Активісти vs забудовник: перша перемога у боротьбі проти кам’яних джунглів Голосієва

potehyna-9

Перша перемога – дві молоді мами, активістки з Голосієва, виграли суд проти забудовника, який хотів стягнути з них майже 350 тисяч гривень за те, що вони начебто «змушували місцевих жителів кидатися під колеса будівельного транспорту, ходили по пішохідному переходу і заважали будівельникам займатися господарською діяльністю».

Нині Олена зітхає з радісним полегшенням і називає першу перемогу у суді важливою подією у боротьбі активістів столичного Голосієва з новими забудовниками їхнього району, які на замовлення Служби безпеки України зводять житловий комплекс на державних землях оборони впритул до Національного природного парку «Голосіївський», намагаючись таким чином  перетворити їхній район на кам’яні джунглі.

Так, 10 жовтня Голосіївський районний суд став на сторону місцевих мешканок Олени та Павлини і відмовив у задоволенні позовних вимог у повному обзязі підрядній організації ТОВ «Компас-Груп», яка здійснювала будівництво на вулиці Потєхіна, 9 на замовлення Служби безпеки України.

Світлини з судового засідання, що розміщені у ФБ-спільноті Об'єднання громадян «Вартові Голосієва»:

3

4

2

«Вони (забудовники – ред.) виставили нам 344 тисяч гривень за те, що ми, дві мами неповнолітніх дітей, нібито перешкоджали здійсненню їхньої законної господарської діяльності, і це завдало їм фінансових збитків на цю суму. ТОВ «Компас-Груп» хотів, щоб ми визнали, що вони проводять законну господарську діяльність, що, власне, взагалі не є в компетенції фізичних осіб», - розповідає «Ні корупції!» Олена і додає про інші вимоги, які висував забудовник у позовній заяві.

За її словами, позивач хотів у судовому порядку заборонити їм проводити мирні зібрання, на які їх уповноважували мешканці, та здійснювати активну громадську діяльність, зокрема, ходити по пішохідному переходу, тобто, по єдиній дорозі, якою вони можуть дістатися до певних об’єктів.

«По суті, мені хотіли заборонити ходити по пішохідному переходу, бо це прояв громадської активності. Якщо б ви побачили нашу маленьку вулицю Потєхіна і наш єдиний на всю вулицю перехід, ви б зрозуміли абсурд позову. Наш пішохідний перехід - це фактично єдина дорога, якою я можу пройти до зупинки маршрутного таксі, або до бювету, і забудовник хотів заборонити мені ходити цим переходом», - розповідає Олена.

Вона додає, також забудовник хотів через суд заборонити активістам, щоб вони паплюжили його чесне ім’я. Хоча, каже активістка, про назву забудовника вони дізналися тільки після того, як ТОВ «Компас-Груп» подав на них до суду, оскільки до цього часу у всіх документах підрядником будівництва ЖК «Берген» на замовлення Служби безпеки України зазначалось ТОВ «Домобудівна компанія №7».

Витяг із позовної заяви «Про визнання права на здійснення законної господарської діяльності товариства, припинення дій, що порушують права товариства на заборону вчинення дій, що порушують його права, та відшкодування шкоди»:

6

7

9

Зазначимо, що позов до суду проти мешканців вулиці Потєхіна у Голосіївському районі столиці ТОВ «Компас-Груп» подало влітку вже після того, як завдяки проведенню низки мирних протестів фірма почала вивозити з території будівельного майданчика на вулиці Потєхіна, 9 своє обладнання. Як казали тоді самі активісти, мабуть, звернення до суду було своєрідною помстою забудовника за вимушений відступ з будмайданчика через натиск громади.

Водночас, як зазначають місцеві мешканці, перша їхня перемога в суді дуже важлива, однак вона не означає, що забудовник відмовився від своїх планів зводити ЖК «Берген».

Нині у судах розглядається позов мешканців вулиці Потєхіна та ГО «Спілка Порятунку Голосієва» до Департаменту містобудування та архітектури КМДА, який, порушуючи чинну містобудівну документацію та законодавство України, видав містобудівні умови та обмеження замовнику будівництва - Службі безпеки України на зведення ЖК «Берген» впритул до об'єкту Природно-заповідного фонду України — Національному природному парку «Голосіївський».

Крім того, нещодавно відбулося чергове засідання у справі, в якій мешканці вул. Потєхіна та ГО «Спілка порятунку Голосіїва» виступають позивачами проти Мінрегіонбуду, який з багатьма порушеннями дозволив забудовнику ТОВ ДБК-7 відхилення від державних будівельних норм (ДБН) при зведенні ЖК «Берген».

«Виявляється, що наш мікрорайон малонаселений – принаймні, так стверджує забудовник і тому зменшує кількість місць у запланованому дитячому садочку з 218 (згідно ДБН) до 120, посилаючись, що в мікрорайоні вже існує один. І не важливо для ДБК-7 разом з Мінрегіонбудом, що місць у тому садочку лише 45, що заповнений він на 180% і що в електронній черзі знаходиться ще 170 дітей. Це зайва інформація, коли на кону великі гроші», - йдеться на сторінці ФБ-спільноти Об'єднання громадян «Вартові Голосієва».

Історія протистояння громади Голосієва із забудовниками, що зводять ЖК «Берген» на вул. Потєхіна, 9 впритул до Голосіївського лісу, почалася взимку, коли люди побачили, що поруч із їхніми будинками встановили паспорт нового об’єкта, відповідно до якого, зведення багатоповерхових будинків має завершитися у 2019 році. Тоді мешканці вул. Потєхіна кілька тижнів поспіль протестували проти будівництва житлового комплексу на 3268 квартир.

10

Як вже писало «Дзеркало тижня», будівництво на вул.Потєхіна, 9 - це не звичайне «проблемне будівництво» столиці. У нього дуже специфічний замовник — Служба безпеки України. І дуже вразливий і беззахисний сусід — Голосіївський ліс.

За радянських часів місцеві мешканці мирно сусідили з київською військовою частиною Е6642 на вул. Потєхіна, 9, яка виконувала функції «глушилки ворожих голосів». Більша частина приміщень і устаткування в/ч перебувала під землею, а на поверхні зеленіли трава й дерева. Після розвалу Союзу, коли потреба в «глушилці» відпала, і зайшла мова про більш суспільно корисне застосування цієї землі, начальник есбеушної частини підписав згоду на передачу цієї ділянки землі Голосіївському парку.

«А за наступні роки територія військової частини (досі обнесена похмурим бетонним парканом із колючим дротом і закрита для пересічних громадян) не тільки перетворилася на прекрасний березовий гай, а й розпалила апетити охочих вигідно реалізувати ласий шматочок землі в чудовому місці столиці», - пише видання.

У 2014 році Служба безпеки України обрала забудовника, який на державних землях оборони почав зводити ЖК «Берген».

Цікаво, що свого часу журналісти програми «Схеми» встановили, що конкурс із визначення забудовника був не один. Причому, інформації про скасування іншого конкурсу так і не було.

«Конкурс на визначення забудовника, за яким визначили переможцем «Домобудівну компанію №7», організувала СБУ у 2014 році. Але був ще один конкурс, там інший переможець та інший результат, інформації про скасування якого немає.

Є два результати. З різними переможцями. В одному право будувати житло на Потєхіна, 9 надано ТОВ «Аркада-Будівництво» в обмін на 332 квартири площею 20 тисяч квадратних метрів для спецслужби. В іншому – ТОВ «Домобудівній компанії №7». В обмін на 327 квартир загальною площею 17,5 тисяч квадратів.

Інформації про скасування результатів котрогось із конкурсів на сайті немає. Щоправда, одразу після того, як «Схеми» направили листи із питаннями щодо цього казусу, на сайті СБУ таки зникло одне з оголошень, де переможцем оголошена фірма «Аркада-Будівництво». Однак інформація таки лишилася у «кеші».

Так, саме та, що мала віддати спецслужбі на 2,5 тисячі квадратів житла більше, ніж «ДБК7». У коштах це втрата для СБУ 32,5 мільйона гривень», - йшлося у розслідуванні програми «Схеми».

За інформацією журналістів, працівники спецслужби отримають 17 536 квадратних метрів житла. Решта, 2 942 квартири, уже продають усім охочим – під брендом будівельної групи «Фундамент».

https://youtu.be/3vEpw3-0t44

У січні цього року прес-секретар СБУ Олена Гітлянська повідомила, що Служба безпеки України звернулася до забудовника з пропозицією призупинити будівельні роботи.

«Служба йде на такий крок, незважаючи на те, що сотні учасників антитерористичної операції, для яких будується житло, чекають на нього. Разом із тим, для нас є важливим врахування інтересів усіх громадян України. Тому ми закликаємо противників будівництва до конструктивного і відкритого діалогу, а не вдаватися лише до протестних та піар-акцій навколо забудови території військової частини. При цьому звертаємо увагу, що Служба безпеки не має правових підстав ініціативно зупинити будівництво», – написала прес-секретар СБУ на своїй сторінці у Фейсбук.

5

Водночас заступник керівника ТОВ «Домобудівна компанія №7» Юрій Сокольницький в інтерв’ю програмі «Схеми» зазначив, що «заява – це добре», але забудовник, який зводить житловий комплекс Берген за адресою вулиця Потєхіна, 9 на замовлення Служби безпеки України, не збирається зупиняти будівельні роботи, бо  не встигне тоді з термінами, та й частину квартир все ж таки треба передати СБУ.

Втім, нині, за словами активістів, будівництво на Потєхіна, 9 не ведеться, однак вони все ще бояться «рецидиву» та повернення змовників і виконавців будівництва до втілення своїх планів.

Водночас мешканці вулиці Потєхіна у Голосіївському районі столиці сподіваються, що завдяки спільним зусилля їм удасться запобігти транспортному та комунальному колапсу у районі, що замість житлових свічок та торгово-розважальних центрів нарешті будуть зводити школи та садочки, яких зараз катастрофічно не вистачає (за офіційними даними, на сьогодні в районі не вистачає 9 шкіл і понад 10 садочків), і що в Окружному адміністративному суді м. Києва, де розглядаються їхні три позови щодо будівництва ЖК «Берген», судді прислухаються до них і не дадуть забудовникам перетворити їхній район у кам’яні джунглі.

Валентина Новицька, "Ні корупції!"

Читайте також "Забудовник відкликав позов проти активістки"