Як у Карпатському національному парку землі роздавали

Карпатський національний природній парк

Отримати земельну ділянку під будівництво на території Карпатського національного природнього парку (КНПП) не можливо? Можливо, якщо ти прокурор чи начальник міського відділу поліції. Так, у 2004-2008 роках шість правоохоронців отримали земельні ділянки, які фактично належать парку, але він від них відмовився.

Ділянки з порушеннями

6 жовтня член правління обласної асоціації учасників та ветеранів АТО Юрій Качак оприлюднив документи, що свідчать про порушення законодавства працівниками прокуратури. Він розповів, що генпрокуратурою була створена робоча група з перевірки доброчесності прокурорів, яку очолив «чистильник» Петро Шкутяк. До неї увійшло 20 активістів з усієї України, в тому числі і Юрій Качак.

14694648_585225808347713_573515196_n

На фото: Андрій Фармуга, Юрій Качак,Тарас ШПУК - члени Івано-Франківської обласної асоціації учасників та ветеранів АТО

Качак пояснив, що робочою групою був виявлений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства ще від 27 лютого 2012 року, в якому встановлені порушення при виділенні 6 земельних ділянок прокурорам у присілку Ямна, міста Яремче, оскільки була встановлена неправильно межа КНПП, і ці землі віднесли до території Яремчанської міської ради.

Зміна меж парку

Серед отримувачів землі: Марчук Василь  – керівник Надвірнянської місцевої прокуратури, Перчиць Любомир – начальник відділу обласної прокуратури, Янко Галина – дружина тодішнього прокурора Івано-Франківська (тепер очолює прокуратуру Луганської області). Троє інших вже не працюють зараз у правоохоронних органах.

Як зазначив Качак, незважаючи на те, що ці факти були відомі ще у 2012 році, ця справа припадає пилом. «Навіть якщо відкинути працівників прокуратури, там було задіяно дуже багато посадових осіб, завдяки яким цей злочин став можливим», – наголосив він.

Як випливає з документів, ділянки, які відвели прокурорам, накладають на територію КНПП, а отже, їх відведення відбулося з порушенням земельного законодавства. Крім того, державні акти на право власності були видані Яремчанською міською радою також з численними порушеннями.

Накладання земель

Так, місце земельної ділянки, яку відвели прокурору Марчуку, не відображується на викопіюванні з опорного плану та в схемі розміщення земельної ділянки, а акт вибору ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку було складено на 10 місяців швидше, ніж прийняте відповідне рішення міськради.  А в акті встановлення та узгодження зовнішніх меж відсутня дата і підпис начальника Яремчанського міського управління земельних ресурсів.

Не кращі справи з виділенням ділянки і Любомиру Перчиць. Основне зауваження до проектної документації та виданого на її підставі державного акту полягає в тому, що в проектній документації, а також згідно з обмінним файлом (відмітка про його прийняття відсутня на титульному аркуші проектної документації), конфігурація земельної ділянки чотирикутна з периметром 131, 56 м, а в державному акті вона має трикутну конфігурацію з периметром 144, 72 м.

Під час виділення земельної ділянки у 2004 році дружині прокурора Янко також не обійшлося без порушень. У висновку Яремчанського управління земельних ресурсів вказано, що він виданий з урахуванням позитивних висновків екологічної інспекції та органу охорони культурної спадщини, хоча насправді ці висновки не видавались.

Це було так давно…

Щоб з’ясувати, чому міськрада прийняла ці рішення з порушеннями, і дізнатися про подальші дії, ми звернулися в Яремчанську міську раду. Секретар міськради Володимиром Губарчук, який відповідає за земельні питання, одразу пояснив, що нічого з цього приводу не знає. Мовляв, на посаді тільки 10 місяців, до того був на Майдані та в АТО, а «прийти на роботу і підняти всі справи які до тебе робилися,  нереально».

Проте секретар все ж старанно переписав прізвища прокурорів та пообіцяв розібратися у ситуації, і якщо порушення підтвердяться, то сесія буде скасовувати рішення виділення ділянок цим людям. На думку Губарчука, це все через те, що парк не має державних актів на землі, мовляв, каже, що земля його, а довести цього не може.

Він додає, що його обурюють такі факти, тим паче, коли парк програє суди і не може повернути собі незаконно відібрану землю.

«Була ситуація, що приїхали не місцеві панки, пригородили собі ліс, парк на них подав у суд та й програв. Мене це обурює. Місцевим не можна, приїжджим можна», - обурюється він.

Більше світла на цю справу міг би пролити перший заступник міського голови Тарас Климюк, який у часи, коли Яремчанська міська рада виділяла прокурорам землю, якраз був депутатом. Однак Клим’юк стверджує, що відтоді багато води втекло, а тому він нічого не пам’ятає, тим паче, що земельні питання не входять до його повноважень.

«Пройшов час, я не пам’ятаю цих всіх нюансів. Дуже багато було різних заяв, звернень, може навіть і є такі рішення. Можливо мене не було на сесії, можливо я й навіть цих людей не знаю. В нас у земельному рішенню є коло 50-60 заяв кожного разу. І де навіть ці землі я не знаю», - запевняє чиновник.

«Парк – не винен»

Щедрішими на коментарі виявився заступник директора КНПП з наукової роботи та провідний інженер Василь Бойко. Киселюк одразу заявив, що ці землі треба забрати у прокурорів та віддати учасникам АТО. Мовляв, знає що говорить, однак потім скромно додав:  «Але я думаю, що цього не буде». А все тому, що судові тяганини можуть тривати близько п’яти років, і виграш парку там малоймовірний.

В адміністрації КНПП переконують, що їхньої вини у відведенні прокурорам землі, яка належить парку,  немає. Мовляв, вони можуть тільки погодити межі ділянок, які межують з їх територією, і на цьому їхні юридичні можливості закінчуються. Киселюк і Бойко обурюються, що завжди в таких випадках шукають винних серед працівників парку, а не в організаціях, які роблять державні акти на землю, чи в органах місцевого самоврядування.

З’ясувалося, що Бойко навіть брав у 2012 році участь у перевірці з дотримання вимог земельного законодавства на території присілку Ямна, однак він переконує що ані про результати перевірки, ані про складений акт йому нічого невідомо.

«Мене поставили до відома по цих земельних ділянках, коли була перевірка, - розповідає він. - Почалося з того, що Перчиць почав будувати будинки біля дороги. В той час прокурором Івано-Франківської міжрайонної прокуратури був Павло Ляшенко. Він проводив у нас перевірки, і коли ми з ним їхали з Ворохти до Яремчі, то додивилися, що йде будівництво, і він зініціював цю перевірку. Чим вона закінчилася, мені не було відомо, бо його перевели в іншу область».

Однак Бойко додає, що ходили чутки, що прокурори відмовилися від цих ділянок.

«В нас не записано, що ми маємо слідкувати за станом земельних ділянок у КНПП, не ми цим займаємося. Цим має займатися прокуратура. От, наприклад, почалося зведення будинку в урочищі, начальник відділення написав акт про це, ми подали його у правоохоронні органи, і дальше вони мають цим займатися. Будинок вже добудовується, і ніякого результату. От скажіть мені сенс перевірки в 2012 році? Що вона дала?», - обурюється Киселюк.

Його підтримує і інженер Бойко. Каже, що з понад 30 перевірок та 10-12 позовів до суду дійшло тільки приблизно 5 справ. Крім того, вони бідкаються, що виграти справу у суді КНПП дуже важко, тому що часто суд виносить рішення не на їхню користь. А навіть якщо він і визнає недійсними державні акти на право власності тої чи іншої земельної ділянки, то повернути їх у власність парку важко, адже ніде немає прописаної процедури.

«Є рішення по трьох земельних ділянках вищого господарського суду  про те, щоб повернути їх у власність КНПП. Але як їх повернути, якщо вони офіційно не вилучалися з території парку?», - нарікає Бойко.

Що ж до ситуації з відведеннями ділянок прокурорам, то він пояснює, що все сталося через неправильно встановлену межу парку. За словами Василя Бойка, схема парку виготовлялася ДП «Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру», яке у 2001 році виготовляло парку державні акти. Мовляв, підприємство за підписом директора подало схему, що межа парку проходить саме по тій лінії.

«Попробуй пересвідчитися, що це не так, якщо у нас до червня 2012 року не було електронної версії державних актів, аж потім з’явилися у зв’язку з цим. Так що це вони вказали неправильну межу парку», - продовжує Бойко.

Однак навіть незважаючи на те, що в парку про це знають, подавати позов до суду, щоб повернути змелю, не збираються – чекають, поки це зробить прокуратура. Заступник директора каже, що парк також може подати в суд, однак не бачать у цьому сенсу.

«Хто буде фінансувати судові витрати? Був акт від 2012 року, який склала земельна інспекція, і нічого не зроблено, то що ми будемо ще раз зараз подавати? Ви знаєте, скільки у прокуратурі є справ по земельних ділянках КНПП?», - наголосив Киселюк.

Разом з тим, Василь Бойко переконує: парк не заціплений у тому, щоб роздавати комусь землі, бо якщо б це було так, то почали би зі своїх працівників, а не з прокурорів.

Не так прокурори, як парк?

Наш кореспондент звернувся з офіційним запитом у прокуратуру Івано-Франківської області, однак наразі відповіді ще немає. Проте член робочої групи з перевірки доброчесності прокурорів Юрій Качак повідомив, що зараз в Івано-Франківську перебуває головний чистильник прокуратури Петро Шкутяк, і  приїхав прокурор Луганської області Володимир Янко, який вже дав пояснення. Також допитано Марчука та Перчиця.

За словами Качака, правоохоронці за вислугою років мають право на виділення житла. Однак коли міським головою Яремче був Микола Палійчук, він виділив шістьом правоохоронцям земельні ділянки. У 2013 році прокуратура провела службову перевірку і встановила, що складу злочину у виділенні цих ділянок немає.

«У відповідь на запит прокуратури КНПП відписав, що це не їхні землі. Державна інспекція з сільського господарства відповіла, що землі Янко не відносять до земель КНПП і розташовуються на відстані 15 м від межі, - повідомляє Качак. -  А в довідці про результати проведення спільної перевірки при залученні спеціаліста держінспекції сільського господарства пише, що  неможливо можливе встановити фактичне проходження межі КНПП на місцевості, а відповідно, і встановити наявність порушень при наданні та використанні ділянок КНПП, зокрема громадянина Перчиць Л. З»

Крім того, у відділі держкомзему в м. Яремче архівні примірники державних актів на право постійного користування Карпатського НПП та землевпорядна документація до актів відсутні. Також відсутня і землевпорядна документація щодо винесення на місцевість меж земельних ділянок  парку.

Відповідь держкомзему

Тодішній директор КНПП Антон Яворський підтвердив відсутність первинної документації землеустрою та те, що при виготовленні державних актів на право постійного користування землею межі на місцевість не виносились, а були частково винесені у 2006-2008 роках. Тож, згідно з документами, які отримала прокуратура під час службової перевірки, встановлено, що виділені ділянки не входять до території парку.

Відповідь директора КНПП

«З’ясувалося, що ніяких конкретних меж парку немає, тобто, хочеш отримати землю, перекопуєш стовпчик вліво-вправо і коригуєш межі парку», - обурюється секретар обласної асоціації учасників та ветеранів АТО та громадський діяч Андрій Фармуга.

Відтак, учасники АТО повідомили, що всі напрацювання по цій темі вони передадуть Петру Шкутяку, і генеральна прокуратура вже зробить висновки, чи були порушення при виділенні землі прокурорам. А самі атовці звернуться до депутатів від Прикарпаття, щоб вони як законодавці вжили заходів щодо встановлення реальних меж КНПП, оскільки таке свавілля треба зупинити.

Наталя Деркевич, для “Ні корупції!”