Ярослав Грицак: Україна — як п’яне весілля: тільки там всі танцюють, а в нас корумпуються

349043Маю невеличку надію, що боротьба з корупцією в Україні тільки починається і ми не дамо ввести себе в оману, перемикаючи увагу на тих, хто дійсно з нею бореться.

Про це у своїй колонці на «НВ» написав Ярослав Грицак, історик, публіцист, професор Українського Католицького університету, коментуючи скандал навколо квартир депутатів Сергія Лещенка та Світлани Заліщук.

«Історія подається як відкриття року: виявляється, наші борці з корупцією самі корумповані!

На ці гучні заяви хочеться відповісти питанням: а хто в Україні не корумпований? Два з половиною роки тому я працював у комісії з виборів директора Антикорупційного бюро. До фіналу дійшли чотири кандидати. На заключному етапі з'ясувалося, що мій особистий фаворит (він звучав краще і переконливіше говорив) складав свою декларацію чотири рази: то він нібито забув вписати ще один будинок, то ще одну ділянку, то ще одну машину. Після цього я вже нічому не дивуюся», - зазначив історик.

«Україна — як п'яне весілля: тільки там всі танцюють, а в нас корумпуються», - зазначив Грицак і додав: «Навіть більше: наша корупційна кількість переросла в якість. За словами Джорджа Сороса, українці досягли майже неможливого — навіть хабарництво змогли зробити нечесним. У кожного є приклади, коли у нього або у друга або родича брали гроші, але так і не зробили того, що обіцяли».

«Я не буду з'ясовувати, чому корупція так глибоко в'їлася в нашу шкіру. Бракує конкретних досліджень, а без них спекулювати на цю тему не хочеться. Підкреслю лише одне: ціна корупції для нас дуже висока. Це наша бідність. Бідність, яка вимірюється тривалістю життя. Показник якої надзвичайно низький, особливо серед чоловіків, що живуть в середньому на 10 років менше, ніж середньостатистичний європеєць», - написав Грицак.

За його словами, Лещенка й Заліщук потрібно оцінювати «не за тим, чим вони схожі на нас (адже ми всі корумповані), а за тим, чим вони відрізняються від нас, намагаючись організувати політичний антикорупційний тиск «знизу».

«Але навіть якби Лещенко і Заліщук виявилися корумпованими, як і мій фаворит на посаду директора Антикорупційного бюро, боротьбу з корупцією потрібно починати не з них. А з вищих ешелонів влади — президента і його оточення. Слова, які приписують Лі Куан Ю, зараз в Україні знають майже всі: “Почавши боротися з корупцією, насамперед ув'язніть трьох друзів. Ви знаєте, за що, і вони знають, за що". Петро Порошенко, представляючи в червні 2014 го тоді ще нового генпрокурора Віталія Ярему, навіть назвав цю цитату своєю улюбленою. Відтоді країна застигла в очікуванні трьох ув'язнених друзів. Поки не побачу хоча б одного з них, не повірю, що у нас почалася боротьба з корупцією», - підсумував Грицак.