЮЗ» відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі».

Поміж тим, скаргу прийнято до розгляду, і на час, поки Антимонопольний комітет розглядатиме її, департаменту розглядати і затверджувати інші пропозиції не можна. Тобто, процес заморожено.

svp2

В Антимонопольному комітеті повідомили, що розгляд скарги заплановано на 14 листопада.

svsk

Василь Процишин каже, що Департамент відкинув  його пропозицію  свідомо. І тому, каже, не відступить. На черзі, окрім Антимонопольного комітету, ймовірно, прокуратура та інші структури - чоловік налаштований вкрай рішуче.

Як наслідок, проект під загрозою. Є велика ймовірність, що якщо цьогоріч не буде реалізовано передбачений на цей рік об’єм робіт на 3 млн грн., то місто взагалі може втратити цей проект на півтора десятка мільйонів гривень і заміну тисячі ламп.

Чи це просто збіг обставин, чи ж хтось свідомо створив таку патову ситуацію –  це рано чи пізно таки стане зрозуміло.

Марія Кульчицька, для "Ні корупції!"