У парламенті з’явився законопроект, який зробить публічними навіть доходи держпідприємств

e-data-loho-2

Державні підприємства не лише не реєструються на порталі Є-дата, а й вигадують способи, як уникнути звітності публічних фінансів.

Експерти розповіли про темпи реєстрації держпідприємств на Є-дата станом на вересень і презентували законопроект, який посилить відповідальність за порушення законодавства про публічні фінанси.

_dsc4252Євген Шульга, директор з розвитку проекту “Ціна держави”

Державні підприємства найповільніше з усіх розпорядників бюджетних коштів реєструється на Є-дата.

В Україні щонайменше 85% державних підприємств не зареєстровані на цьому порталі. Навіть якщо ми відкинемо підприємства, які знаходяться у стані банкрутства, які опинилися на окупованих територіях та в інших проблемних станах,  тим не менше? виходить 75% незареєстрованих.

Темпи реєстрації держпідприємств настільки повільні (приблизно 50 - 60 нових підприємств на місяць), що знадобиться близько десяти років усім підприємствам, аби виконати закон.

Якщо подивитись в абсолютному вимірі, то найгірша ситуація з реєстрацією у Державному агентстві лісових ресурсів, але це тому, що йому дуже багато підприємств підпорядковано. А от якщо взяти у відносному співвідношенні, то я б сказав, що найгірші показники у Національній академії наук України і Міністерстві економічного розвитку. Їм підпорядковано близько 200 державних підприємств, понад 95% з яких не зареєстровані.

Є такі керівні відомства, в чиєму підпорядкуванні перебувають державні підприємства, які повністю виконали норму закону. Серед них - Національний банк України, Пенсійний фонд. Та їхній успіх полягає у тому, що у їхньому підпорядкуванні є усього по одному державному підприємству. 

Рахунки

Державні підприємства часто мають кілька поточних рахунків. Один із них знаходиться в державному казначействі, а другий або інші - поза межами державного казначейства.

На сайті Є-data ми бачимо лише ті дані, які проходять по казначейству. За даними цього порталу, приблизно половина грошей розпорядників бюджетних коштів, які перебувають в інших банках,  не проходить по цьому порталу. Їх просто не видно.

Наш аналіз показав, що кількість транзакцій, які проходять через рахунок державного казначейства, з часом знижується. Це означає, що державні підприємства поступово переводять всі свої розрахунки на ті рахунки, які не показані на порталі Є-data.

Читайте також: Держпідприємства Сумщини тотально не хочуть звітувати про публічні фінанси на Є-дата

_dsc4239Олександр Климчук, голова правління “Громадянське суспільство онлайн”

Відповідно до закону “Про відкритість використання публічних коштів”, понад 80 тисяч юридичних осіб мають звітувати про свої гроші. Поки що на порталі Є-дата зареєструвалися лише 33 400 розпорядників бюджетних коштів - державних чи комунальних підприємств.

Звітність на порталі Є-дата - це ефективність відслідковування, чи кошти були використані за призначенням чи ні. Але для цього треба, аби всі підприємства та установи виконали цей закон.

Приватизація підприємств

Нещодавно президент Петро Порошенко оголосив цілий список державних підприємств, які уряд планує продати найближчим часом. Але якщо ми подивимось на них, то ми маємо зрозуміти, чи прийде інвестор в середовище, яке існує.  

А яке існує зараз середовище? Закон був прийнятий більше ніж 1,5 роки тому, і виконавча влада спромоглася досягти його виконання лише на 15%.

Якщо інвестор ніколи не мав справи з Україною, і він буде вивчати середовище, то, звісно, він побачить, що прийнятий закон виконується лише на 15%, і звичайно, навряд чи буде ризикувати і приходити в таке середовище.

Технічні можливості

Закон передбачає цілу низку технічних вимог, які дозволять громадянському суспільству з сучасними технологіями якісно контролювати розпорядників публічних коштів. На жаль, після року існування порталу ці технічні можливості громадянському суспільству не надані.

Зараз починається новий бюджетний процес на 2017 рік. У 2016 році у бюджеті не передбачили достатнього фінансування для того, щоб виконати всі ці технічні вимоги.

Єдиний спосіб досягнути позитивного результату - це проведення також відкритих тендерів і залучити провідні світові  та локальні компанії  для того, щоб вони могли втілити передбачене законом.

_dsc4268Олександр Опанасенко, депутат Верховної Ради від партії "Об'єднання "Самопоміч”

Проаналізувавши всі проблеми і знайшовши рішення, 15 вересня ми зареєстрували законопроект №5061. Ми вважаємо, що він має виправити ті прогалини, які дозволяють нашим можновладцям, представникам державних підприємств, інших установ не звітувати, не розкривати всю інформацію.

Документ запроваджує суворішу відповідальність за порушення законодавства і унеможливлює зловживання на місцях державними підприємствами, міністерствами, тощо.

Закон “Про відкритість використання публічних коштів” дозволяє розкривати лише витрати. А зрозуміло для всіх, що державні публічні фінанси - це не лише витрати, а й доходи. Тому законопроект №5061 направлений на те, щоб розкрити всі джерела наповнення місцевих бюджетів, державного бюджету.

У разі ухвалення документу ми зможемо навіть подивитися, яке підприємство скільки сплачує податків.

Законопроект дозволить подивитись, як державні підприємства заробляють, звідки йдуть гроші, тому що ми знаємо достатньо велику кількість прецедентів, коли державні установи зловживають своїм становищем.

Наприклад, найбільш поширеною практикою є, коли державна установа здає своє майно за мінімальну вартість, а потім воно просто за ринковою вартістю йде через посередників. І це встановити зараз складно. Я кажу як народний депутат, який зараз працює над двома такими кейсами, тому що ті, хто так чинить, роблять все можливе, аби така інформація ніколи не була оприлюднена.

Цей законопроект якраз дозволяє показати не тільки доходи зведеного державного бюджету та місцевих бюджетів, він так само має розкрити всі доходи державних підприємств. Документ дозволить громадськості проаналізувати, де державні підприємства використовують наше майно неефективно.

Ми маємо розуміти, хто є наповнювачем державного бюджету. Зараз є статистика що 80% бюджету наповнює приблизно 650 підприємств.

Дуже важлива інформація, хто наповнює бюджет міста Києва, які підприємства більше сплачують доходів. Ми як громадянське суспільство маємо потім вимагати від влади, щоб вона підтримувала чи захищала бізнес, який фактично наповнює бюджет і дає можливість бути державі.

Микола Мирний, для “Ні корупції!”