ФОТО
| |

Як із бюджету Одеси вкрали 40 мільйонів гривень

40-000-000-zmenshene

Одеса є оригінальним містом.

Містом, у якому отримували свій безцінний досвід прототипи Остапа Бендера, Соньки Золотої Ручки і Джеймса Бонда.

Тому навіть до питання розкрадання міського бюджету в Одесі підходять оригінально.

Якщо в інших містах крадуть з бюджету, то в Одесі гроші крадуть  ще до того, як вони туди потрапляють. 

Отож, у цій статті ідеться про ще один з “400 відносно  чесних способів віднімання грошей у населення”.  

Спосіб не новий, який працює щонайменше з 2011 року.

 Але поступово схема набирає все більших масштабів.

Суть схеми полягає в тому, що міська рада надає певним стоянкам пільги в 60% та навіть 90% від суми паркувального збору, який вони мали б сплатити до бюджету.

reshenyya-horsoveta-7039-vi-vid-10-09-2015r

Отак просто, без пояснень причин, приблизно половину існуючих у місті стоянок майже повністю зівльнили від оподаткування на 2016 рік.

Зрозуміло, що така система непрозорої роздачі пільг, є корупціогенною. Більшість підприємців, яких ставлять в умови: сплачувати 100%, 40%, або 10% від мільйонних сум, починають «вирішувати питання», щоб потрапити в потрібний список.

Фактично, це рішення можна відмінити в суді, оскільки при його ухвалені депутати порушили норму статті 30 Податкового кодексу.

podatkovyj-kodeks-ukrajiny-pro-podatkovu-pilhu

У рішенні відсутні підстави для надання податкових пільг. Не зазначені «особливості, що характеризують певну групу платників податків».  Тобто, не зазначено, чому саме ці стоянки отримують податкові пільги, і чому частина з них отримує пільгу в 60%, а частина в 90%.   Але навіть якщо суд скасує це рішення, то депутатам нічого не заважає на найближчій сесії ухвалити нове, з новими формулюваннями, але з тією ж самою суттю: «депутати  фінансують з бюджету Одеси деяких операторів стоянок». Фінансують на мільйонні суми.

Скільки ж грошей втрачає бюджет Одеси через цю корупційну схему? Мають же виборці знати, скільки грошей у них вкрали? Держава вважає, що мають. Принаймні, у податковому кодексі зазначено, що контролюючі органи мають визначати втрати доходів бюджету внаслідок надання пільг.

pro-oblik-vtrat

Ми звернулися до державної фіскальної служби з проханням надати копію документу, в якому відображена зведена інформація про втрати доходу бюджету м. Одеси внаслідок надання податкових пільг стоянкам. І отримали отакий змістовний документ:

tablytsya-z-nulyamy

Тобто, відповідно до звіту контролюючих органів, в Одесі по сплаті паркувального збору нуль пільговиків, нуль отриманих пільг і нуль втрат бюджету. В розгорнутій відповіді фіскальної служби пояснені причини цих нулів:

poyasnennya-do-tablytsi-z-nulyamy

Тобто, пільговики просто не звітують про суми отриманих пільг, порушуючи постанову Кабінету міністрів України. І, судячи з усього, всіх це влаштовує. Депутати розбазарюють кошти бюджету Одеси, а контролюючі органи навіть не цікавить, скільки конкретно. Відповідно, ніхто з мешканців міста не знає про втрати бюджету і не обурюється.  Отже, в цьому питанні нічого не буде змінюватись і надалі.

Оскільки контролюючі органи втрати від надання пільг не обліковують, то це вирішила зробити громадська організація «Антикорупційний офіс». Для цього ми звернулися до Одеської міської ради з проханням надати інформацію щодо операторів стоянок, яким надані пільги.

На що отримали отаку відписку:

transparkservis-ne-je-rozporyadnykom-informatsiji-pro-operatoriv

Хоча коли треба займатися самопіаром на офіційному сайті міськради, то вся необхідна інформація в цьому комунальному підприємстві є:

omr-gov-ua-pro-stvorennya-onlajn-mapy

Зокрема, на інтерактивній карті парковок, про яку іде мова в новині, є інформація і про операторів стоянок, і про їх площу. Просто нам не захотіли надавати цю інформацію. Тож, довелося витягувати її з карти в ручному режимі, і оформлювати у вигляді електронної таблиці. В тих випадках, коли інформації щодо певної стоянки на онлайн-мапі не було, ми брали інформацію щодо її площі з рішення міської ради  про відведення земельних ділянок під стоянки.

Як видно на створеній нами гугл-таблиці, стоянки, яким надані пільги, займають загальну площу близько 30 гектарів, і мали б сплачувати в бюджет майже 47 мільйонів гривень. Гарне наповнення для бюджету. Але є одне але.

Оскільки всі ці стоянки мають знижки в 90 та 60%, то в бюджет потрапляє лише 5 з половиною мільйонів. А понад 40 мільйонів лишається додатковим бонусом у кишенях організаторів стоянок.

Для пересічного одесита ця сума настільки велика, що складно її осягнути. Тож, Антикорупційний офіс спробував візуалізувати, ЩО могла б отримати Одеса, якби ці гроші дійшли до бюджету.

За ці гроші міська рада могла б оплатити:

 • 2000 нових вуличних ліхтарів. Середня ціна ліхтаря – до 20 тисяч гривень.  В багатьох районах міста їх дуже не вистачає.
 • 6 кілометрів нових тротуарів з велодоріжками і пандусами. В міській раді десь у запорошеній шухляді лежить готовий проект реконструкції тротуарів, розроблений велоактивістами і представниками ГО «Інститу міста».  За 40 мільйонів можна було б замінити з двох боків вулиць всі тротуари по маршруту:  Бульвар Жванецького, Ольгієвська, Ніжинська, Дворянська, Пастера. Або відповідну  кількість тротуарів у будь-якому іншому місці Одеси.
 • 40 квартир для воїнів АТО. Вартість двокімнатної квартири в Одесі  – близько мільйона гривень.   Тож, на ці гроші можна було б купити десятки квартир, щоб  віддячити героям, які заради нас ризикують життям.
 • 1,3 квадратних кілометри нових газонів. Середня ціна посіву нового газону – 30 гривень за квадратний метр.   Якщо брати за розрахунок ширину газону на вулицях в 2,5 метри, то за 40 мільйонів можна зробити 533 кілометри газонів. Це більше,  ніж відстань з Одеси до Києва!
 • 53 машини швидкої допомоги. Принаймні, в 2015 році Львівський «Електрон» виробляв повнопривідні машини з комплектом обладнання за ціною 750 тисяч гривень за автомобіль. 
 • 80 відремонтованих фасадів у центрі міста. У  2016 році, згідно з програмою збереження культурної спадщини, на поточний ремонт одного фасаду закладалося двісті тисяч гривень. Ми виходили з цифри 500 тисяч гривень на фасад, оскільки деякі фасади потребують вже не поточного, а капітального ремонту. 
 • 100 000 посаджених  дерев. Вартість саджанців білої акації  чи платану 100-200 грн. в залежності від віку. За 400 гривень дерево можна не тільки купити  і посадити, але і поливати під час спеки, щоб воно прижилося. Одесі катастрофічно не вистачає дерев. Місто не забезпечене деревами навіть на третину від норми,  і з кожним роком зелених насаджень загального користування стає менше.
 • 1000 дитячих майданчиків. Середня ринкова ціна великого дитячого майданчика з гіркою, гойдалками, та іншими забавками – 30 – 40 тисяч гривень. Але навіщо ставити за бюджетні кошти тисячу майданчиків, якщо можна ці гроші вкрасти, а перед виборами поставити кілька десятків площадок нібито за свої кошти, і таким  чином знов отримати депутатський мандат?
 • 8  нових тролейбусів. Середня ринкова ціна тролейбуса  в Україні, виходячи з тендерів за останній рік, – близько 5 мільйонів гривень. 
 • 4 кілометри нових доріг в 4 смуги. Для розуміння, це приблизна сукупна довжина проспекту Шевченка і проспекту Гагаріна. Ми виходили з вартості капітального ремонту дороги в 714 грн. за квадратний метр. Хоча навіть на тотально корумпованих тендерах на ремонт доріг в Україні трапляються і менші ціни.
 • 1000 путівок в дитячий табір. Наприклад, поїздка в наметові табори «Експедиція»  в різні заповідні куточки України (з рафтингом, скелелазанням,  катанням на конях, стрільбою та квестами) обходиться в 3500 гривень за 10 днів. Путівка в звичайний дитячий  табір на березі моря, не набагато дорожче – близько 4 з половиною тисяч гривень за 14 днів.
 • 500 нових зупинок громадського транспорту. Вартість одного зупинкового комплексу – від 20 до 80 тисяч гривень. Ми виходили в розрахунках із якісних скляних комплексів вартістю 80 тисяч.   

Це все ми могли б мати, якби у наших депутатів було трохи більше совісті.  І щоб країна знала своїх героїв, ми вирішили оприлюднити тут результати поіменного голосування депутатів за останнє рішення з цього приводу, коли до переліку пільговиків було додано ще 15 стоянок.

poimenne

poimenne-2

poimenne-3

Якщо Ви хочете, щоб депутати перестали красти наші гроші, то треба розповідати простим одеситам, що це не якісь віртуальні гроші  в якомусь віртуальному бюджеті, а конкретні речі, якими одесити не можуть користуватися через корупцію в міській раді.

Будь ласка, скопіюйте картинку нижче і поширте її в соціальних мережах разом з посиланням на цю статтю. Тоді більше одеситів буде знати про цю корупційну схему, і депутати будуть вимушені від неї відмовитись.     

40-000-000-zmenshene                 

  Олексій Чорний, для “Ні корупції!”

Для підготовки цієї статті використовувалися матеріали, зібрані в рамках проекту «Громадський контроль діяльності Одеської міської ради», що реалізується організацією «Антикорупційний офіс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

     

Доданий до: Блоги, Корупція в Одесі, Україна
Теги: , , , , ,

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

Проект «Блогери проти корупції» має на меті створити мережу журналістів та громадських активістів з різних регіонів України та забезпечити їм єдиний ресурс «Ні корупції!» для публікації інформації про факти корупції та зловживання владою на місцях.

Проект виконує Інститут масової інформації за підтримки міжнародної організації Freedom House та МЗС Норвегії