Ми не повинні культивувати бідність. Лещенко відповідає на закиди у “зраді”

leschenko-sНардеп Сергій Лещенко відповідає на звинувачення в тому, що скандалом навколо купівлі дорогої квартири він підставив під удар не тільки себе, а й саму ідею боротьби з корупцією і підірвав довіру до нових політиків.

Тиждень тому Національне антикорупційне бюро винесло рішення у справі нардепа Сергія Лещенка та купленої ним квартири. Головний антикорупційний орган не знайшов ознак кримінального злочину в діях головного антикорупціонера країни. Однак виявив "суперечливі моменти", які можуть вказувати на вчинення нардепом адміністративного правопорушення. Зараз ними займається інший новостворений антикорупційний орган, Національне агентство з питань запобігання корупції.

Поки суд та справа, НВ поговорило з Лещенком про те, якого удару завдала ця історія усьому антикорупційному руху і всім тим, кого прийнято називати політиками нового формату.

Рішення НАБУ поставило не крапку, а поки тільки кому в історії з твоєю квартирою. Підтверджено законність твоїх доходів, але є ознаки адміністративних правопорушень, якими займеться НАПК. Перше – це отримання безвідсоткової позики, яка може розглядатися законом як подарунок, розмір якого перевищує допустимий для державного діяча. Друге – це те, що ти не вніс у декларацію доходи матері, з якою формально не проживав. Це загрожує штрафом, можливо, навіть більшим, але не позбавленням мандата. Чи ти вважаєш це рішення НАБУ справедливим? Чи заплатиш ти штраф, якщо таке рішення прийме НАЗК?

— НАБУ поставило крапку. Їх розслідування показало, що всі мої легальні гроші, зароблені чесним способом, ще до походу в політику, ніякого "незаконного збагачення" не було. Ніяких знижок від забудовника теж. НАБУ також не встановлювало ніяких порушень в частині позики – це просто не їх компетенція.

Почитайте офіційний висновок на сайті НАБУ – вони це називають "суперечливими моментами", і крапку в них поставить НАЗК і суд. Сподіваюся, висновок буде теж оперативним.

Перший суперечливий момент стосується моєї матері. Я стверджую, що не повинен був вказувати її в декларації, оскільки не проживаю з нею і не пов'язаний з нею спільним побутом, що є критерієм декларування членів сім'ї. Ще до обрання депутатом вона розмістила частину моїх грошей на депозиті та потім забирала їх з банку. Я надав договору та квитанції про зняття грошей в якості доказу того, що кошти у мене були накопичені набагато раніше присяги депутата.

Що стосується позики, то не треба її плутати з кредитом. Безпроцентні позики – це норма Цивільного кодексу. Неможливо отримати позику на умовах нижче ринкових, тому що не існує "ринку позик", на відміну від ринку кредитування комерційними банками.

— Якою була б твоя реакція, якщо б такі ж правопорушення були виявлені не до тебе, а до когось з твоїх опонентів по парламенту?

— Повторюся, що відносно мене не знайдено правопорушень. Повірте, керівництво НАБУ занадто дорожить своєю репутацією, щоб безпідставно когось вигороджувати. Будь-які правопорушення повинні спричинити за собою покарання. Незалежно від того, кого це стосується.

Багато хто не вірить, що гроші в борг тобі дала саме Олена Притула. Медіа-бізнес в Україні – не найбільш грошовите заняття, а її мовчання тільки підливає масла у вогонь. Чому вона мовчить?

— Відповідь на це питання є в статті на сайті Громадського ТБ, де проаналізовано всі доходи Олени Притули. Вони також були досліджені НАБУ, і жодних порушень виявлено не було. Що стосується Олени, це її право – вступати в публічні пояснення чи ні.

— Ти вважаєш, що це спеціально роздута кампанія, мета якої – дискредитувати тебе. Хто її організував?

— Я шкодую, що частину суспільства щиро зачепило це придбання, яке я зробив за особисті заощадження. В умовах економічного спаду це відчувається особливо гостро. Але повірте мені, такого роду куплівлі ти робиш раз на 20-30 років, і ми скористалися хорошою пропозицією на ринку. Що було далі? За мною стежили. Договір купівлі був підписаний 31 серпня о 18:15. А вже менше, ніж через добу, інформація про нього з'явилася на facebook людей, близьких до Кононенка і Грановського До дезінформаційної атаки приєднався Народний фронт, який ненавидить мене за розкриття схем Мартиненка і Авакова. Близький до них сайт і телеканал Еспресо спеціально промовчали про частину доходів в моїй декларації, щоб могло скластися враження, що моїх легальних грошей не вистачає на покупку квартири. А їх вистачало, тому вони свідомо обманювали суспільство.

— Чого, по-твоєму, домагаються цим?

— Дискредитації моїх розслідувань і в цілому всього пласта політиків, які воюють з корупціонерами. Дискредитації НАБУ і НАЗК, які ми створили, дискредитації прозорості як цінності, знищення ідеї декларування доходів і так далі. Ми договоримося до того, що прозорість і чесність стануть підставою для переслідувань.

— У цьому і справа. Навіть у тих, хто тебе підтримує або співчуває у цій історії, є якесь нерозуміння і образа на те, що купівлею цієї квартири ти підставив не просто себе особисто, а в цілому ідею боротьби з корупцією. Зараз по відношенню до тебе застосовується та ж тактика, яку використовує влада в Росії: дискредитувати всіх, хто претендує називатися опозиціонером, показати, що всі вони – такі ж шахраї і злодії, як ті, кого таврують, що всі мазані одним миром. Так і на тобі показують, що так звані нові політики, з якими багато хто дійсно пов'язує надії на зміни – нічим не краще старих. Були б гроші – вони б дозволили собі все те, що дозволив, наприклад, Янукович. І цей меседж на когось діє. Ти розумів, що покупка цієї квартири може виглядати так?

— Ні. Тому що все прозоро. Я не ховав, не намагався приховати цю покупку, а оформив на себе. Навпаки, я по суті створив прецедент, який в майбутньому повинен стати точкою відліку. Буде справедливо, якщо тепер всі політики пройдуть таке ж чистилище на предмет походження своїх грошей. Але замість цього нам намагаються продавити ідею «нульової декларації», щоб всі вкрадені чиновниками гроші можна було легалізувати. Або подивіться, хто зараз найголосніше кричить про якісь порушення. Наприклад, той же Антон Геращенко розповідає, що мене потрібно переслідувати згідно з Кримінальним кодексом. Хай він краще розкаже, як прожив цілий рік за 10 тис. грн, які вказані в його декларації за 2013 рік, без доходів членів сім'ї.

Я за свої гроші і витрати відзвітував, мене вивернуло навиворіт НАБУ, не знайшло порушень, та я все одно несу певну політичну відповідальність. А ось ті люди, які собі дозволяють закликати до розправи над антикорупціонерами – живуть за тіньові доходи, займаються політичною корупцією і при цьому повчають суспільство. А мета цієї інформаційної атаки – переключити увагу, щоб не обговорювали справжніх корупціонерів і їхні діяння, а приватне життя борців з корупцією.

— Друга велика претензія до тебе – навіщо тобі така велика квартира, навіщо така надмірність? Перебільшуючи, коли борець з корупцією купує таку простору квартиру в пафосному місці, це викликає почуття, схоже на те, яке відчуває людина, яка вперше прийшла у Межигір'я: навіщо одній людині стільки?

— По-перше, я не один. У нас уже на сьогодні у родині три члена – я, Настя та Уляна. По-друге, наша сім'я буде розширюватися. По-третє, в цій квартирі буде обладнана музична студія. По-четверте, це місце не можна назвати пафосним – це тиха вулиця в центрі Києва, Івана Франка. Це не Новопечерські Липки, не розкішний будинок з величезною прибудинковою територією, там немає ніяких центрів розваги, басейну, додаткових опцій. І жити ми теж будемо стримано і просто.

У цьому будинку – всього два типи квартир. На момент покупки у них була прийнятна вартість. Кияни, якщо цікавляться ринком нерухомості, розуміють, що $1,5 тис. за метр на вулиці Франка – це хороша ціна. За цю квартиру була навіть конкуренція – хто її зможе придбати і в які терміни.

— Соцмережі вибухнули від пародій на тему твоєї квартири і сатирою на кшталт того, що після корупції найприбутковіше заняття в Україні – це боротьба з корупцією. Ти сам не вважаєш, що умовний борець з корупцією повинен бути бідним і скромним?

— Я вважаю, що ми не повинні культивувати бідність як благо. А озвучений посил передбачає, що тільки бідна людина може бути чесною і щасливою. Але це не так. Це шлях до люмпенізації суспільства і подальшої деградації. У Радянському Союзі це вже проходили, і все закінчилося моральним колапсом країни.

І, повторюся, гроші, які були використані на придбання цього житла, були зароблені до мого приходу в парламент, а законність їх походження підтверджена НАБУ.

— Це гроші від журналістської діяльності?

— Ні, це гроші від підприємницької діяльності. Та ці пояснення надані НАБУ з документами, з депозитними договорами, які вказують на наявність цих грошей ще до обрання в парламент.

— Можеш розповісти, що за підприємницька діяльність?

— У нас є компетентний орган, який розібрався і зробив висновок. А займатися подальшою культивацією чуток я не хочу.

Мені здається, це вже найпрозоріша угода в історії сучасної України. Ніхто ні політиків, ні з журналістів не звітував ні про свою нерухомість, ні про свої доходи таким чином, як це робив я.

— Ти вважаєш НАБУ досить незалежним органом? Ти виключаєш, що на нього можуть чинити тиск? Наприклад, ті ж люди, які, по-твоєму, організували кампанію проти тебе.

— НАБУ – це єдиний незалежний правоохоронний орган на сьогоднішній день. Він користується відповідною довірою серед громадян. Процедура обрання голови та співробітників НАБУ була прозорою. Незалежність НАБУ ні в кого не викликає сумніву.

Я вважаю, що НАБУ щодня стикається з тиском. Те, як проти них порушував кримінальні справи департамент Кононенка-Грановського Генпрокуратури, те, яким чином того ж [главу НАБУ Артема] Ситника дискредитували – це все частини одного ланцюга. Кінцева мета цього всього – не дати в Україні діяти незалежному антикорупційному правоохоронному органу. Монополію на те, щоб призначати людей корупціонерами і карати за корупцію, президент хоче залишити за собою. Тому що для нього правоохоронні органи – це джерело його політичної і бізнес-спроможності, інструмент збору голосів і наповнення офшорних рахунків. Тому НАБУ для нього – як кістка в горлі. Ніякий Кононенко і Грановський не є самостійними фігурами. Це просто інструмент реалізації бачення президента Порошенка.

— Останнє питання. Лещенкогейт все ще триває. З тиждень тому мені надіслали посилання на якийсь третьосортний ресурс, де опублікований якийсь документ, що нібито фіксує угоду між Лещенком і бізнесменом Костянтином Григоришиним про надання медіа-послуг.

— Так. Тільки, на жаль, у цьому документі цифри неправильно вказали. Там не мільйон двісті, а мільярд двісті мільйонів доларів Григоришин мені винен.

— Це ти іронізуєш?

— Звичайно. Мільярд доларів мені платить Григоришин за те, щоб я супроводжував його! А ще 5 мільярдів платить Коломойський.

Ну має ж бути якась інформаційна гігієна. На якомусь неіснуючому сайті з невідомими власниками публікується повністю сфальсифікований документ, а ми зараз обговорюємо його зміст. За моєю інформацією, за цією публікацією стояв Кононенко, а реалізував її один чорний політтехнолог, який працює на міністра енергетики.

— Чим абсурдніша брехня, тим більше ймовірність, що в неї повірять.

— Трильйон доларів платив Григоришин мені в місяць за те, щоб я боровся з корупцією в Україні (іронізує).

— Що тебе пов'язує з ним? Які стосунки?

— Я відповідав на це питання вже не раз. Мене з ним не пов'язує ні бізнес, ні політичні відносини. Ми спілкуємося, при чому публічно, на різні теми, які стосуються того, як виглядає українська політика і бізнес зсередини.

— Ти не бачиш конфлікту інтересів у тому, що ти – політик, він – олігарх, і що вас пов'язує?

— Робота як журналіста, так і політика полягає в спілкуванні. Конфлікт інтересів тут неможливий, тому що я не є держслужбовцем, який приймає рішення про розпорядження грошима або прийняття нормативного акта. Я не можу видати ліцензію або провести тендер. Я ніколи не вносив законопроекти, які стосуються бізнесу, ніколи не лобіював їх, не писав депутатські запити. Точно так само я, наприклад, спілкуюся з Томашем Фіалою, власником Нового Времени. Це ж не означає, що я лобіюю його інтереси.

— У тебе немає бажання вийти з БПП у зв'язку з твоїми заявами про те, що в країні відбувається антикорупційна контрреволюція, що за цим стоїть особисто президент?

— Це ж їх блакитна мрія – щоб я вийшов з БПП і вони на моє місце завели якогось корупціонера, який буде сидіти на потоці і заробляти гроші в їх чорну касу. Навіщо допомагати здійсненню їх мрії?

— А працювати в таких умовах можливо?

— Досвід показує, що можливо. Ми навіть встигли прийняти цілу низку антикорупційних законів, а я особисто рік витратив на успішне проходження безвізового закону про запобігання політичній корупції, який підготували експерти громадянського суспільства. Сьогодні нашу політичну активність намагаються блокувати, роблять це останніх 1,5 року. Але ми настільки дискомфортні для них, що вони вже перейшли до прямих інформаційних атак.

— Вони, їх — це все хто?

— Корупціонери в БПП і Народному Фронті, які й становлять фундамент піраміди президента Порошенка.

НВ