Афера року. Хто покладе собі в кишеню 180 мільйонів при купівлі нового офісу Одеської міськради?

фото з fb-акаунту Inna Bilous

Будівля заводу "Краян". Фото з fb-акаунту Inna Bilous

18 листопада о 17 годині на сайті Одеської міської ради з’явилося неочікуване оголошення про те, що через 18 годин відбудеться позачергова сесія Одеської міської ради. Ще через 4 години стала зрозуміла і причина такого поспіху. Мерія хоче купити дві побиті життям будівлі колишнього заводу "Краян" за 185 мільйонів гривень.

skrin-1

О 9 годині вечора напередодні сесії на сайті розмістили відповідний проект рішення. А поспіх був потрібний для того, щоб ніхто не встиг розібратися в нескладній корупційній схемі, яка стоїть за цим рішенням.

А саме:

Менше ніж рік тому все майно колишнього заводу «Краян» було куплено на електронних торгах приблизно за 11,5 мільйонів гривень.

skrin-2

За цю суму було придбано величезну кількість різноманітного майна:

skrin-3

skrin-4

Навіть якщо не брати до уваги рухоме майно, то з договору випливає, що за ці 11,5  мільйонів у листопаді 2015 було придбано більше 44 тисяч метрів квадратних нерухомого майна колишнього заводу «Краян». Таким чином вартість одного метру квадратного будівель склала близько 260 грн. за квадратний метр (11,5 мільйонів розділити на 44 тисячі метрів).

Дві будівлі площею 7967,1 і 6427,4 метри, які зараз хоче купити Одеська міська рада, були продані в листопаді 2015-го приблизно за 3,8 мільйона гривень ((7967,1+6427,4)*260 грн.)

Менше ніж через рік Одеська міська рада дала згоду  купити ці ж дві будівлі вже за 185 мільйонів гривень (вартість квадратного метру майже 13 000 грн. за м2). Тобто, тільки на нескладній схемі перепродажу цих двох будівель хтось покладе собі в кишеню близько 180 мільйонів гривень. Звичайно, перед продажем зробили косметичний ремонт. Але будинки так довго стояли неприкаяними, що потребують капітального ремонту, який також буде коштувати Одеській міській раді значних коштів.

skrin-5

Оцінку вартості будівель робило приватне підприємство «Брокбізнесконсалт». Висновок, що з себе являє  контора, можна зробити з рішення суду по справі № 520/16705/14-к.

Якщо коротко, то у червні 2016 року директор цього підприємства була засуджена до двох років ув’язнення за порушення механізмів оцінки державного майна (необґрунтовано занижувала ціну на різні товари від 65 до 90%).

Нескладно зрозуміти, що за один рік хтось обікрав громаду двічі. Вперше, коли рік тому купили у держави будівлі заводу по максимально заниженій ціні близько 3,8 мільйонів гривень. І вдруге, коли збираються продати цю будівлю громаді назад вже за 185 мільйонів гривень.

Громадська організація «Антикорупційний офіс» звернулася до НАБУ, з проханням розібратися в цій корупційній схемі. Зокрема, треба розібратися з фірмами-прокладками, які були утворені для реалізації цієї корупційної схеми і які пов’язують з фахівцями по дерибану держаного майна Дубовим і Галантерником. Якщо участь Галантерника в цій корупційній схемі підтвердиться, то нескладно зрозуміти мотивацію Геннадія Труханова для купівлі будівлі по завищеній ціні. ЗМІ називають Галантерника одним із основних спонсорів Труханова. А борги треба повертати.

Але у Труханова є й інші підстави для участі в цій афері.  Справа в тому, що мерія купує будівлі Краяну, щоб перевести туди різні підрозділи Одеської міської ради, які наразі займають безліч будинків у центрі міста. Ринкова вартість цих будинків у центрі  -  захмарна. Після того, як ці будівлі будуть звільнені, мерія зможе їх продати. Оцінщики, які вміють занижувати вартість майна до 90%, в них є. Тож, далі буде…

Олексій Чорний, для «Ні корупції!»

Для підготовки цієї статті використовувалися матеріали, зібрані в рамках проекту «Громадський контроль діяльності Одеської міської ради», що реалізується організацією «Антикорупційний офіс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».