«СОКовиті» земельні схеми

Фото: wikimapia.org

Фото: wikimapia.org

Якщо користуватися комунальною землею і не укладати договору оренди, то до бюджету можна і не платити. Наприклад, як у випадку із земельною ділянкою під автобусною зупинкою на «п’ятачку» у Калуші, яка належить екс-помічнику народного депутата,  відомому у Калуші бізнесмену Миколі Полицькому. Або ж як у випадку зі спортивно-оздоровчим комплексом «СОК», приміщення якого приблизно шість років тому викупила сестра Миколи Полицького  Оксана Левицька, проте й досі не уклала договору оренди на користування понад півгектором землі. Сам Микола Полицький упевнений,  що мав законне право не платити за землю. А цьогоріч звернувся до міської ради за укладенням договору оренди, щоб «зробити місто кращим».

У червні 2016 року в Калуші на Прикарпатті створили комісію, яка має навести лад із землекористувачами, що користуються землею громади без відповідних документів. Функції комісії — виявляти «недобросовісних», складати відповідні акти та стягувати завдані місту збитки, зокрема, і через суд.  І «розбір польотів» варто почати не з «рядових» землекористувачів.

Автобусна зупинка 

23 листопада 2000 року Калуська міська рада уклала договір  із підприємцем Миколою Полицьким на право тимчасового довгострокового користування земельною ділянкою площею 0,0085 га на вулиці Б. Хмельницького, 19а. Земельна ділянка була надана в оренду на 10 років для будівництва автобусної зупинки із вбудованими торговими приміщеннями. Плата за землю становила 48,2 гривні на рік.

img493

Договір на користування земельною ділянкою закінчився 31 жовтня 2010 року. Згідно із його умовами, договір не міг бути продовжений, а  лише переукладений на новий за письмовим проханням землекористувача.

img498

Між тим, Микола Полицький збудував зупинку із комерційними приміщеннями і у 2007 році оформив на неї право власності. І лише цього року Микола Полицький звернувся до міської ради за дозволом на розроблення проекту землеустрою щодо відведення і надання в оренду цієї земельної ділянки для обслуговування автобусної зупинки із вбудованими торговими приміщеннями.

Перед винесенням на сесію питання розглядали дві депутатські комісії — земельна і житлово-комунальна. Перша підтримала рішення переважною більшістю голосів. Друга — одноголосно. Одностайною була і міська рада. Ніхто з депутатів не зацікавився питанням, чому усі ці роки у підприємця не було договору оренди землі. І чи сплачував він, зрештою, орендну плату.

Згідно із відповіддю на інформаційний запит, наданий Калуською ОДПІ, у Миколи Полицького немає заборгованості зі сплати з орендної плати. Однак земельна ділянка на вул. Б.Хмельницького — не єдина, яку орендує підприємець у місті. У відповідь на інформаційні запити податківці двічі надавали журналістам узагальнену інформацію про земельні платежі підприємця, вперто ігноруючи запит по конкретній земельній ділянці.

Зрештою, у Калуській ОДПі констатували: підставою для сплати орендної плати за землю є договір оренди. Якого, нагадаємо, з 2010 року і до квітня цього року — не було.

 Згідно зі статтею 288 Податкового Кодексу України, підставою для нарахування орендної плати на землю є договір оренди такої земельної ділянки. Договори оренди укладають органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування та щорічно до 1 лютого подають перелік укладених договорів до контролюючого органу. Враховуючи те, що, згідно зі щорічною інформацією за 2011-2015 роки про перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі держаної або комунальної власності, які надавалися виконкомом до Калуської ОДПІ, відсутня інформація про укладений договір оренди земельної ділянки на вул. Б. Хмельницького, 19а між Калуською міською радою та Миколою Полицьким, — констатують податківці.

img499

Договору оренди не мав, але за землю — платив, — запевняє Микола Полицький. За словами підприємця, він сплачував за земельну ділянку до 2013 року. Як доказ підприємець демонструє платіжку за сплату земельного податку на суму 50 гривень за 2013 рік. За якою, проте, неможливо ідентифікувати земельну ділянку.

З 2014 року, каже Микола Полицький, за землю не платив, бо мав на це право

Я є платником єдиного податку. І, за законом, якщо сам як підприємець використовую надану земельну ділянку для здійснення підприємницької діяльності, то маю бути звільнений від сплати земельного податку. А підприємницьку діяльність я здійснюю персонально сам — як у магазині фототоварів «САКО», так і в крамниці дружини «Богемія», які розташовані у вбудованих комерційних приміщеннях на автобусній зупинці.

За законодавством, суб’єкти малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, не є платниками низки зборів і платежів, зокрема, плати за землю. Платник єдиного податку звільняється від плати за землю лише за ділянки, які надані в установленому чинним законодавством порядку і використовуються для здійснення підприємницької діяльності, доходи від провадження якої оподатковуються єдиним податком. Але чи можна земельну ділянку під автобусною зупинкою на «п’ятачку» вважати такою, яка надана «в установленому законодавством порядку», якщо з кінця 2010 року підприємець користувався нею, фактично, безпідставно?

А хто до мене звертався про переукладення договору? — апелює Микола Полицький. — Хто насамперед має бути зацікавлений у цьому? Земельний відділ міської ради. Вони не зверталися, а до мене претензії — чому я не прийшов і не переуклав? Так, винен, що не впильнував, коли закінчився договір. Але плату за землю платив.

На підставі чого підприємець вираховував і сплачував плату за землю? Каже: платив, як це було прописано у договорі. Хоча з 2010 року кілька разів змінювалася грошова оцінка землі, і надходження до бюджету за земельну ділянку мали б бути зовсім іншими. Як, зрештою, у випадку із земельними ділянками, які орендує ВАТ «Укрнафта» Ігоря Коломойського у Калуші. Термін договорів оренди земельних ділянок із ВАТ «Укрнафта» закінчився у 2012-ому та 2013-ому роках. З того часу змінилася нормативно-грошова оцінка землі, а ставка орендної плати за користування землею під АЗС зросла з 3% до 10%. Проте ВАТ «Укрнафта» продовжує сплачувати за оренду землі за старими тарифами, а відтак,  накопичила боргів майже на мільйон гривень.

У земельному відділі Калуша стверджують: законодавство не передбачає механізму, щоб змусити підприємця укласти договір оренди земельної ділянки.

Ми пробували позиватися до суду в аналогічних ситуаціях. Однак справа доходить максимум до судів апеляційної інстанції, - каже начальник земельного відділу Калуської міськради Володимир Мельник.

Чому Микола Полицький вирішив звернутися до міської ради за розробленням проекту землеустрою та відведенням земельної ділянки в оренду? За словами підприємця, мотивація у нього одна — зробити місто кращим.

Мені не подобається, як зараз виглядає зупинка. Плануємо її реконструкцію, щоб зробити місто кращим.

Між тим, автобусна зупинка розташована у Калуші на «п’ятачку», буквально за кілька метрів від дороги. Це — капітальна споруда, якої не мало би бути у зоні так званих червоних ліній.

14407750_1271272979660336_1828176411_n

Так, червоні лінії визначаються містобудівною документацією. Тобто, мали б бути передбачені у Генеральному плані міста. Генплан Калуша датується 1978 роком. Згідно із цим документом, тільки три вулиці Калуша мають чітко зазначені зони червоних ліній: проспект Лесі Українки, бульвар Незалежності та вулиця Степана Бандери.

Генплан Калуша не передбачає зони червоних ліній на вул. Б. Хмельницького, адже на момент створення документації у цьому мікрорайоні існував масив забудови, — пояснює головний архітектор Калуша Роман Кузик.

Схеми червоних ліній міських вулиць мають бути виготовлені разом із новим Генеральним планом міста. От тільки тендер на Генплан у Калуші ще лише у  перспективі.

...і "СОК"

Земельна ділянка під автобусною зупинкою на «п’ятачку» — не єдина, щодо якої до Миколи Полицького чи його рідні є запитання. Так, у 2009 році сестра Миколи Полицького — підприємець Оксана Левицька викупила приміщення колишнього міжшкільного комбінату на вул. Б. Хмельницького, 31. Нині тут розташований, зокрема, і спортивно-оздоровчий комплекс «СОК», одним із засновників якого значиться Микола Полицький.

Повідомляємо, що документів, які би підтверджували право користування земельною ділянкою на вул. Б. Хмельницького, 31 підприємцями Полицьким чи Левицькою, в земельному відділі Калуської міської ради немає, — йдеться у відповіді земельного відділу на інформаційний запит.

img496

Підприємець таки звертався за оформленням документів на землю, пояснив Володимир Мельник. Однак для обслуговування будівлі просив лише буквально кілька метрів землі. Клопотання відхилили. За інформацією від посадовця, для обслуговування приміщень колишнього міжшкільного комбінату передбачена земельна ділянка площею понад півгектара.

14407592_1271272302993737_972283026_n

Оксана Левицька, наскільки пам'ятаю, просила для обслуговування приміщення з однієї сторони метр, з іншої - п'ять. І заїзд. Подала свої пропозиції до міської ради й отримала відмову, - пояснив Микола Полицький.

Підприємець каже: на території, яку міська рада пропонувала взяти в оренду і платити за це кошти, є «море інвентарю й об’єктів, які належать місту»:

 І павільйони, і котельня, яку орендує Левицька, і паркан, — уточнює Микола Полицький.

Підприємець каже: простіше закрити «СОК», ніж платити орендну плату за півгектара землі.

Там торговий центр, може, й витримає, але точно не соціальний проект, який там планувався, - каже Микола Полицький.

Але зараз там немає соціального проекту, лише – спортивно-оздоровчий комплекс…— журналіст.

Так, спортивно-оздоровчий комплекс, який Оксана Левицька час від часу фінансово підтримує, щоб він існував, — Микола Полицький.

Чому ж тоді одні підприємці у Калуші сплачують податки, попри те, успішним чи ні є їхній бізнес, а інші шукають «шпарин»? Як приклад можна згадати голову фракції Української партії у міській раді, підприємця Ігоря Хемича, якого міська рада практикувала майже щорічно звільняти від орендної плати за басейн ЗОШ №3.

Або ж наступного орендаря цього басейну — ТОВ «Акваторія Калуш», одним із співзасновників якого є екс-заступник міністра оборони В’ячеслав Кредісов і якого депутати також звільняли від орендної плати. Усі ці підприємці мали об’єднуючий фактор — наближеність до попереднього міського голови Калуша Ігоря Насалика, зокрема, і по політичній лінії УП. Міський голова, до речі, бронзовий призер чемпіонату України із бодібілдингу, фітнесу та атлетизму у 2013 році. У Калуші для тренувань обирав тренажерну залу спортивно-оздоровчого комплексу «СОК».

Полицький and Насалик 

Ігор Насалик (нині – міністр енергетики і вугільної промисловості) став міським головою Калуша у 2006 році. Але Микола Полицький та Ігор Насалик зналися й раніше, адже Полицький був помічником на громадських засадах народного депутата Насалика IV демократичного скликання.

s01__large

Микола Полицький і Оксана Левицька садять дерева до 18-річчя їхньої компанії "САКО" . Фото vikna.if.ua

У липні 2006 року у Калуші зареєстровано благодійний фонд «Промисловців та підприємців Калуша», засновниками якого, поруч із Миколою Полицьким, стали сестри Оксана Шутяк і Руслана Вайда. Обоє прийшли до влади після успішної виборчої кампанії Ігоря Насалика на місцевих виборах 2006 року, до якої вони активно доклалися.  З 2008 року й до сих пір Руслана Вайда є заступником міського голови з питань економіки, а Оксана Шутяк, яка була членом виконавчого комітету у минулих роках , є депутатом міської ради двох скликань.

На виборах 2010 року Микола Полицький пішов у списку Української партії Ігоря Насалика до обласної ради, хоча очолював на той момент міську організацію «Фронту змін». Депутатом обласної ради не став, але отримав місце у виконавчому комітеті.

11201858_982254181837518_2312722044518555022_n

Фото на пам'ять: виконавчий комітет Калуської міськради попереднього скликання після свого останнього засідання. Микола Полицький - крайній справа. Фото vikna.if.ua

На позачергових виборах до Верховної Ради у 2014 році Микола Полицький став довіреною особою від політичної партії «Блок Петра Порошенка» по виборчому округу №85. Власне, саме від БПП до ВР на тих виборах пройшов Ігор Насалик. У 2015 році на місцевих виборах Микола Полицький став одним із чотирьох кандидатів у списку БПП до обласної ради. Микола Полицький вважався креатурою Ігоря Насалика у списку, хоча офіційно політичну силу на рівні міста очолював давній опонент Насалика  Ігор Очкур.

У 2015 році Микола Полицький увійшов до Громадської ради при Івано-Франківській ОДА.

Наприкінці 2015 року у місті змінилася влада — хоч і не кардинально, проте у деяких сферах принципово. І, може, це поряд із «бажанням змінити місто на краще» мотивує Миколу Полицького дати лад земельним питанням?

Оксана Пілянська, для "Ні корупції!"