Чому боротьба із Кремлем важливіша, ніж боротьба з корупцією

zapysatyПеремога над корупціонерами необхідна для того, аби Україна відбулася як успішна держава, але для цього треба цю державу спочатку зберегти.

Про це йдеться у статті «Корупція проти війни. Чому боротьба із Кремлем важливіша за боротьбу із хабарниками», що розміщена на «Еspreso.tv».

З моменту втечі Януковича національною ідеєю українців, окрім відсічі кремлівській агресії, стала боротьба із корупцією. Про це майже щомиті можна почути, ввімкнувши будь-який інформаційний канал.

Навіть колишній американський посол Джеффрі Пайєтт напередодні власного від'їзду з Києва заявив про те, що корупція є не меншою загрозою для України, ніж російські танки. Цю привабливу тезу раз за разом повторюють усі вищеперераховані категорії українських персон, включно із дуже і не дуже одіозними регіоналами.

«Варто сказати, що привабливість цієї тези зрозуміти легко. Кожен українець хотів би жити у країні, яка б гарантувала йому безпеку і високий рівень життя, і не платити за це хабарі. І здається логічним, що ефективна та некорумпована країна здатна краще опиратися зовнішній агресії, ніж дисфункціональна держава на чолі із клептократами.

Зрештою не дарма корупцію часто порівнюють із раковою пухлиною, що повільно, але впевнено підриває здоров'я пацієнта і робить його вразливим до інших хвороб. Тому давайте боротися із корупціонерами», - йдеться у статті.

За словами автора, аналогія із раковою пухлиною прекрасна ще й тим, що досить добре дає зрозуміти терміновість вирішення проблеми. Адже корупція, як і рак, річ смертельно серйозна, але вбиває вкрай повільно. Це дає пацієнту шанс дістатися лікарні, розпочавши довгий, складний і неприємний процес лікування. Лікування, відчуття під час якого, можуть бути гіршими, ніж симптоми хвороби на її ранніх стадіях. І це лікування потребує вдалого часу та місця, аби організм міг його перенести.

Проблема виникає у тому, що в даний момент Україна знаходиться у стані неоголошеної, але вкрай інтенсивної війни із Росією. Війни, що лише незначною своєю частиною відбувається у вигляді бойових зіткнень, перебуваючи здебільшого в інформаційній, економічній, дипломатичній та політичній площинах.

«Тому якщо вже порівнювати проблему корупції із раком, який потребує термінового лікування, аби пацієнт вижив, то війну можна спокійно порівняти із перестрілкою, в яку наш нещасний пацієнт втрапив дорогою до лікарні. Хвороба від цього не втратила своєї актуальності, але встромляти голку від крапельниці у тіло із простреленою макітрою щонайменше неефективно.

Аргумент щодо того, що саме корупція спровокувала російську агресію виглядає так само по-ідіотські, як і розповіді про те, що зґвалтування - наслідок носіння жінками міні-спідниць. Для того, хто вважає зґвалтування нормальним способом задоволення власних потреб, привід завжди знайдеться», - повідомляє видання.

Автор стверджує, що власне тому запевнення західних донорів, російських лібералів, незалежних експертів та просто небайдужих про те, що Україна має зосередитися на боротьбі із корупцією, а не на вигнанні російських танків, схожі із спробами вштрикнути голку із дозою хіміотерапії у людину, що намагається вижити у стрілянині. У лікуванні хвороби це однозначно допоможе.

Але для шансів вижити у боротьбі із ворогом це може мати непередбачувані наслідки. Адже більшість тих, хто говорить про боротьбу із корупцією, дуже погано розуміє, яким чином досягти тієї самої ідеальної держави, де ніхто не бере хабарі і все працює ефективно, паралельно вигравши війну із Росією.

«Реальна боротьба з корупцією - це не «посадити он того корупціонера». Бо на його місце прийде інший, іноді більш принциповий, але здебільшого просто такий самий мерзотник. Реальна боротьба з корупцію навіть не є створенням певних раціональних правил, за якими все погане буде каратися, а все добре - отримувати стимулювання. …реальна боротьба із корупцією - це створення інститутів та інституцій, в яких правила будуть дотримуватися», - наголошує автор і додає, що неможливо отримати чесний український парламент, не побудувавши хоча б декілька відносно чесних партій. Неможливо отримати чесний український уряд, не отримавши чесного парламенту. Неможливо отримати чесного українського президента. Просто неможливо. Принаймні на даному етапі розвитку українського суспільства.

«Єдине, що зараз можливо, обирати серед тих політиків, для яких Україна все ж є країною, за яку вони борються, і тих, яким легше отримати владу завдяки колаборації із її ворогами. Все інше потребує десятків років політичної конкуренції та не одного виборчого циклу. І до реального опанування корупції це призведе лише за умови, що ці роки і цикли проходитимуть у реально, а не номінально незалежній країні.

Тому на російські танки, а разом з ними проросійських бізнесменів, політиків та проросійські телеканали варто зважати трохи більше, ніж декому б цього хотілося» , - йдеться у статті.