Перегляд підслідності злочинів знизить ефективність боротьби з корупцією – НАБУ

252757Ідея ревізувати Кримінальний процесуальний кодекс України в частинні надання Генеральному прокурору право визначати підслідність злочинів знизить ефективність боротьби з корупцією та може зашкодити міжнародному іміджу України.

Про це йдеться на сайті Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).

На переконанняж НАБУ, діюче законодавство чітко обумовлює, які правопорушення має розслідувати Національне антикорупційне бюро. Запропоновані ймовірні зміни до КПК України, висвітлені в засобах масової інформації з посиланням на Генерального прокурора, замість злагодженої роботи правоохоронних органів із викриття фактів корупції, можуть призвести до хаосу.

«Наразі, якщо оперативні підрозділи будь-якого правоохоронного органу виявляють ознаки правопорушення, вони зобов’язані направити відповідні матеріали до того правоохоронного органу, до якого за підслідністю (відповідно до ст. 216 КПК) відноситься скоєний злочин. Відмова від цього чіткого правила на користь декларованої ідеї дозволить оперативним підрозділам всіх правоохоронних органів (ГПУ, Національної поліції, Державної фіскальної служби, СБУ) направляти матеріали щодо задокументованих злочинів, розслідування яких відносяться до компетенції НАБУ, на власний розсуд в залежності від взаємин з певними слідчими підрозділами нехтуючи вимогами підслідності», - йдеться у повідомленні.

«Це призведе до того, що правоохоронні органи замість того, щоб робити свою справу, будуть займатися тим, що активно реєструватимуть кримінальні провадження щодо міністрів та губернаторів (що є підслідністю НАБУ) заради піару», - зазначив директор Бюро Артем Ситник і додав, що такий підхід підриває базові засади функціонування Національного антикорупційного бюро, однією з яких є його незалежність.

У НАБУ нагадали, що відомство було створено на вимогу суспільства після Революції Гідності у відповідь на неспроможність правоохоронної системи побороти корупцію у владі.

Як повідомляв «Ні корупції!», Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що вважає, що НАБУ не може самостійно справитися із корупціонерами.

«Останній документ, який ми хочемо ініціювати, це припинення спорів про підслідність між НАБУ та іншими правоохоронцями», – сказав Луценко і додав: «В країні наскільки багато злочинності, що віддати виключне право на боротьбу з проявами високопоcтавленної злочинності одному невеликому правоохоронному органу – неефективно».

Раніше очільник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник заявив, що створення НАБУ порушило монополію ГПУ на притягнення прокурорів до відповідальності.

«Тому прокурори не дуже впевнено себе почувають, оскільки з’явився незалежний орган, якому підслідні справи, які порушуються щодо таких чиновників», – заявив Ситник і додав, що вищі посадові особи Генпрокуратури –пряма підслідність НАБУ.