Залізничні схеми: «Благодарочка»

Group of cleaners holding a blank white banner

Українська залізниця залишається добре укріпленим форпостом корупції. Закритість та специфіка її діяльності гарантує посадовцям залізничних компаній відносну «тишу» і свободу мислення. Нещодавно генеральний директор ПАТ «Укрзалізниці» Войцех Бальчун зазначив, що навіть не здогадувався, якою проблемою є корупція для залізниці. Тож, будьте уважні і обережні - державне фінансування вирушає до станції «відкат».

Цього разу ми поговоримо про «улюбленця» «Української залізничної швидкісної компанії» (філія ПАТ «Укрзалізниця»).

Назва ТОВ «Благодарочка» тонко натякає про готовність товариства «співпрацювати» з замовником. За незрозумілим збігом обставин маловідома приватна фірма із дивною назвою займає ІІ місце в рейтингу закупівель швидкісних залізниць, поступаючись тільки «Крюківському вагонобудівному заводу». Залізнична компанія в 2016 році провела закупівлі у "Благодарочки" аж на 4,3 мільйони гривень, що досить непогано для такого собі середнячка українського бізнесу.

pokaznyky-shzk

Всього ж ТОВ «Благодарочка» за 2016 рік виграло державних тендерів на суму 5,85 мільйонів гривень. Як бачимо, 75% всіх держзакупівель цієї фірми припадає саме на швидкісну залізничну компанію.

pokaznyky-blahodarochka

5 червня цього року Філія «Українська залізнична швидкісна компанія» оголосила тендер на закупівлю мийних засобів на суму 1,1 мільйони гривень. В технічній документації предмету закупівлі розкрито вид товару: засіб мийний лужний 6590 кг. Та попри те, що на перший погляд, банальна закупівля мийного засобу не мала би містити підводних каменів, «Українська залізнична швидкісна компанія» чомусь відхиляє всі пропозиції конкурентів «Благодарочки» і укладає з останньою договір за ціною, на 260% вищою за пропозицію суперників «фаворита».

tz

myyuchi-zasoby-1

Замість 380 тисяч гривень залізниця заплатила 997 тисяч гривень за 6590 кг мийного засобу. Тобто, по 151 гривні за кілограм. При цьому залізнична компанія вказала лише формальну причину відхилення більш вигідних пропозицій, посилаючись на нібито їх невідповідність умовам тендерної документації. В чому саме полягала ця невідповідність, конкурентам так і не вдалося дізнатися, адже всі скарги цінового переможця залишилися без розгляду.

vidhylennya-hrenlandiya

vidhylennya-2

Окрім цього, ТОВ «Благодарочка» стає переможцем і в закупівлі 4680 кг кислотного мийного засобу на  суму 744 тисячі гривень для тієї ж швидкісної залізничної компанії. Кожен кілограм кислотного мийного засобу обійшовся залізниці майже в 160 гривень.

zakupivlya-2

Варто зазначити, що «Благодарочка» не є виробником даної продукції. В своїй ціновій пропозиції компанія вказує виробника мийних засобів марки «Prima МК» (кислотний засіб) та «Prima Supra» (лужний засіб) ТОВ «НВП «Атлантіс-Хім», прописане в місті Харкові.

Будь-який користувач інтернету може вільно придбати цю ж продукцію того ж виробника за ціною більш як у 2 рази нижчою, ніж оптова закупівля залізниці. Так пляшка «Prima МК» місткістю 1,1 кг обійдеться нам близько 75 гривень при закупівлі через інтернет-магазин, замість 160 від «Благодарочки». Засіб лужний «Prima Supra» коштує на ринку близько 60 гривень замість переможних 151 за кілограм для залізниці.

tsinova-propozytsiya

pryma-kyslota

pryma-scheloch

Через надання нездорової переваги сумнівній компанії «Укрзалізниця» витратила на придбання мийних засобів на 1 мільйон гривень більше за ринкову ціну. Чи є збігом назва компанії «Благодарочка», чи це таємний меседж нечесному чиновнику, нам залишається лише здогадуватись.

Володимир Даценко, для "Ні корупції!"

Дане розслідування проведено з використанням розширеного модулю аналітики «Prozorro», наданого Transparency International Ukraine.