В АП пропонують амністувати все майно перед е-декларуванням

215050Податковий комітет Ради розробив проект закону про внесення змін до Податкового кодексу та низки інших законів, згідно з якими громадяни звільняться від зобов'язання вказати джерело походження свого майна, повідомляє «Українська правда» і додає, що за її даними, розробка координувалася з Адміністрації Президента.

«При поданні одноразової декларації суб'єкт одноразового декларування звільняється від необхідності зазначення в одноразовій декларації інформації про джерела походження, підстави набуття права власності та вартість задекларованих активів», – сказано в проекті закону.

Суб'єктами декларування, згідно з документом, є «фізичні особи – резиденти та/або громадяни України, які є власниками активів на території України або за її межами».

Декларація повинна подаватися декларантом або його представником в електронній формі.
Посадовцям контролюючих органів забороняється відмовляти у прийнятті декларації з будь-яких причин.

«У разі неподання одноразової декларації задекларованими вважаються активи, які зареєстровані або задекларовані в інший спосіб у встановленому законом порядку в Україні станом на 31 грудня 2015 року, а також кошти у розмірі 1 мільйон гривень», – йдеться також у документі.

Також декларант має право сплатити податок «з самостійно визначеного розміру доходу або його частини, який був джерелом набуття активів, зазначених в одноразовій декларації».

Протягом 30 днів з моменту завершення декларування декларант повинен сплатити «суму податкового зобов'язання, самостійно визначену в поданій одноразовій декларації». Це самостійно визначене зобов'язання вважається узгодженим.

Розмір податку становить 5%.

Також документом пропонується звільнити декларантів від кримінальної відповідальності за завідомо неправдиві відомості чи підроблення декларацій та інших податкових документів та щодо порушення податкового, валютного та митного законодавства, «якщо відповідні діяння стосуються отримання доходу, з якого було сплачено податок на доходи фізичних осіб».

Декларантів також пропонується звільнити і від адміністративної та фінансової відповідальності.

Держава гарантує суб'єкту декларування непритягнення до відповідальності, звільнення від обов'язку щодо надання інформації про джерела одержання задекларованих активів та заборону використання інформації в декларації в якості доказу вчинення будь-якого кримінального правопорушення.

Також держава гарантує, що не проводитиме податкову перевірку по факту подання одноразової декларації, у тому числі щодо підстав та порядку набуття активів та сплати пов'язаних з ним податків.

У той же час звільнення від відповідальності не поширюється на діяння, які законодавством визначені як тяжкі злочини проти основ нацбезпеки України, життя, здоров'я, волі особи, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, а також які стосуються наркотиків, злочинів у сфері службової та професійної діяльності, пов'язаної з надання публічних послуг.

Державні гарантії також не поширюються на майно, набуте внаслідок вищевказаних діянь.
У прикінцевих положеннях передбачається звільнення декларантів від антимонопольних штрафів за порушення конкурентного законодавства.

Крім того, суб'єкти декларування, які є власниками земельних ділянок і здійснили незаконну забудову, також звільняються від відповідальності.

Період одноразового декларування вказаний з 1 жовтня по 31 грудня 2016 року.

Юристи «Центру протидії корупції» вже заявили, що законопроект про одноразове декларування майна, розроблений податковим комітетом Ради за координацією Адміністрації президента, нівелює систему електронного декларування для чиновників.

Так вони прокоментували норму про запровадження одноразового декларування для інформування держави про всі свої активи в тому числі за кордоном та сплати податку за ці активи у вигляді 5 % від самостійно визначеного розміру доходу.

«Таким чином, законопроект нівелює систему електронного декларування для чиновників, оскільки дозволяє таким особам фактично подавати ще одну, таємну (тіньову) декларацію, що взагалі суперечить принципу публічності, прозорості та засадам закону «Про запобігання корупції», – заявили юристи.

Вони констатували, що гарантія з боку держави не переслідувати за ухилення від сплати податків та підроблення документів, а також звільнити від певних видів адміністративної та фінансової відповідальності за порушення податкового законодавства, а також від обов'язку пояснення джерел походження коштів не дозволить втрутитися навіть Нацагентству з питань запобігання корупції.

Крім того, норму документу про те, що гарантії непереслідування не поширюються на доходи та активи, отримані внаслідок певних видів злочинів, можна буде застосувати лише у тому випадку, якщо на момент подання декларації декларант був офіційно підозрюваним.

«Тобто, всі інші випадки корупційних злочинів, де правоохоронці не пред'явили підозру до подання декларації, фактично буде неможливо розслідувати. Такий сценарій фактично легалізовує корупційні статки та є амністією саме для корупційних активів», – додали у ЦПК.