Анатомія кривосуддя, або Таємні рішення судді Струкова

strukov-1Нещодавно зі мною трапилася майже детективна історія.

Вивчаючи сумнівні моменти в діяльності голови Октябрського районного суду м. Полтави Олександра Струкова, я звернув увагу, що окремі його постанови не потрапляють вчасно до Єдиного державного реєстру судових рішень (далі ЄДРСР). Хоча це є грубим порушенням вітчизняного законодавства.

Суд загальної юрисдикції повинен вносити до ЄДРСР усі свої рішення не пізніше наступного дня після їх ухвалення або виготовлення повного тексту. Так говорить ч. 3 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень».

Оскільки ж справи стосувалися порушень правил дорожнього руху, суддя мусив дотримуватись іще вужчих часових обмежень.

Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП), а саме ст. 285, передбачає, що відповідна постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Інакше кажучи, вже назавтра суддя мав відправляти до ЄДРСР належним чином оформлені документи.

Номери справ, прихованих від громадськості, я навів у низці публікацій, об’єднаних назвою «Критичні дні судді Струкова» (прочитати їх можна тут: частина перша, частина друга, частина третя).

Щиро кажучи, побачити коли-небудь ті приховані від людського загалу рішення я не сподівався.

Однак у день, коли я надіслав завершальну частину свого розслідування редактору сайту «Ні корупції!», зі мною зв’язалася одна із працівниць Октябрського райсуду.

На умовах анонімності вона передала мені кілька рішень судді Струкова, які той не відправив до ЄДРСР.

Жіночка прямо мені сказала, що їй набридло виконувати незаконні вказівки голови суду й брати участь у підробці документів.

Так моє розслідування отримало несподіване продовження.

Критичні дні судді Струкова тривають

Про те, що до моїх рук потрапила низка паперів, які засвідчують маніпуляції із правосуддям наділеного керівною посадою «жерця» від Феміди, я відразу ж повідомив на своїй сторінці у Facebook.

Це неабияк настрашило об’єкт моєї уваги.

Струков почав поспішно підчищати «хвости».

Розуміючи, в яку халепу втрапив, голова суду вирішив перекласти свою провину на підлеглих. Мовляв, то вони недбалі, неуважні та ледачі. З цією метою в суді розпочато службові перевірки. А «секретні» постанови Струкова поквапом почали вносити до ЄДРСР.

При цьому, намагаючись виплутатися, суддя сотворив ще купу нових «косяків». Я ж отримав набагато більше зразків його викрутасів із судочинством, ніж мав до того.

А ще відпала необхідність публікувати передані мені копії документів. Тепер я можу посилатися безпосередньо на базу даних ЄДРСР. Хоча розміщені в ній рішення й знеособлені, персональні дані фігурантів справ мені відомі, що неабияк примножує шанси дізнаватися додаткові подробиці – Google допомагає.

Водночас совісна працівниця суду, яка допомогла мені, залишиться у безпеці. Тепер Струков точно не зуміє її вирахувати.

«Дишло» в руках судді

Адміністративні правопорушення за ст. 124 та 130 КУпАП в Октябрському районному суді можуть розглядати тільки дві особи – безпосередньо голова суду Олександр Струков та його заступниця Ганна Андрієнко. Такий майже феодальний привілей на кшталт права першої ночі делегували їм збори суддів.

andrijenko

Заступник голови Октябрського районного суду Ганна Андрієнко | стоп-кадр із відео Bastion.Tv

Перша стаття передбачає порушення ПДР, які спричинили пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. Друга – керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

До 7 липня цього року, за відсутності обтяжуючих обставин (ч. 1 ст. 130), нетверезому водієві загрожував штраф у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто, 3400 гривень, або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 1 до 2 років, або адміністративний арешт тривалістю від 7 до 10 діб. Так само каралася й відмова від проходження огляду на стан сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, протипоказаних людині за кермом.

Повторне протягом року вчинення подібного правопорушення (ч. 2 ст. 130) тягло за собою втрату водійських прав терміном від 2 до 3 років або ж адміністративний арешт (від 10 до 15 діб) з можливістю вилучення транспортного засобу.

Якщо водій примудрявся й після цього впродовж року ігнорувати зазначені приписи (ч. 3 ст. 130), його позбавляли прав (тривалістю від 3 до 10 років) і самого автомобіля.

ДТП з пошкодженням транспортних засобів (ст. 124 змін не зазнала) тягне за собою накладення штрафу (20 неоподатковуваних мінімумів – 340 гривень) або втрату водійських прав терміном від 6 місяців до 1 року.

Така варіативність у покаранні – потужна зброя в руках недобросовісного судді, зацікавленого у неправомірному поліпшенні свого фінансового становища.

Суддя – кращий друг п’яниць та наркоманів за кермом, якщо вони платоспроможні

21 червня поточного року у справі № 554/4618/16-п суддя Струков виніс постанову, яка у ЄДРСР з’явилась із запізненням у 2,5 місяці.

Станом на 7 вересня це рішення було відсутнє в Реєстрі.

Якийсь нібито непрацюючий громадянин С. 4 червня, то була субота, близько 16 години 15 хвилин скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП. Він керував автомобілем (марку авто суддя вирішив чомусь не вказувати) з явними ознаками наркотичного сп’яніння. Зокрема, відзначалися «сповільненість мови» та «сповільнена рухливість ходу».

Інцидент трапився на вул. Ломоносова, 3-а, в м. Полтаві.

У присутності свідків порушник відмовився від огляду на стан наркотичного сп’яніння.

Проте в судовому засіданні він повністю визнав свою вину.

Зваживши на всі обставини, суддя вирішив, що водій-наркоман заслуговує на штраф у сумі 3400 гривень. Крім того, з нього було стягнуто на користь держави судовий збір – ще 275 гривень 60 копійок.

На перший погляд, суддя ухвалив законне й справедливе рішення.

Та нескладний пошук в інтернеті змусив мене засумніватися в цьому. Чоловік з абсолютно ідентичним ПІБ, згідно з відомостями у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, не є безробітним.

Із 2014 року він зареєстрований підприємцем і надає послуги вантажним автомобільним транспортом.

vodij-narkoman

Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань

Зрозуміло, що для професійного водія, до того ж, підприємця, який перевезеннями заробляє собі на життя, втрата прав рівнозначна фінансовому краху. І він зробить усе, аби залишитися з тим документом, що слугує для нього засобом для існування.

Водночас 34-річний наркоман за кермом вантажівки, хай і малотоннажної, створює істотні ризики для інших учасників дорожнього руху та й для пішоходів. Особисто я не хотів би опинитися на його шляху.

Тим більше, що правопорушення він примудрився скоїти за місцем свого проживання (подробиці інциденту суддя теж замовчує). На невеличкій тихій вулиці у приватному секторі, де поліція просто так з’явитися не могла.

vn-2

Сервіс Google Street View дозволив відшукати і вулицю, і машину

Інша справа, яка теж була розглянута Струковим 21 червня, але в ЄДРСР вигулькнула вже після 7 вересня, мала номер 554/4862/16-п.

Саме такого чоловіка розшукати не вдалося, але марка автомобіля вказує на професійну діяльність, пов’язану з використанням транспортного засобу, та зацікавленість у збереженні відповідних прав.

pezho

Peugeot Partner | фото Вікіпедії

«Peugeot Partner» позиціонується як вантажопасажирський автомобіль. Маючи габарити легковика, він вирізняється вантажопідйомністю комерційного фургона, просторим салоном і величезним багажником.

5 червня громадянин Д. сів за кермо такого авто напідпитку. Протокол засвідчив запах алкоголю, нестійку ходу, нерозбірливу мову. Від проходження огляду на стан сп’яніння водій відмовився. У присутності свідків!

Проте в суді правопорушник розповів, що він просто стояв на вулиці. А до службової автівки, яку його товариш пригнав з ремонту, підійшов тоді, коли поруч із нею зупинилася машина патрульної поліції.

Негідники-копи «повідомили, що він керував автомобілем у нетверезому стані».

Безіменний «товариш» на той час устиг уже залишити Peugeot й ретируватися пішки. Розшукати його та допитати як свідка Струков навіть не намагався.

Доданий до матеріалів справи диск із відеозаписом події суддю не переконав. Володар мантії не побачив, що за кермом автомобіля перебував громадянин, зафіксований у протоколі, складеному працівниками поліції.

Не влаштував суддю і сам протокол.

Я не беруся стисло передати зміст тієї словесної еквілібристики, до якої вдався творець «правосуддя», щоб визнати його недопустимим та неналежним доказом.

Виходить так, що для оформлення саме цього правопорушення «копи» використали якийсь неправильний бланк протоколу.

Водночас Струков сам плутається. Називаючи кілька разів документ «протоколом від 05.06.2016 року серії АП2 №108223» як доказ, одержаний незаконним шляхом, він відкидає «протокол про адміністративне правопорушення серії АП1 № 980361 від 31.05.2016 року»!?

Попри ці невідповідності «законник» Струков заявляє:

«сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь».

Відтак, суддя постановляє:

«Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч.1 КпАП України провадженням закрити за відсутністю в його діях складу вказаного адміністративного правопорушення».

Пивом по зубу

21 червня о 15:05 під час прийому громадян Струков хотів розглянути справу № 554/4158/16-п. Не зумів. Надолужив 4 липня.

Проте постанову довго не поспішав оприлюднювати, хоча законної сили вона набула 15 липня. До ЄДРСР її внесено після 7 вересня.

Відповідно до протоколу, громадянин С., менеджер ТОВ «НВТА ДТА Сервіс», 19 травня близько 8 години ранку керував автомобілем Skoda Superb, маючи явні ознаки нетверезості: стійкий специфічний запах із ротової порожнини, почервоніння очей, тремтіння рук.

Від проходження будь-яких оглядів на стан сп’яніння правопорушник відмовився. Усе це було зафіксовано в присутності свідків.

У судовому засіданні менеджер повідав про безчинства копів на дорогах. Мовляв, їхав він, правил дорожнього руху не порушував. Але чомусь його зупинив наряд поліції.

Наведу уривок із постанови Струкова дослівно, зі збереженням неповторної стилістики й орфографії:

«На його питання про причину зупинки поліцейський, який йому представився, але посвідчення не предявляв, повідомив що його автомобіль згідно орієнтировки перебуває у розшуку. На моє прохання ознайомити з орієнтировкою поліцейській повідомив, що незобовязаний знайомити мене з документами які стосуються оголошення у розшук автомобіля. Після цього поліцейський звернувся до мене з вимогою надати відповідні документі щодо права керування автомобілем, що я зробив. Ознайомившись з документами поліцейський запропонував мені сісти в салон його службового автомобіля, на що він погодився. Перебуваючи в автомобілі, останній повідомив йому, що він буде на мене складати протокол щодо керування мною транспортним засобом в стані алкогольного спяніння, так як йому не подобається мій зовнішній вигляд».

Далі – гірше.

Громадянин С. пояснив працівнику поліції, що в нього ще звечора дуже болить зуб, тому він випив пляшку пива (ми знаємо прихильність Струкова до правопорушників, які віддають перевагу «нетрадиційним» методам лікування, прикладом може слугувати банкір, котрий розлад серцево-судинної системи регулює кінськими дозами «Hennessy».

strukov-2

Протести полтавців після виправдання Струковим начальника Управління Національного банку України в Полтавській області | фото ІВ «Полтавщина»

Ще зупинений водій розповів «копам», що не спав усю ніч, «пив різноманітні пігулки», а також використовував зубні краплі, тому в нього підпухла щока, і він має поганий зовнішній вигляд.

Довідково, для судді Струкова та громадянина С.! Інструкція для медичного застосування препарату ЗУБНІ КРАПЛІ (DENTAL DROPS) містить пункт «Особливі застереження»:

«При тривалому застосуванні слід утримуватися від керування автотранспортом і виконання потенційно небезпечних видів діяльності внаслідок можливих побічних реакцій (запаморочення, сонливість)».

А в ст. 130 КУпАП мова якраз і йде про перебування правопорушника під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Тож, голова Октябрського райсуду мав би поцікавитися й назвами інших «пігулок», ужитих громадянином С. уночі.

Скріншот сторінки журналу для фармацевтів

Поміж іншого відданий своїй справі менеджер заявив патрульним:

«йому необхідно терміново бути на роботі, щоб відкрити фірму для інших працівників та не зірвати замовлення, а потім відвідати лікаря, бо зубний біль був вже нестерпний».

Та злі копи продовжили збиткуватися над безневинною жертвою: відмовили в перевірці «на алкотесті», натомість пригрозили, що відвезуть у наркологічний диспансер на освідування, потім у відділення поліції, де складуть протокол, а тоді ще автомобіль запроторять на штрафмайданчик.

Настрашеному чоловікові запропонували:

«з усім погодитися, не сперечатися, підписати протокол, […] щиро покаятися , так не створювати ні для кого проблем».

Це він і зробив, а тоді поспішив на роботу – «відкрити фірму». Після цього вже о 9 годині 28 хвилин дбайливий працівник, змучений зубом, який не «взяли» ні пиво, ні краплі, ні пігулки, устиг отримати у наркологічному диспансері довідку про абсолютну відсутність «в організмі» ознак алкогольного сп’яніння.

Нагадаю, менеджер з авто був зупинений близько 8 години. Таким чином, суперечка з патрульними, написання протоколу останніми та пояснень ним самим, отримання тимчасового дозволу на право керування транспортним засобом, виклик друга, переїзд до «фірми», її відкривання, потім поїздка до наркодиспансеру, проходження освідування зайняли менше, ніж півтори години!

У суді громадянин С. заявив, що протокол співробітники поліції сфальсифікували. Проте до цього документу Струков чіплятися не став, хоча його бланк також належав до серії АП2, яку суддя забракував своїм рішенням № 554/4862/16-п від 21 червня.

Суддю цілком задовольнила версія, що правопорушник «у зв’язку із зубним болем, який його діймає вже близько доби, вживав ліки та мав заморений і підпухлий вигляд обличчя».

І Струков написав:

«Незважаючи на порушення встановленого строку проходження медосвідчення на стан алкогольного спяніння із 08 години до 09 години 28 хвилин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 130 ч. 1 КУпАП».

Я поцікавився особою правопорушника. З’ясувалося, що він не зовсім простий менеджер.

47-річний громадянин С. перебуває у шлюбі з громадянкою М., котра належала до вузького кола засновників «ДТА Сервіс». Але потім вирішила вийти зі складу учасників товариства. Жінка позивалася за свою частку майна фірми й виграла суд, а потім так само в судовому порядку зобов’язала колишніх партнерів виплатити їй інфляційні втрати.

У свою чергу ТОВ Науково-виробничий технічний автоцентр «ДТА Сервіс» примудряється вигравати суди за позовами проти нього Виконавчого комітету Полтавської міської ради, що в нашому місті трапляється украй рідко.

Займається ж ця фірма ремонтом і технічним обслуговуванням машин та устаткування промислового призначення, з пріоритетом у налагодженні паливної апаратури та гідравліки.

***

А тепер дозволю собі погратися з суддею Струковим.

Як ретельно він не намагався навести лад зі своїми «паперами», до ЄДРСР потрапили не всі його постанови.

У мене ж вони є.

Тому те, яким вийде продовження мого розслідування, залежатиме виключно від дій недобросовісного голови суду.

Відлік часу пішов.

Ігор Гавриленко, для “Ні корупції!”

При підготовці цієї публікації автор використовував навички, набуті й вдосконалені під час тренінгу з #OSINT, проведеному Дмитром Золотухіним у Полтаві 23.02.2016 року.