Особливості державного регулювання: Національна комісія безвідповідальності

voda

Кожного року на ринку водопостачання і водовідведення обертається понад 10 мільярдів гривень, і майже кожна третя українська сім’я є споживачем даного виду послуг. Поки пересічний українець навіть не здогадується, за що саме і кому сплачує вартість не завжди якісної послуги, в тіні комунальних справ ховаються мільйонні оборудки. 

Одного разу мені до рук потрапив підручник з економіки,  на обкладинці якого містився дивний напис-застереження кожному економісту: «Принципи економіки не можуть суперечити законам логіки!». Зізнаюся, що тоді цей меседж мені був незрозумілим,  та й взагалі, як щось може суперечити законам логіки?

Більшість  підприємств водної монополії, згідно з затвердженими тарифами, працюють з рентабельністю 0%. За законами логіки, якщо підприємство працювало без прибутку, так би мовити в нуль, то через якийсь час якась із складових виробництва зросте (наприклад, підвищиться вартість електроенергії), і підприємство має стати збитковим. Але чи чули ви колись про збанкрутілого водопостачальника?

Виявляється, бути збитковим – це дуже вигідно

Так, наприклад, підприємство «Сток-Сервіс», яке надає послуги з водовідведення в містечку Ромни Сумської області, в 2014 році звернулося до Національної комісії з проханням підвищити тарифи на 134% у зв’язку з багаторічною збитковістю. Але за кілька місяців до цього те ж «Сток-Сервіс» придбало у власність новий автомобіль Toyota Venza вартістю близько 40 тисяч доларів. Ці дві події дуже важко поєднати в одну логічну послідовність.

Орган державного регулювання без вагань схвалив відповідне підвищення для приватної компанії з 4,10 до 9,27 гривень за метр кубічний водовідведення. А от питання, звідки у збиткового підприємства кошти на недешевий автомобіль, чомусь нікого так і не зацікавило.

3

1

2

За межею збитковості підприємства мають достатнє поле для маневрів, аби купувати елітні авто і покривати мільйонну різницю у зростаючій вартості  товарів і витрат, необхідних для виробництва комунальної послуги.

У чому ж секрет?

Виявляється, секрет успіху водних монополій закладений уже на стадії законодавства. Так, нинішній порядок встановлення тарифів на водопостачання і водовідведення передбачає, що монополісти мають подавати до НКРЕКП економічні обґрунтування підвищення тарифів, які Національна комісія й розглядає. Що саме обґрунтовує підприємство, наскільки правдивими є розрахунки зацікавленої сторони та наскільки якісно НКРЕКП відстоює права споживачів послуг, можна переконатися на прикладі ситуації з тарифами в місті Ромни.

Так, у 2014 році вже згадане підприємство «Сток-Сервіс» і його брат-близнюк «Аква-Сервіс», які належать одній і тій же людині, звертаються до державного регулятора з вимогою підвищити тарифи (першому на 134,9%, а другому на 96,6% відповідно). Національна комісія вимоги приватних компаній задовольнила повністю. За логікою ж, підприємства мали б працювати зі збитками в половину вартості послуги (близько 8 мільйонів гривень на рік), аби таке підвищення принаймні на перший погляд було економічно обґрунтованим. При цьому, формально рентабельність в новому тарифі для "Аква- і Сток-Сервісів" затверджена на вже звичному рівні в 0%, і зростання цін на електроенергію й інші матеріали наступні 2 кризових роки обвалу гривні мали б неминуче вдарити по вразливому підприємству, яке і так існувало за межею банкрутства. Та закони логіки знову не діють...

skryn-z-derzhrejestru-akva-servis

skryn-z-derzhrejestru-stok-servis

skryn-z-derzhrejestru-elips

Під час перевірки нововстановленого тарифу виявилося, що окрім елітного авто, досить сумнівно виглядає розмір витрат на оплату праці. Якщо в середньому по Україні цей показник коливається близько 35-45% від загальної вартості, то тарифи «Аква-Сервісу» і «Сток-Сервісу» на 70% складалися із заробітної плати працівників.

zavantazhennya

Як виявилося, насправді ці приватні компанії виплачували заробітну плату на 5 мільйонів меншу, ніж зазначили у своїх «економічних обґрунтуваннях», на підставі яких НКРКП і встановила астрономічне підвищення. Підтвердження недоброчесності приватних монополій довелося знаходити через відкриття кримінальної справи, в рамках якої Пенсійний фонд України надав відомості про фактичну виплату заробітної плати і нарахувань всім працівникам "Аква- і Сток-Сервісів". Порівнявши фактичні дані з "економічними обгрунтуваннями" монополістів, виявляємо"неточність" розміром близько 5 мільйонів гривень.

10

11

12

sdc10658

sdc10659

sdc10660

Та насправді Національна комісія не тільки не перевіряє правдивість економічних обґрунтувань, а ще й намагається зупинити громадськість.

Листування з НКРЕКП стосовно виявленого факту невідповідності тарифів триває вже понад рік, але державний регулятор так і не спромігся зробити жодного кроку в бік покарання нечесного підприємця.

Другий ступінь захисту, який передбачений законодавством на користь монополістів, полягає в тому, що окрім НКРЕКП, жоден інший державний орган не може впливати на питання тарифів на комунальні послуги. Саме ж НКРЕКП, яке за законом і відповідає за захист прав споживачів компослуг, чомусь зовсім не нагадує Чипа і Дейла, які завжди спішать на допомогу. Навіть якщо ви надасте стовідсоткові факти порушення прав тисяч громадян, відповідь бюрократичної системи полягатиме в тому, що за законом, НКРЕКП може перевіряти монополії тільки раз на 5 років, і цей рік, на превеликий жаль, не ваш.

sdc10682

sdc10684

sdc10689

sdc10680

sdc10676

sdc10677

Якщо  вам навіть вдасться примусити НКРЕКП визнати неправомірною таку бездіяльність (у справі "Аква- і Сток-Сервісів"  знадобився позов до Адмінсуду та звернення до Президента, який одноосібно призначає членів Національної комісії, а значить, є контролюючим органом), система має третій рівень безпеки: Національна комісія сама собі не може погодити проведення позапланової перевірки (без якої, звісно ж, провина не може бути доведеною, навіть якщо інформацію підтверджує інший державний орган). Повноваження надати дозвіл на проведення позапланової перевірки має тільки експертно-апеляційна рада Державної регуляторної служби.

Так, наприклад, у даному випадку експертно-апеляційна рада повідомила листом, що доказування необхідності проведення перевірки має здійснювати скаржник, і для цього необхідно з’явитися на 12 годину 15 вересня 2016 року за вказаною адресою. Все би нічого, та вказаний лист надійшов вже 16 вересня, а машини часу поки існують тільки в оповіданнях фантастів. Зліплене наспіх звернення, окрім граматичних помилок, має і чисто логічні, де початок листа говорить про одного адресата, а кінець зовсім про іншого.

sdc10708

Ані дзвінків, ані попереджень від іще одного державного органу вам чекати не варто, як і роз’яснень своїх прав. Тут вас явно не чекали. Та й кого цікавить якась скарга про якісь 5-10 мільйонів гривень, які «не зовсім законно» отримав приватний монополіст від звичайних людей?

Далі-більше: експертно-апеляційна рада, розглянувши звернення, приймає рішення відкласти його на невизначений термін у зв’язку  з ВІДСУТНІСТЮ ЛІЦЕНЗІЙНИХ УМОВ, ЗАТВЕРДЖЕНИХ КАБІНЕТОМ МІНІСТРІВ.

ear

Тобто, навіть якщо ви пройдете всі кола оскарження, обіб'єте всі пороги і матимете всі докази того, що ваші права порушено, захистити їх фактично не вдасться, бо на даний момент Урядом ще не розроблені ліцензійні умови на водопостачання і водовідведення, в яких і має зазначатися, що і як треба перевіряти.

Поки така «система захисту» працює, комунальна мафія продовжує процвітати, і в руках мегазбиткових підприємств продовжують обертатися понад 10 мільярдів гривень на рік.

Володимир Даценко, для "Ні корупції!"

Читайте також: матеріал про «особисте життя» голови НКРЕКП в розслідуванні «Вовчі тарифи»