«Зміна вивісок» чи «реформа»? Поки влада Дрогобича «рятує» медицину,  медики – в передчутті звільнень і поборів

likЗа 25 років медицина в Україні дійшла до стану, коли аби її врятувати – потрібні навіть не реформи, а реанімаційні заходи.

А є такі регіони, як ось Дрогобиччина, де до реанімаційних заходів потрібно додати політичну волю місцевих владних мужів, що  в рази складніше, ніж просто реанімацію провести.

Дрогобиччина – доволі цікавий регіон. Адже він об’єднує у собі район (70 тис.населення), м.Дрогобич, м.Стебник - сателіт Дрогобича, м.Борислав, м.Трускавець. Усе це входить до т.зв. Дрогобицької агломерації, населення якої складає бл.180 тис.чол.

А тепер, увага! На усе це населення в регіоні працює щонайменше 15 лікарень і поліклінік. Плюс амбулаторії і ФАПи. Десятки.

ll

Якщо відкинути курортний Трускавець, у якому з лікарнею проблем нема (оскільки ще раніше тодішній головний лікар, а нині міський голова взяв курс «на майбутнє»), - весь регіон і його медицина – це суцільна печаль.

Найгірша ситуація у місті Дрогобич. Тут на 70 тис.населення працює аж 7 лікарень-поліклінік, плюс лікарня у м.Стебник.

Оскільки фінансування медзакладів передбачається на кількість населення (бл.70 тис.чол у Дрогобичі і Стебнику), у 2016 на утримання лікувальних закладів міст Дрогобич та Стебник державною субвенцією виділено 63 млн.827 тис. грн., що складає 58% від мінімальної потреби та на 30 млн. 906 тис. грн. менше ніж  по факту 2015 року.( фактичне фінансування 2015 року склало 94 млн 734 тис. грн.)

Як наслідок, медицина Дрогобича на півроку виявилась не забезпеченою коштами.  Взагалі. Ні на зарплати медикам, ні на ліки – ні нащо.

Аби не допустити соціального вибуху, у Дрогобицькій міській раді починають витягати кошти з міського бюджету розвитку (доріг, інфраструктури та ін.) і оплачувати ними зарплати медиків. Станом на жовтень з міського бюджету на зарплати лікарів-медсестер пішло понад 14 млн.грн. (з-п «закрито» до вересня). А попереду ще три місяці… Тобто, потрібно ще понад 12 млн. грн…. Лише на цей рік.

ГРОШІ ЙДУТЬ. АЛЕ КУДИСЬ НЕ ТУДИ?

«Основною причиною незабезпеченості коштами сфери охорони здоровʼя у місті є непрацюючі міжбюджетні трансферти  за пролікованих хворих відповідних територій - в бюджет території, заклади охорони здоров’я якої надають цю допомогу. Більшість територій взагалі не розраховуються за своїх хворих, а інші лише приймають рішення на сесіях про часткове повернення коштів. Для прикладу, заклади охорони здоров’я м. Дрогобича проліковують хворих з чужих територій на понад 10 млн.грн., а чужі території повертають лише 2 млн.грн», - пояснює заступник міського голови Дрогобича з гуманітарних питань Олег Дукас.

Тобто, медики Дрогобича лікують пацієнтів не лише Дрогобича, а й прилеглих територій. Але за це ніхто не платить. Хоча, навіть не так. Держава передбачає фінансування на мешканця. Значить, на ті чи інші території вказані кошти … приходять. Але в силу того, що у Дрогобичі надається цілодобова ургентна допомога, є хороші фахівці-кардіологи, неврологи, невропатологи, хірурги та ін. – мешканці регіону найчастіше для лікування обирають саме Дрогобич. Не районні лікарні, а міські дрогобицькі. Втім, кошти залишаються там, де люди мешкають – а не там, де людина лікується.

«Дрогобицька міська рада виплатила лікарням повністю все, що мала оплатити. Плюс додатково ми виділили ще понад 14  млн.грн на заробітну плату.

Не виплатили дрогобицьким медикам жодної копійки м.Трускавець, який заборгував 1 млн.600 тис.грн., м.Борислав – 1 млн.200 тис.грн. та Дрогобицький район, який заборгував понад 12 млн.грн.» - доповів під час сесійного засідання 13 жовтня міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Голова наголосив: Дрогобицька міська рада взяла тягар фінансування медичних закладів на себе.

Але…

Попри те, що місто «зі шкіри лізе», щоб забезпечити медицину – медики мітингують, приходять на сесії саме міської ради, сваряться. Чому?

РІШЕННЯ «З-ПІД СУКНА»

І влітку, і восени міська рада Дрогобича стає «епіцентром» невдоволення медиків міста. І якщо в липні люди прийшли з вимогою виплатити зарплату (хоча фактичним боржником є якраз не місто), то в жовтні – і через зарплати, і через «реформу».

Ясна річ, що якщо грошей бракує – то потрібно вживати заходів.

У липні заступник міського голови Олег Дукас оприлюднив свій звіт. У звіті було описане бачення реформи.

Цитую: «Одним із перших кроків у реформуванні сфери охорони здоровʼя м. Дрогобича мало б стати створення комунального підприємства «Дрогобицька міська центральна лікарня», яке б обʼєднало в собі: Дрогобицьку міську лікарню № 1, Дрогобицьку дитячу міську лікарню, Дрогобицьку міську лікарню № 5, Стоматологічну поліклініку.

Створення такої лікарні забезпечило б оптимізацію управління, оскільки його структура звелась би до єдиного апарату управління «Дрогобицької міської центральної лікарні». Решта лікарень втратили б статуси юридичних осіб і відповідно стали б відділами «Дрогобицької міської центральної лікарні».

Окремо мали б функціонувати Стебницька міська лікарня, Дрогобицька міська лікарня № 3 та Перинатальний центр (на базі Дрогобицького пологового будинку), Дрогобицька міська поліклініка.

В майбутньому «Дрогобицька міська лікарня» стала б базовою лікарнею, яка б надавала вторинну медичну допомогу для Дрогобицького госпітального округу.»

Тобто, розуміємо, що передусім оптимізаційно-реформаційні заходи із укрупнення торкнулися б управлінців: один головний лікар, а не чотири, одна адміністрація і бухгалтерія, а не чотири, і т.д.

Втім, вже в серпні звідки не візьмись –з’являється нове «бачення». Воно вилилось у проект рішення сесії щодо реорганізації закладів охорони здоров’я мм. Дрогобича і Стебника у комунальні некомерційні підприємства. Це питання  з голосу було внесено у порядок денний і проголосовано. Рішення № 329 має назву «Про реорганізацію закладів охорони здоров’я мм. Дрогобича і Стебника у комунальні некомерційні підприємства»

lik3

lik1

Читаємо: робиться це «з метою створення умов для забезпечення  реалізації на території мм. Дрогобича і Стебника державної політики з реформування сфери охорони здоров’я, враховуючи протокол постійної комісії ради з питань освіти, культури, молодіжної політики, сім’ї, спорту, туризму, інформації, охорони здоров’я, праці та соціального захисту населення (протокол №19 від 18.08.2016)»

Про які умови йдеться? Невідомо. Пояснювальної записки – нема, планів-графіків нема, розрахунків – нема. Ну нічого нема! Лише проект рішення і Статути КП та ДМТМО…

Протокол комісії? Який? На сайті міської ради його теж не знаходжу. Останній оприлюднений – датований ще травнем..

lik2

Чи погоджувала комісія таке рішення? Голова постійної комісії ради з питань освіти, культури, молодіжної політики, сім’ї, спорту, туризму, інформації, охорони здоров’я, праці та соціального захисту населення Олег Дацюк (який, власне, і вносив це питання в порядок денний), каже, що комісія не приймала ні позитивного, ні негативного рішення. Рекомендувала винести це на розгляд сесії. Бо, каже, коли питання виносили на розгляд комісії, воно було ще «сире».

На запитання, чи було надано якісь цифри, розрахунки, покроковий план, пояснювальну записку – каже, що цього теж не було.

На запитання, чому ж тоді приймалось це рішення, відповів, що працівники міськради, юристи пояснили: перетворення лікарень в комунальні підприємства дозволить їм вести свою господарську діяльність і укладати Угоди з іншими територіями, відсуджувати кошти за пролікованих хворих тощо. Мовляв, навіть якщо відповідних Угод укладено не буде - в Статуті є запис що вони можуть надавати допомогу мешканцям інших територій - а отже, зможуть судитися і відсуджувати… Каже, опирались на довід Трускавця, Калуша.

На запитання, чому не йшла мова про укрупнення лікарень зі скороченням адміністративного штату, пояснив, що на розгляд комісії такого проекту ніхто не виносив. Лише – про створення восьми КП на базі восьми лікарень.

ЛІКАРІ БОЯТЬСЯ «КОНВЕРТОВОГО» КОНКУРСУ І СКОРОЧЕНЬ

Втім, такі «пояснення» медики і активісти не сприймають. Просять надати їм розрахунки, провести обговорення. Але…

Тож, 13 і 24 жовтня обурені медики прийшли на сесію, а 17 жовтня кількадесят медиків і активістів – на мітинг під мерію. Їх прийняли, вислухали, але нічого нового не повідомили.

«Рішення було прийнято без громадських слухань, з порушенням регламенту, не дотримано принципу гласності.

Не отримано жодних відповідей експертів, жодних економічних обґрунтувань щодо того, чим ця реформа може закінчитись, які ризики.

До сих пір лікарі не знають, як лікуватимуть людей після того, як ця реформа буде втілена», - пояснює голова ГО «Воля України» Ольга Єлізарова – співорганізатор протесту медиків. Вона також зазначає, що люди побоюються, що прийняття на роботу після реорганізації лікарень в КП відбуватиметься за принципом «конкурсу конвертів». «Чому не скорочують управління, департаментів, а скорочення  і оптимізації знову починаються з низів?»

Натомість, на той час чинний головний медик Дрогобича Андрій Шевкенич пояснює: коли Дрогобич звернувся в Кабмін про виділення додаткових коштів на медицину, їм відповіли, що в Дрогобичі роздутий штат: 21 лікар на 10 тис.населення при потребі 13-14 лікарів. Тобто, треба оптимізовувати. «У нас є два варіанти: або пошук додаткових джерел доходів, або значне скорочення», - каже Шевкенич.

Який із цих варіантів обрали? Гадаєте, другий? А самі лікарі кажуть, що якраз перший, але зроблений дуже хитро. Мовляв, запрацюють КП, але коштів за пролікованих хворих в повному обсязі й надалі ніхто не повертатиме (бо ж як зобов’язати?), через суд, побоюються, теж не вдасться це зробити, і тоді вже головні лікарі будуть змушені нещадно оптимізовувати-скорочувати свій штат – аби вистачило грошей.

МОЖЕ СТАТИ НЕПЕРЕЛИВКИ

Чи є інший  варіант? Кажуть, є – це укрупнення лікарень аж до того, щоб створити, як було раніше, єдину потужну міськрайонну лікарню. Якщо ж зараз все «поламати», то про створення потім на базі Дрогобича якогось госпітального округу і мови бути не може. «Єдине, що у нас ще залишилось, – це фахівці. Лікувати нема чим, але є ще ким. Якщо їх позвільняти,– не залишиться нічого». 

Єдина реформа, з якої буде позитивний результат, - це об'єднання медицини району і міста. Створити одну центральну районну лікарню з одним головним лікарем. Від зміни вивісок з міської в комунальну нічого не зміниться ! Друзі, в нас 7 лікарень на 70 тисяч населення і в районі 5 лікарень на майже таку ж кількість! Такого ніде в світі нема, тому кошти розпорошуються і не вистачає на найелементарніше, навіть на зарплату не вистачає До речі, крім того ще й дві управи із штатом по 30 чоловік. Поки цю рать управлінців не скоротити -  нічого не буде! А без розумної оптимізації постраждають медзаклади міста, які реально ще надають фахову спеціалізовану допомогу.  Я про реальні захворювання, а не про ГРВІ і різні хронічні захворювання, які мають лікувати амбулаторно, я про ургентну службу, і якщо це розвалити, що ще залишилось, то боюсь, що будуть возити у Львів. Але, на жаль, можуть і не довезти! Так що, друзі, медицину реформувати- це не реформа заводу:  тут життя людей.

 Комунальний заклад - це добре  для фінансових розрахунків. Нам наводять приклад Трускавця. Звісно, це було б чудово, якби була одна лікарня, а  не 7-8, як пропонується. Плюс в них переваги - це санаторії.  А основне джерело доходів місто очікує від району.  Але не забувайте, що район має 5-ту лікарню в місті Дрогобич. І тяжко віриться, що вони будуть платити по 12 млн в рік на лікування жителів району! Скоріш за все, відкриють хірургію ургентну і кардіологію в себе+реанімацію перенесуть з Підбужа. Ось  тоді місту точно буде непереливки, бо  на 70 тисяч жителів половину лікарні точно треба буде скоротити. Тому потрібно домовлятись», - розповідає лікар, екс-депутат Дрогобицької районної ради Василь Романяк.

Адже в час, коли місто не може кінці з кінцями звести, район за зекономлені кошти живе «припєвая».

Отож, вертаємось до того, з чого починали: до укрупнення і, в ідеалі, об’єднання.

Укрупнення планувалось із самого початку. Але його «вміло» «поламали».

ГОЛОВНИЙ ІДЕОЛОГ РЕФОРМИ МЕДИЦИНИ – РАДНИК З ПИТАНЬ ЖКГ…

«На одній із нарад щодо реформування медицини розглядалися різні варіанти. Але радник міського голови з питань ЖКГ Василь Качмар запропонував якраз оцей – створення КП відповідно до кількості лікарень. І його почали впроваджувати в життя», - розповідає екс-радниця міського голови Надія Лисенко.

Підтверджує ці слова і заступник міського голови з гуманітарних питань Олег Дукас. «Саме Василь Качмар був ініціатором отакої реформи. Пристали на неї, бо аргументував тим, що так нам вдасться уникнути перешкоджанням зі сторони головних лікарів. Хоча вже бачу, що перешкоджання й так є, тому можна було і перший варіант пробувати»

Станом на зараз, до речі, Василь Качмар уже входить до комісії з питань реформи в медицині. Навіть спільно з головним медиком міста свою реформу презентували в.о. міністра охорони здоров’я.

lik9

Крім того, інформують у мерії, на підтримку цієї реформи надійшов лист з МОЗу.

suprun

 

На сесії міськради голова запевнив, що цей проект погоджено з в.о. міністра охорони здоров’я. Але де сам проект? Як виглядатиме ця «реформа»? Де план-графік? Де прораховані плюси і загрози? Де цю інформацію можна знайти у відкритому доступі?

Замість дати відповіді на ці запитання, людей, які  запитують, чомусь називають «підлими», «нечесними», «непорядними» та ін..

«Все нормально. Губернатор запевнив, що зобов’яже голову РДА укласти Угоди», - запевняє заступник міського голови.

Щоправда, і зараз є Угода між містом та районом на 5 млн.грн – але вона не виконується, бо районні депутати фінансування, більшого за 2 млн.грн., не передбачили. Що буде, якщо і на пропозицію губернатора-голови РДА не пристануть і не проголосують? Як такі ризики прорахувати? Де інформацію медикам черпати?

На сайті міської ради до минулого тижня можна було знайти лише  Рішення (без пояснюючої записки) і одне інтерв’ю міського голови місцевій комунальній газеті, де голова розповідає про добрі наміри. Цього тижня там з’явилось так зване «роз’яснення». У ньому- обгрунтування того, чому реформа життєво необхідна. Втім, документів-планів, розрахунків того, що і як відбуватиметься з закладами охорони здоров’я після оцієї «реформи», там теж немає. Жодних. Є лише робочий документ, датований ще лютим 2008-го під назвою "Обґрунтування права лікарень із статусом комунальних некомерційних підприємств на отримання статусу „неприбуткової організації”".

lik8

Поміж тим, у мерії запевняють: з лікарями говорили і ще говоритимуть. Але оце «говорили» наразі жодних результатів не дало. Люди розгублені і не розуміють, що коїться насправді. Станом на зараз лікарі побоюються, що ця «реформа» - це афера. Бо якщо з ними Угод на потрібні кошти не укладуть , вони мають сумнів, що зможуть відсуджувати кошти за пролікованих хворих. Видається їм, що завдання  отакої «реформи» - просто знайти "крайніх".

При такому варіанті, коли грошей не буде,  скорочення неминучі, але робитиметься це вже не руками управи, а руками головних лікарів. Тобто, знайшли «хлопці» собі «громовідвід», і їх нічого більше не цікавить. Натомість, кажуть досвідчені лікарі-управлінці,  в контексті адміністративної реформи, яка гряде, доцільним було б саме укрупнення і забезпечення всіх передумов для створення у Дрогобичі госпітального округу. Зараз же все залишаються,  як є, і шанси на цей округ міліють на очах.

ЗАМІСТЬ ПІСЛЯМОВИ

Днями стало відомо, що керівник медиків А.Шевкенич подав у відставку.

У середу відбулося розширене засідання профспілки працівників медицини Дрогобича.

«Збори були скликані по причині незрозумілого реформування у медичних закладах Дрогобича. На цих зборах за міську раду «віддувався» заступник з гуманітарних питань, після виступу якого стало зрозуміло, що у міській раді ніхто толком не знає, до чого приведе ця реформа. Після професійних запитань медиків стало ясно, що основна мета - скоротити видатки. А скорочення видатків способом, який пропонує міська рада, приведе до звільнення персоналу, падіння якості медичного обслуговування, збільшення смертності, в тому числі і дитячої та катастрофи у медицині міста. Тому то і ніхто не хоче взяти персональну відповідальність за реформи, і роздаються лише усні вказівки. 
На зборах одноголосно прийняли рішення-вимагати зупинки виконання рішення №329 та звернутись до суду про його відміну», - повідомила голова ГО «Воля України» Ольга Єлізарова

lik6

У четвер активісти і медики знову прийшли в міську раду, де фактично «окупували» трибуну з вимогою скасувати злощасне рішення і, перш ніж щось приймати, провести громадські слухання.

Так, «Воля України» повідомляє: «27 жовтня 2016р. у сесійному залі Дрогобицької міської ради відбула-ся чергова акція протесту проти прийнятого рішення №329 від 18.08.2016р. про реорганізацію шляхом перетворення всіх медичних закладів міста Дро-гобича та Стебника у некомерційні комунальні підприємства.
Участь взяли працівники медичних закладів міста Дрогобича, члени ГО “Воля України”, активісти інших організацій та небайдужі мешканці міста Дрогобича.
Депутати Дрогобицької міської ради та присутній депутат Львівської обласної ради вимоги щодо відміни рішення №329 вперто ігнорували. Протистояння відбувалося кілька годин, представники ГО «Воля України» та медики міста вимагали від депутатів провести сесію та ставити питання на голосування. Однак народні обранці робили спроби покинути приміщення сесійної зали та не виконували вимоги громади. Врешті-решт голова міста об’явив про відсутність кворуму та закрив сесію до врегулювання конфліктної ситуації щодо рішення №329. Вимог акції протесту виконано не було.»

Офіційної реакції від міської ради з приводу дій медиків і активістів до кінця дня так і не надійшло.

В час підготовки цього матеріалу я спілкувалась з великою кількістю фахівців від медицини та менеджерів.
Ніхто (окрім влади Дрогобича, ЛОДА і пані Супрун) нічого доброго про цю псевдореформу не сказав.
"Кидалово" - так. "Перекладають з хворої голови на здорову" - так. "Масові скорочення хочуть зробити руками головних лікарів" - так. «На нас чекають паперово-конвертові конкурси при прийомі на роботу і аби потім не скоротили» - так. Різне казали.. І нічого з-поміж того  доброго.
А тим часом влада вперто доводить, що наміри у неї найкращі, і все буде добре.

Марія Кульчицька, для «Ні корупції!»