Сергій Тарута: Олігархи пошкодують, що не об’єдналися, аби врятувати країну

taruta-1

Народний депутат Сергій Тарута – один з найзагадковіших персонажів у політиці. Він ніколи не був "донецьким", називаючи себе "маріупольським".  Завжди відмовлявся йти в політику, вважаючи за краще бізнес, але коли на Донбас прийшла війна – без роздумів зайняв крісло губернатора.

– Багато хто критикує Порошенка за те, що він з самого початку не ввів воєнний стан.

– Воєнний стан нам би не допоміг. Тому що спочатку ефективність наших батальйонів, армії й Нацгвардії не змінилася б. Можливо, від введення воєнного стану наша армія мала б трішки більше ресурсів, але тут навіть не питання грошей – а питання професіоналізму. Якби ми туди послали більше непрофесійних людей, ми б їх просто втратили. Потрібно було діяти по-іншому.

– Як?

– Це можливо було на самому початку конфлікту – необхідно було вести аналогічну гібридну війну, як і росіяни. У них були спецоперації, коли їх закидали сюди для якоїсь конкретної мети. Нам нічого не заважало робити спецоперації з нейтралізації керівників таких спецпідрозділів. У разі правильної стратегії й мотивації ми змогли б нейтралізувати основні сили противника.

– Тобто, потрібно було діяти точково?

– Так, я про це говорив з самого початку. І навіть коли все розгорнулося дуже масштабно, все одно потрібно було діяти точково замість того, щоб почати широкомасштабний наступ. Гадаю, що ми могли б у такому разі взяти контроль над кордоном. Закрили б кордон – їм було б складно перекидати таку велику кількість техніки і зброї. Нам же ніщо не заважало підірвати залізницю, замінувати переходи й перерізати цю пуповину. Це не такі великі гроші. Просто не було правильних управлінських рішень.

– Зараз можна якось переломити ситуацію на Донбасі?

– Я згоден з висновком, що військового розв'язання на Донбасі не існує – тільки мирно, шляхом дипломатії. Але у нас не задіяні всі способи комунікацій. Наприклад, афганці могли б говорити з афганцями з того боку, діаспора Донбасу, яка поїхала звідти, могла б комунікувати з тамтешніми жителями. Можна було створити хороші майданчики в усіх напрямах, але все це зараз сконцентровано у руках у однієї людини, яка і приймає всі рішення – у президента.

– Не так давно Ви зібрали ключових гравців українського бізнесу і Вас навіть охрестили "оповісником олігархів".

– Усе, що ми хотіли на цій зустрічі – це перезавантажити наші відносини з владою. Визначити роль бізнесу, поставити крапку в олігархічній поведінці бізнесу. Я закликав об'єднатися між собою й консолідуватися з громадянським суспільством щодо внесення змін до Конституції. Ми прийняли доктрину, де все це розписали, запропонували свою модель економічного зростання. Це буде вигідно всім – і малому, і великому бізнесу, і простим громадянам. Говорячи простими словами – якщо країна піде в зростання, добре буде всім – і олігархові, і простому робітникові.

– І як відреагували ключові гравці – Коломойський, Ахметов, Пінчук?

– Пінчук підписав нашу декларацію і підтримав ініціативу. Решта не хочуть нічого міняти – ні себе, ні свою поведінку, ні країну. Але динаміка розвитку України сьогодні настільки швидка, що історія дуже скоро покаже, наскільки ті, хто не бажають нічого змінювати, помилялися. Тому що бізнес не може бути окремо від суспільства. Якщо він відділяється, то має або виїхати, або буде постійним винуватцем того, що суспільство не розвивається. Нам потрібно вчитися у розвинених країн жити по-новому і почати варто з ліквідації монополій.

Тому що монополія – це завжди спокуса отримувати прибутки більше ніж належить. Має бути ринок, він визначить все, сформує велику кількість гравців.

А у нас так сталося, що сама конструкція нашої влади провокувала створювати для себе інструменти протистояння владі, тому що кожна влада намагається зачистити попередню. Гіркий досвід показує, що мають бути інструменти не тільки захищатися, а потім і збагачуватися. Мають бути інші інструменти, наприклад, капіталізація країни. Таким чином ми виростили неправильно конструкцію нашої країни. А далі ці групи впливають на електоральний зріз, вони впливають на формування парламенту, призначення на найвищі і найнижчі посади – так спотворюється устрій нашої держави. Ось це потрібно змінити.

Я їм казав, що капіталізація ваших компаній може бути висока тільки за однієї умови, якщо буде висока капіталізація країни. А країна з величезними ризиками, з протестними настроями, з величезною люттю стосовно всіх успішних і багатих, в країні, яка доведена до злиднів завжди буде негатив, тому ви маєте займатися країною більше, ніж своїм бізнесом, а для того щоб займатися більше своєю країною, потрібно повністю змінити існуючу практику. Це очевидні речі, які поки не до всіх дійшли. Але для кожного з них буде час шкодувати, що не об'єдналися для порятунку країни. Так, всі великі бізнесмени, олігархи пошкодують про те, що не об'єдналися, щоб врятувати країну.

Зараз у нас концентрація всіх проблем одночасно. У нас наслідки неефективної влади, всіх інститутів влади, абсолютна відсутність довіри серед суспільства, виклик військовий і відсутність рішення цього виклику, погіршення економічної ситуації й з цього величезна кількість незадоволених, злих, які можуть дуже різко реагувати на дії влади. Зараз час трансформації максимальної. Якщо це не послужить служінню батьківщині, то елементарний страх має сьогодні змусити змінюватися. Якщо не зробити цього – наслідки будуть сумні. Я впевнений у мудрості народу, я впевнений, що нам доведеться очищатися від влади ще раз. Якщо діюча влада щось буде міняти, у неї є шанс вижити, якщо ні – немає, і якщо вона буде продовжувати робити те, що робить і знову продовжувати грабувати народ і вдягати маски, то я думаю, що щось буде.

– Ви натякаєте на третій майдан?

– Ну вже такого майдану не буде. Сьогодні стільки злості, що це все буде набагато швидше й радикальніше. Вже сьогодні з ким ні зустрінешся, всі запитують один одного – коли вже йдемо, коли, коли, коли? І це чутно в різних куточках країни, я за літо проїхав майже всі регіони України. Питання у народу одне – коли вже будемо виходити?

ZNAJ.UA