Рибачук: Корупцію у військовій сфері ховають під грифом «таємно»

rubachukВ Україні запрацює ще одна антикорупційна організація – Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО), наполовину сформований іноземними експертами із досвідом роботи в антикорупційних і військових організаціях. Реформатори в українському міністерстві кажуть, що окремого антикорупційного органу їм давно не вистачало.

Досвідчені волонтери стримано бажають удачі в боротьбі з корупцією в оборонній сфері, а провладні парламентарії закликають не використовувати гранти на фуршети.

Про це повідомляє «Радіо Свобода».

Міжнародні експерти, громадські діячі та журналісти створили комітет для боротьби з корупцією в оборонному секторі – він буде аналізувати й оцінювати зусилля влади у боротьбі із хабарництвом та іншими злочинами в цій сфері. Незалежний Антикорупційний комітет з питань оборони» (НАКО) є спільним проектом Програми протидії корупції у сфері безпеки та оборони Тrаnsраrеnсу Intеrnаtiоnаl (TI-DSP) та TI України, за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів.

Комітет складається з 6 осіб, наполовину – з іноземців. З українського боку це голова правління «Centre UA» Олег Рибачук, екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко і головний редактор «Української правди» Севгіль Мусаєва-Боровик. Також у комітеті колишній уповноважений представник з питань боротьби із корупцією у Словенії Драго Кос, генерал-лейтенант британської армії, екс-командувач об’єднаного корпусу швидкого реагування НАТО Тімоті Еванс і екс- голова наглядової ради комунальних підприємств Місії ООН у Косові Джеймс Вассерстром. Він також працював в Афганістані, раніше був старшим радником з питань боротьби з корупцією при посольстві США в Кабулі, стратегічним радником і керівником напрямку боротьби із корупцією, спеціальним генеральним інспектором США з реконструкції Афганістану.

«Аналогічна організація була створена з ініціативи Transparency International в Афганістані, де вони моніторили бюджет у близько 15 мільярдів доларів. В Україні зміни відбуваються лише в двох випадках: коли є компетентний потужний тиск західних партнерів і коли до цього долучена українська громадськість. У цьому комітеті обидва фактори», – заявив Олег Рибачук.

За його словами, керувати комітетом буде секретаріат, голову якого призначать пізніше. За словами екс-віце-прем’єр-міністра, це буде досвідчена людина.

«Ця людина обіймала певну посаду, знає особливості українського оборонного сектору. Поки що у комітету було лише одне зібрання. Зараз ми готуємо свої пропозиції стосовно співпраці з НАТО», – заявив Рибачук.

Також він наголосив, що корупцію у військовій сфері ховають під грифом «таємно», зокрема експерти комітету аналізують те, що відбувається в «Укроборонпромі» – державного холдингу, який займається постачанням військової техніки в Збройні сили України.

За словами керівника проектного офісу реформ при Міністерстві оборони Андрія Загороднюка, потреба в такому комітеті відчувалась давно.

«Офіс реформ займається антикорупційною тематикою тільки щодо змін у процесах і процедурах, але це дуже довгий шлях. А комітет буде направлений на те, що конкретно сьогодні робиться в міністерстві з точки зору корупційних питань», – заявив Загороднюк.

Як повідомляв «Ні корупції!», більшість експертів, громадян та представників міжнародної спільноти впевнені, що на сьогодні темпи боротьби з корупцією є незадовільними.

Читайте також Зі всіх VIP-чиновників за рік в Україні сіли в тюрму лише троє слідчих і голова сільради