ФОТО
| |

Ярослав Грицак: Україна — як п’яне весілля: тільки там всі танцюють, а в нас корумпуються

349043Маю невеличку надію, що боротьба з корупцією в Україні тільки починається і ми не дамо ввести себе в оману, перемикаючи увагу на тих, хто дійсно з нею бореться.

Про це у своїй колонці на «НВ» написав Ярослав Грицак, історик, публіцист, професор Українського Католицького університету, коментуючи скандал навколо квартир депутатів Сергія Лещенка та Світлани Заліщук.

«Історія подається як відкриття року: виявляється, наші борці з корупцією самі корумповані!

На ці гучні заяви хочеться відповісти питанням: а хто в Україні не корумпований? Два з половиною роки тому я працював у комісії з виборів директора Антикорупційного бюро. До фіналу дійшли чотири кандидати. На заключному етапі з’ясувалося, що мій особистий фаворит (він звучав краще і переконливіше говорив) складав свою декларацію чотири рази: то він нібито забув вписати ще один будинок, то ще одну ділянку, то ще одну машину. Після цього я вже нічому не дивуюся», – зазначив історик.

«Україна — як п’яне весілля: тільки там всі танцюють, а в нас корумпуються», – зазначив Грицак і додав: «Навіть більше: наша корупційна кількість переросла в якість. За словами Джорджа Сороса, українці досягли майже неможливого — навіть хабарництво змогли зробити нечесним. У кожного є приклади, коли у нього або у друга або родича брали гроші, але так і не зробили того, що обіцяли».

«Я не буду з’ясовувати, чому корупція так глибоко в’їлася в нашу шкіру. Бракує конкретних досліджень, а без них спекулювати на цю тему не хочеться. Підкреслю лише одне: ціна корупції для нас дуже висока. Це наша бідність. Бідність, яка вимірюється тривалістю життя. Показник якої надзвичайно низький, особливо серед чоловіків, що живуть в середньому на 10 років менше, ніж середньостатистичний європеєць», – написав Грицак.

За його словами, Лещенка й Заліщук потрібно оцінювати «не за тим, чим вони схожі на нас (адже ми всі корумповані), а за тим, чим вони відрізняються від нас, намагаючись організувати політичний антикорупційний тиск «знизу».

«Але навіть якби Лещенко і Заліщук виявилися корумпованими, як і мій фаворит на посаду директора Антикорупційного бюро, боротьбу з корупцією потрібно починати не з них. А з вищих ешелонів влади — президента і його оточення. Слова, які приписують Лі Куан Ю, зараз в Україні знають майже всі: “Почавши боротися з корупцією, насамперед ув’язніть трьох друзів. Ви знаєте, за що, і вони знають, за що”. Петро Порошенко, представляючи в червні 2014 го тоді ще нового генпрокурора Віталія Ярему, навіть назвав цю цитату своєю улюбленою. Відтоді країна застигла в очікуванні трьох ув’язнених друзів. Поки не побачу хоча б одного з них, не повірю, що у нас почалася боротьба з корупцією», – підсумував Грицак.

Доданий до: Корупція в Києві, Новини, Україна, Цитата дня
Теги: , , , , ,

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

Проект «Блогери проти корупції» має на меті створити мережу журналістів та громадських активістів з різних регіонів України та забезпечити їм єдиний ресурс «Ні корупції!» для публікації інформації про факти корупції та зловживання владою на місцях.

Проект виконує Інститут масової інформації за підтримки міжнародної організації Freedom House та МЗС Норвегії