Amnesty International в Україні вимагає у де-факто влади в Криму негайно відпустити Умерова

Ільмі Умеров

Ільмі Умеров

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International вимагає від Росії звільнити заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, якого утримують у сімферопольській психіатричній лікарні, а припинити стосовно нього кримінальне провадження.

Про це йдеться у заяві, що розміщена на офіційному сайті Amnesty International в Україні.

«В’язня сумління Ільмі Умерова відправили в психіатричну лікарню для проведення «експертизи» 18 серпня. Він перебуває там проти своєї волі, і щодо нього ведеться слідство через його мирну діяльність проти російської окупації Криму. У разі винесення обвинувального вироку, на нього чекає в’язниця. Є привід для занепокоєння станом його здоров’я», - йдеться в заяві організації.

За словами директорки Amnesty International в Україні Оскани Покальчук, позбавлення свободи винятково на підставі підозри про наявність у особи психічного захворювання є незаконним та суперечить міжнародним правовим нормам та стандартам.

«Такі заходи застосовуються у крайніх випадках: для захисту самої людини або інших осіб. Однак, нам відомо що досі немає доказів, що Ільмі Умеров становить загрозу собі чи іншим. Примусове психіатричне лікування, якому піддається Ільмі Умеров, є ні чим іншим як репресіями через його політичну діяльність», — наголосила Оксана Покальчук,

Відтак, Amnesty International закликає громадськість негайно звертатись до відповідних органів українською, російською чи рідною мовою:

• Вимагаючи у фактичної влади Криму негайно відпустити Ільмі Умерова з примусового психіатричного затримання та нагадуючи їм, що вимушене психіатричне лікування без вільної та усвідомленої згоди може прирівнятися до тортур чи інших видів жорстокого поводження;

• Закликаючи її негайно припинити кримінальне провадження проти Ільмі Умерова, оскільки його затримали за мирну реалізацію права на свободу слова;

• Закликаючи негайно надати йому необмежену можливість зв’язатися з сім’єю та адвокатами та надати Ільмі Умерову необхідне медичне лікування у зв’язку з його проблемами зі здоров’ям, поки він перебуває в затриманні.

Як повідомляв «Ні корупції!», раніше адвокат заступника голови Меджлісу кримсько-татарського народу Ільмі Умерова Марк Фейгін повідомив, що Умерова будуть утримувати у психлікарні до 7 вересня.

Низка міжнародних організацій виступили на захист  Умерова – вони вимагали негайно звільнити його з психлікарні.

Так, міжнародна правозахисна організація Freedom House вважає необґрунтованим затримання заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова.
ОБСЄ і Євросоюз також виступили з вимогою негайно звільнити Умерова виступив Євросоюз.

Умерова затримали в Сімферополі 12 травня цього року. За годину перед затриманням він опублікував на своїй сторінці в Фейсбуці інформацію про затримання російськими силовиками кримських татар у Бахчисараї за підозрою в нібито участі в організації «Хізб ут-Тахрір».

Справа проти Умерова базується на відеозаписі його виступу в Києві, де він 19 березня 2016 року декілька разів заявив, що Росія повинна піти з Криму і повернути Україні півострів.