Держпідприємства Сумщини тотально не хочуть звітувати про публічні фінанси на Є-дата

edataДержавні підприємства Сумщини не те, що не реєструються на порталі Є-дата, а навіть не хочуть говорити про причини їхньої бездіяльності.

Згідно зі ст. 2 закону “Про відкритість використання публічних коштів”, одержувачі державних коштів повинні зареєструватися на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів (Є-data).

Цей портал дозволяє людям бачити, куди витрачаються гроші, які вони сплачують державі у вигляді податків.

Раніше видання “Ні корупції!” писав про Індекс непрозорості, який наочно показує кількість незареєстрованих власників публічних коштів.

Нині видання “Ні корупції!” вирішило дослідити, чому державні підприємства Сумщини не реєструються на порталі Є-data, та дізнатись позицію з цього приводу міністерств та відомств, яким підпорядковуються ці підприємства.

Із 42 підприємств, яким ми надіслали інформаційні запити, лише шестеро нам відповіли. З них, відповідно до Індексу непрозорості, семеро на даний момент  зареєструвались на порталі використання публічних коштів.

Нижче ми подаємо список таких підприємств.

Тестовий режим

Двоє держпідприємств у своїх листах пишуть, що до 30 червня 2016 року Є-дата перебуває у стадії дослідної експлуатації - відповідно до наказу Мінфіну від 29 жовтня 2015 року № 972. А відтак, це є причиною, чому вони не зареєструвались.

viktor-tatan-3Голова Центру політичних студій та аналітики “Ейдос” Віктор Таран пояснює, що у порталу Є-data  тестовомий  режим закінчився ще на початку 2016 року.

“Вони (підприємства - ред.) повинні були зареєструватися з лютого. Цей закон давно вже працює. Якщо сайт працює в тестовому режимі, а він вже зараз протягом кількох місяців повноцінно працює, то це не означає що підприємство не може піти на портал та завантажити інформацію”, - обурюється експерт.  

“35 тисяч розпорядників інформації відвантажують дані - і це нормально. Я думаю, проблема в іншому: просто вони не хочуть звітувати про свої закупівлі”, - додає Таран.

Глухівське лісове господарство у своїй відповіді пообіцяло найближчим часом зареєструватись на веб-порталі, що, власне, і зробило.

Підприємством приймаються  відповідні заходи  щодо  оприлюднення найближчим часом на єдиному веб-порталі використання публічних коштів необхідної інформації про використання публічних коштів ДП “Глухівське лісове господарство”, - пише директор підприємства Василь Кацалап.

hlukhiv-lisove-hospodarstvo

 

Будуть держгроші - буде і звітність

Тим часом, директор підприємства "Дослідне господарство Агрофірма "Надія" Віталій Стазілов у своїй відповіді "Ні корупції! пише, що транзакції на Є-data з'являться, як тільки підприємство отримає державні кошти.

zobrazhennya-4-1

Експерт Віктор Таран пояснює, що закон про публічні фінанси передбачає підзвітність державних підприємств про всі об'єми коштів, якими вони розпоряджаються.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості надіслало листа ДП “Сумиторф” про необхідність реєстрації на Є-data.

“З урахуванням Вашого запиту та необхідності виконання окремого доручення виконуючому обов’язки директора Чернишову П. Ф. направлено  листа про необхідність дотримання законодавства України”, - пише “Ні корупції!” заступник міністра Олександр Светелік.

img204-5

Та само підприємство досі не зареєструвалось на порталі.

zobrazhennya-5

Віктор Пахненко, директору Дослідного господарства інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук так само вказує на відсутність коштів з державного бюджету. Але обіцяє виправити становище.

"На даний час нами проводиться відповідна робота щодо виготовлення сайту, на якому ми могли б висвітлювати нашу господарську діяльність та розміщувати необхідну інформацію на Офіційному порталі публічних фінансів", - пише Віктор Пахненко

img202-30

Серед тих власників публічних фінансів, хто проігнорував інформаційні запити видання "Ні корупції!", були ті державні підприємства, які підпорядковуються пенітенціарній службі. До них належать підприємства Роменської виправної колонії (ВК) №56, Шосткинської ВК №66, Сумської ВК №116 та Конотопської ВК №130.

Банкрутуючі підприємства

З відповідей низки підприємств, міністерств та відомств випливає позиція: якщо підприємство припиняє свою діяльність, то воно не має реєструватись на порталі Є-дата.

Таких незареєстрованих підприємств на Сумщині одинадцятеро.

Так, до прикладу, Міністерство аграрної політики та продовольства України не вбачає нічого дивного в тому, що підприємства не реєструються, коли вони перебувають у стадії ліквідації, не здійснюють свою діяльність тощо.

"Частина державних підприємств, які зазначені у Ваших зверненнях, тривалий час не здійснюють господарської діяльності. Так, за даними відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОП та громадських формувань, свідоцтво про державну реєстрацію ДП "Міжгосподарський спеціалізований центр по інженерному і технологічному забезпеченню бурякоцукрового виробництва "Сумиагропостач" недійсне", - пише перший заступник міністра Ярослав Краснопольський.

"Стосовно ДП "Сумський державний селекційний центр" та ДП "Середино-Будське районне державне виробниче підприємство по виконанню агрохімічних робіт "Агрохім" порушено справи про банкрутство (стадія санації). ДП "Глухівська льононасіннєва станція" перебуває в процедурі ліквідації за рішенням органу управління, а на ДП "Новосуханівський спиртовий завод" після чергового припинення справи про банкрутство ведення господарської діяльності не було розпочато", - додає він.

18img218

Експерт Віктор Таран наполягає, що реєструватись на Є-дата зобов'язані навіть ті, хто припиняє свою діяльність взагалі.

За його словами, державні підприємства в Україні за минулий рік дали прибутків до державного бюджету  4,5 мільярди гривень. Тому до них має бути величезна увага з боку громадськості.

Микола Мирний, для "Ні корупції!"