Суддів із невідповідним доходам майном почнуть звільняти з 30 вересня

531e4477-0489-4b03-b1ed-c186501beae4_w610_r0_s

За словами експерта Центру політико-правових реформ, який входить до Ради з питань судової реформи, Романа Куйбіди, якщо у Національного антикорупційного бюро в процесі переатестації суддів є запитання щодо їхнього майна, то воно передає їх у комісію, яка враховує цю інформацію під час співбесіди.

Якщо ж суддя не може під час співбесіди пояснити походження своїх активів, то його відправляють до школи суддів, а після навчання – ще раз будуть оцінювати, зазначає експерт.

Про це повідомляє «Радіо Свобода».

«Але із 30 вересня після внесення змін до Конституції (набрання чинності – ред.) тут відбудуться зміни, і таких суддів, які не зможуть показати легітимні джерела походження свого майна, такі судді повинні бути звільнені. За цими змінами, обов’язок доказування перекладається на суддю у питанні легальності походження майна», – говорить Куйбіда.

Між тим, це не стосується настання кримінальної відповідальності за незаконне збагачення – там і далі діятиме презумпція невинуватості, зауважує він.

«Якщо НАБУ буде мати достатньо доказів щодо корупції, то тоді такий колишній суддя зможе бути притягнутим до відповідальності, – каже експерт. – Але насправді ці справи – дуже складні у доказуванні».

У таких випадках, за його словами, однієї невідповідності офіційних доходів придбаному майну буде недостатньо, потрібно буде довести у суді, що це дійсно був, наприклад, хабар або інший злочин.

Як повідомляв «Ні корупції!», Рада з питань судової реформи на своєму черговому засіданні схвалила проект Закону України «Про Вищу раду правосуддя». Завданням цього закону є імплементація змін до Конституції щодо правосуддя, які набирають чинності 30 вересня 2016 року.

Змінами до Конституції передбачено створення нового органу – Вищої ради правосуддя, яка є колегіальним, незалежним, конституційним органом суддівського врядування, що на постійній основі діє у системі правосуддя України для забезпечення формування та діяльності доброчесного, високопрофесійного, незалежного суддівського корпусу, додержання закону та етики в діяльності суддів і прокурорів.